Burczenie w brzuchu – jakie są przyczyny bulgotania i przelewania w jelitach? Kiedy stanowi niepokojący objaw i jak sobie z nim radzić?

Justyna Śmigaruk
Bulgotanie w brzuchu to objaw prawidłowej pracy układu pokarmowego, jednak w niektórych sytuacjach może świadczyć o problemach zdrowotnych
Bulgotanie w brzuchu to objaw prawidłowej pracy układu pokarmowego, jednak w niektórych sytuacjach może świadczyć o problemach zdrowotnych studiovespa/123RF
Burczenie w brzuchu to zjawisko kłopotliwe, ale zazwyczaj nieszkodliwe dla zdrowia. Przelewanie się i bulgotanie w jelitach towarzyszy normalnym procesom trawiennym, a także sygnalizuje głód. Gdy jednak burczenie lub bulgotanie w brzuchu jest częste lub ciągłe, może także stanowić objaw choroby. Sprawdź, jak sobie z nim radzić oraz kiedy skonsultować się z lekarzem.

Burczenie w brzuchu i jego przyczyny

Burczenie w brzuchu jest powszechnie rozumiane jako sygnał głodu, który jest wysyłany przez układ pokarmowy. Czasem pojawia się też po jedzeniu. Dla wielu osób to mimowolne zjawisko stanowi poważny problem – głośne burczenie w brzuchu jest nieprzyjemne i krępujące.

Przelewanie w brzuchu, bo tak brzmi medyczna nazwa tego zjawiska, towarzyszy prawidłowym fizjologicznym procesom trawiennym. Mieszanie się pokarmu z sokami trawiennymi lub sprężanie powietrza w jelitach jest odczuwalne i słyszalne właśnie jako przelewanie, burzenie, chlupotanie czy bulgotanie.

Burczenie w brzuchu nasila się podczas głodu, ponieważ nawet na ok. 2 godziny przed całkowitym opróżnieniem żołądka układ nerwowy wysyła do układu pokarmowego sygnały pobudzające go do pracy.

Burczenie w brzuchu może też wynikać ze zwiększenia ilości gazów w żołądku i jelitach, wywołanego przez spożycie produktów o gazotwórczych. Często wynika też z szybkiego jedzenia, żucia gumy czy palenia, co wiąże się z połykaniem dużych ilości powietrza.

Chcesz mieć bardziej płaski brzuch i nie odczuwać dyskomfortu po jedzeniu? Uważaj na gazotwórcze jedzenie! Na kolejnych slajdach sprawdź, jakie są najbardziej wzdymające produkty i potrawy.Powstawanie gazów w jelicie to rzecz normalna, zwłaszcza po spożyciu niektórych produktów lub w sytuacjach, gdy przy jedzeniu połykamy powietrze. Uporczywe wzdęcia bywają jednak sygnałem choroby, więc jeśli wyeliminowania pokarmów pokarmów nie przynosi poprawy samopoczucia, należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Doskwierają ci wzdęcia brzucha i gazy? Lepiej unikaj tych produktów

Kiedy burczenie w brzuchu stanowi powód do obaw?

Bardzo nasilone, głośne i nieustanne przelewanie w brzuchu w niektórych sytuacjach stanowi objaw rozmaitych schorzeń i dolegliwości.

Do możliwych przyczyn chorobowych burczenia w brzucha należą m.in:

  • zatrucia pokarmowe (bulgotanie w brzuchu z biegunką),
  • zapalenie żołądka,
  • zespół nadwrażliwości jelita grubego oraz inne dolegliwości związane z tym odcinkiem przewodu pokarmowego,
  • alergie pokarmowe,
  • krwawienie z wrzodów jelit lub żołądka,
  • infekcje w obrębie układu trawienia,
  • spożycie zbyt dużej ilości alkoholu,
  • przedawkowanie lub zbyt częste stosowanie leków przeczyszczających,
  • pobudzenie układu pokarmowego spowodowane stresem,
  • zaburzenia mikroflory jelitowej.

Zaburzenia mikroflowy jelitowej (dysbioza) zwykle spowodowana jest antybiotykoterapią, ale także przyjmowaniem innych leków lub złej jakości dietą, zwłaszcza w połączeniu ze stresującym stylem życia. Przyczynia się do nich m.in. niedostateczne spożycie błonnika (z produktów węglowodanowych lub warzyw i owoców) czy nadmierna konsumpcja dodatków do żywności wraz z produktami wysokoprzetworzonymi.

Częste i głośne burczenie w brzuchu to nie tylko problem towarzyski. Warto skonsultować je z lekarzem i poddać się diagnostyce pod kątem zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Do lekarza należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy burczeniu towarzyszą bóle brzucha, nudności czy biegunka.

Jak zapobiegać burczeniu w brzuchu?

Burczenie w brzuchu w czasie głodu lub po jedzeniu, któremu nie towarzyszy żadne schorzenie ani inne dolegliwości, daje się zredukować. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie i nawykom związanym z jedzeniem.

Burczenie w brzuchu bywa spowodowane piciem dużych ilości gazowanych napojów, jedzeniu w pośpiechu czy sięganiu po produkty, które nie są dobrze tolerowane przez organizm. Dotyczy to m.in. produktów zawierających laktozę w przypadku jej nietolerancji czy tych wzdymających, które u danej osoby powodują wyjątkową nadprodukcję gazów jelitowych.

ZOBACZ: Jaka jest rola probiotycznych bakterii jelitowych w organizmie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie