Co na Wigilię dla dzieci? Zobacz, co podać małym biesiadnikom, a czego unikać. Lista zakazanych i polecanych potraw

Marta Siesicka-Osiak
Świąteczne menu rozszerza się z każdym kolejnym rokiem życia dziecka. Są jednak pewne potrawy, które zdecydowanie nie powinny znaleźć się na talerzach najmłodszych biesiadników.
Świąteczne menu rozszerza się z każdym kolejnym rokiem życia dziecka. Są jednak pewne potrawy, które zdecydowanie nie powinny znaleźć się na talerzach najmłodszych biesiadników. famveldman/123RF
Pierwsze święta z pociechą to duże przeżycie dla całej rodziny. Jednak wybór właściwych wigilijnych potraw dla dzieci, potrafi spędzać sen z powiek opiekunów. Okazuje się, że maluch będzie mógł bezpiecznie spróbować kilku dań podczas wspólnej wieczerzy. Są jednak takie, których zdecydowanie nie należy podawać najmłodszym. Zobacz, co może, a czego nie powinno jeść dziecko w czasie świąt.

Spis treści

Tych dań nie dawaj dziecku w Wigilię. Czym je zastąpić?

Dieta maluszka powinna być lekkostrawna i dostosowana do jego wieku. Nawet niewielka ilość niewłaściwej potrawy może sprawić, że dziecko poczuje się źle. Święta to nie najlepszy czas na wprowadzanie nowości do diety malucha, bo uzyskanie ewentualnej pomocy przy wystąpieniu reakcji alergicznej może być utrudnione.

Bezwzględnie powinno się unikać podawania najmłodszym ryby z ościami do samodzielnego jedzenia. Należy także unikać cukru, a w szczególności sklepowych słodyczy o niepewnym składzie np. popularnych czekoladowych Mikołajów.

Co jeszcze nie powinno trafić na talerz najmłodszych i starszych dzieci? Sprawdź w naszej galerii. Znajdziesz tam również smaczne i zdrowe zamienniki świątecznych potraw.

Tych potraw nie podawaj dziecku podczas świąt

Co na wigilię dla dzieci? Świąteczne dania, które mogą jeść najmłodsi

Wigilijne dania przygotowane z myślą o najmłodszych powinny być gotowane lub pieczone bez dodawania soli i cukru. Najmłodsze dzieci odczuwają smaki zupełnie inaczej niż my, dlatego nie brakuje im tych dodatków w potrawach. Pozwalając im poznać naturalne smaki, kształtujemy ich nawyki żywieniowe na całe życie.

Należy również pamiętać, że młody organizm przez pierwsze lata życia jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych substancji, dlaczego produkty spożywcze podawane dzieciom powinny pochodzić z pewnych źródeł. Dotyczy to zarówno warzyw i owoców, jak i ryb, nabiału oraz mięsa.

Już na początku rozszerzania diety maluchowi można podać niektóre potrawy świąteczne. Jednak powinny być one rozdrobnione adekwatnie do jego wieku. Maluszek, któremu rozpoczęto już rozszerzanie diety może zjeść:

  • delikatny barszcz lub krem z buraka,
  • sałatkę jarzynowa bez majonezu, u dzieci po 7 m.ż. można dodać odrobinę jogurtu naturalnego,
  • niezbyt intensywny, niesłodzony kompot z suszu,
  • sernik i ciasto drożdżowe (po 1 r.ż).
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia