Spis treści
Dania i napoje, które nie wywołują gazów
Jeśli masz tendencję do wzdęć, a szykujesz się na wyjątkowo ważne spotkanie, zadbaj o to, aby przed wyjściem lub w jego trakcie wybrać „bezpieczną” potrawę. Sięgając po danie, które zostało przygotowane z odpowiednich składników, nie będziesz się martwić krępującymi gazami.
Potrawy, po które większość osób może sięgnąć, aby nie obawiać się gazów, znajdziesz w naszej galerii:
Do picia warto wybrać wodę niegazowaną, ale jeśli mamy ochotę na coś innego, bezpiecznym wyborem będą:
- zielona herbata,
- napar z kopru włoskiego lub mięty,
- kombucha,
- woda kokosowa.
Po jedzeniu warto pójść na krótki spacer, który pomoże zapobiec wzdęciom. Zdaniem ekspertów z Very Well Health:
Chodzenie przez 10 do 15 minut po posiłku znacznie zmniejsza: wzdęcia, odbijanie, wzdęcia, ból brzucha i dyskomfort oraz uczucie sytości. Co więcej, spacer po jedzeniu może być nawet tak samo skuteczny, jak leki usprawniające przemieszczanie się pokarmu przez układ pokarmowy.
Te warzywa i owoce nie powodują wzdęć
Jeśli chcesz uniknąć krępujących sytuacji w towarzystwie i nie martwić o się wzdęty brzuch, wybieraj produkty, który świetnie nawadniają i są bogate w rozpuszczalny błonnik. Owoce, które nie powodują wzdęć to:
- ananas,
- arbuz,
- awokado,
- banany,
- cytrusy,
- jagody,
- kiwi,
- truskawki,
- melon,
- papaja,
- winogrona.
Wśród warzyw, które można jeść bez obawy o to, że wywołają gazy, wymienia się:
- bakłażan,
- cukinia,
- dynia,
- ogórek,
- sałata,
- szpinak.
Te produkty powodują wzdęcia. Unikaj ich, jeśli nie chcesz puszczać bąków
Osoby z tendencją do gazów powinny w pierwszej kolejności poznać przyczynę wzdęć, a następnie unikać produktów, które wywołują u nich dolegliwości. Mogą one wynikać m.in. z nietolerancji pokarmowych (do najczęstszych należą nietolerancja glutenu i laktozy), zaburzeń mikrobiomu jelitowego lub niedrożności jelit, IBD, IBS lub endometriozy.
Gazy i wzdęcia mogą być wywoływane także przez grupy popularnych produktów spożywczych, wśród których wymienia się:
- Rośliny strączkowe zawierają oligosachardy – rodzaj błonnika odpornego na trawienie, który, zanim dotrze do jelita grubego, powoduje gazy i wzdęcia.
- Fast foody i dania instant są bogate w sól, która sprawia, że woda zatrzymuje się w organizmie i sprzyja wzdęciom. Gotowe dania są także często bardzo tłuste, przez co dłużej zalegają w jelitach i mogą przyczyniać się do powstawania gazów.
- Napoje gazowane ze względu na dużą zawartość bąbelków mogą prowadzić do wzdęć i gazów.
- Produkty zawierające alkohole cukrowe – rodzaj słodkich węglowodanów często używany jako zamiennik cukru w produktach dla diabetyków, gumach do żucia bez cukru, deserach mlecznych czy ciastkach. Bywają ciężkostrawne i u niektórych osób powodują ból brzucha, gazy i wzdęcia.
- Produkty FODMAP, które wyróżnia wysoki stopień fermentacji przez bakterie jelitowe. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Anny Rokickiej-Żuk: Dieta FODMAP w leczeniu zespołu jelita drażliwego
Źródła:
- 33 foods to banish bloating Greatist
- Non-Gassy Foods: What to Eat to Reduce Gas and Bloating Very Well Health