Burczenie w brzuchu i jego przyczyny
Burczenie w brzuchu jest powszechnie rozumiane jako sygnał głodu, który jest wysyłany przez układ pokarmowy. Czasem pojawia się też po jedzeniu. Dla wielu osób to mimowolne zjawisko stanowi poważny problem – głośne burczenie w brzuchu jest nieprzyjemne i krępujące.
Przelewanie w brzuchu, bo tak brzmi medyczna nazwa tego zjawiska, towarzyszy prawidłowym fizjologicznym procesom trawiennym. Mieszanie się pokarmu z sokami trawiennymi lub sprężanie powietrza w jelitach jest odczuwalne i słyszalne właśnie jako przelewanie, burzenie, chlupotanie czy bulgotanie.
Burczenie w brzuchu nasila się podczas głodu, ponieważ nawet na ok. 2 godziny przed całkowitym opróżnieniem żołądka układ nerwowy wysyła do układu pokarmowego sygnały pobudzające go do pracy.
Burczenie w brzuchu może też wynikać ze zwiększenia ilości gazów w żołądku i jelitach, wywołanego przez spożycie produktów o gazotwórczych. Często wynika też z szybkiego jedzenia, żucia gumy czy palenia, co wiąże się z połykaniem dużych ilości powietrza.
Doskwierają ci wzdęcia brzucha i gazy? Lepiej unikaj tych produktów
Kiedy burczenie w brzuchu stanowi powód do obaw?
Bardzo nasilone, głośne i nieustanne przelewanie w brzuchu w niektórych sytuacjach stanowi objaw rozmaitych schorzeń i dolegliwości.
Do możliwych przyczyn chorobowych burczenia w brzucha należą m.in:
- zatrucia pokarmowe (bulgotanie w brzuchu z biegunką),
- zapalenie żołądka,
- zespół nadwrażliwości jelita grubego oraz inne dolegliwości związane z tym odcinkiem przewodu pokarmowego,
- alergie pokarmowe,
- krwawienie z wrzodów jelit lub żołądka,
- infekcje w obrębie układu trawienia,
- spożycie zbyt dużej ilości alkoholu,
- przedawkowanie lub zbyt częste stosowanie leków przeczyszczających,
- pobudzenie układu pokarmowego spowodowane stresem,
- zaburzenia mikroflory jelitowej.
Zaburzenia mikroflowy jelitowej (dysbioza) zwykle spowodowana jest antybiotykoterapią, ale także przyjmowaniem innych leków lub złej jakości dietą, zwłaszcza w połączeniu ze stresującym stylem życia. Przyczynia się do nich m.in. niedostateczne spożycie błonnika (z produktów węglowodanowych lub warzyw i owoców) czy nadmierna konsumpcja dodatków do żywności wraz z produktami wysokoprzetworzonymi.
Częste i głośne burczenie w brzuchu to nie tylko problem towarzyski. Warto skonsultować je z lekarzem i poddać się diagnostyce pod kątem zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Do lekarza należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy burczeniu towarzyszą bóle brzucha, nudności czy biegunka.
Jak zapobiegać burczeniu w brzuchu?
Burczenie w brzuchu w czasie głodu lub po jedzeniu, któremu nie towarzyszy żadne schorzenie ani inne dolegliwości, daje się zredukować. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i nawykom związanym z jedzeniem.
Burczenie w brzuchu bywa spowodowane piciem dużych ilości gazowanych napojów, jedzeniu w pośpiechu czy sięganiu po produkty, które nie są dobrze tolerowane przez organizm. Dotyczy to m.in. produktów zawierających laktozę w przypadku jej nietolerancji czy tych wzdymających, które u danej osoby powodują wyjątkową nadprodukcję gazów jelitowych.
ZOBACZ: Jaka jest rola probiotycznych bakterii jelitowych w organizmie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01SVEU Srebrny
Blender SMEG BLF01Blender Smeg z niepowtarzalnej l…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EAC Kremowy
Blender KitchenAid K400 AC 5KSB4026EAC kremowyNowy…
kup teraz

SMEG BLF01PGEU Pastelowa zieleń
Blender SMEG BLF01 Blender Smeg z niepowtarzalnej …
kup teraz

WMF Kult X 416520011
Blender wielofunkcyjny KULT X – niezawodny pomocni…
kup teraz

Kuvings SV 500 srebrny
Blender Kuvings Vacuum SV 500 Indywidualnie Dobran…