Uważaj, w Wigilię jest najwięcej zawałów! Naukowcy wiedzą nawet, o której godzinie. Zobacz, kto powinien szczególnie na siebie uważać

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szwedzcy naukowcy przeanalizowali dane 283 tys. pacjentów, którzy trafili do szpitala z zawałem serca. Wśród nich były informacje na temat osób, które po opuszczeniu wigilijnego stołu zostały przewiezione prosto do lekarza. Przyczyną problemów tych pacjentów bynajmniej nie było przejedzenie. Sprawdź, dlaczego Wigilia jest taka niebezpieczna, komu grozi zawał i o której godzinie jest on najbardziej prawdopodobny.

Spis treści

Wigilia z rodziną
Ryzyko ataku serca w okresie świąt występuje głównie u osób starszych, dlatego należy na nie zwrócić w tym czasie szczególną uwagę, aby ochronić je przed takimi następstwami. Choreograph/gettyimages.com

Ryzyko zawału serca w Wigilię wzrasta o 37 proc.

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Lund przeanalizowali dane ponad 283 tys. osób trafiających do szpitala z zawałem serca, które były zebrane w latach 1998–2013 w ogólnokrajowym rejestrze oddziałów wieńcowych, SWEDEHEART. Badanie zostało opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym British Medical Journal.

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora kardiologii Davida Erlinge po przeanalizowaniu danych gromadzonych przez 16 lat, w których znajdowały się informacje na temat wieku, wagi, zażywanych leków, palenia papierosów oraz dokładne daty i godziny wystąpienia ataków serca u pacjentów stwierdził, że najczęściej występowały one w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia). Najbardziej narażone na nie były osoby w wieku powyżej 75 lat oraz chorujące na cukrzycę i chorobę wieńcową.

Na podstawie dokładnych godzin i dat naukowcy stwierdzili, że najbardziej niebezpieczny czas to wigilijny wieczór ok. godziny 22:00.

Analizy wykazały również wzrost występowania zawałów serca w pierwszym dniu Nowego Roku, a także w ciągu całego roku w poniedziałki i o poranku ok. godziny 8:00. W samo Boże Narodzenie ryzyko wystąpienia zawału serca nie było tak wysokie.

Zobacz także:

Za wystąpienie zawału serca w święta odpowiada stres

Święta powinny być czasem rozważań i odprężenia, a tymczasem w większości domów panuje napięta atmosfera i pośpieszna krzątanina związana z przygotowaniami. Dla osób starszych świąteczne spotkania z rodziną często są źródłem stresu i niepokoju. Wśród najczęstszych przyczyn występowanie w tym czasie zawałów naukowcy wymieniają stres emocjonalny, smutek, złość i lęk. Stres powoduje zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna.

Czym jest stres? Poznaj jego rodzaje, przyczyny i objawy

Czym jest stres? Poznaj jego rodzaje, przyczyny i objawy

Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju bodźce i sytuacje, które zaburzają równowagę i wymagają szybkiej odpowiedzi oraz adaptacji, czyli odpowiedniego, optymalnego w danej chwili zachowania. St...

Dodatkowo na podwyższenie ryzyka zawału wpływa także spożywanie dużych ilości jedzenia, picie alkoholu i ogólne zmęczenie z tym związane. Nierzadko w grę wchodzą także męczące podróże, jakie trzeba odbyć, aby dotrzeć do rodziny na wigilijną kolację.

Czytaj także: Ryzyko zawału serca wzrasta zimą. Oto powody, dla których niska temperatura zagraża sercu. Zobacz, czego lepiej unikać w czasie mrozów

Znaczenie mają tu również duże wahania temperatur i często mróz na zewnątrz w czasie zimowych miesięcy. Zimne powietrze nie tylko nadwyręża odporność i może być przyczyną przeziębienia, ale też zwęża naczynia krwionośne, co obciąża układ krążenia i serce. To również może wyjaśniać, czemu ataki serca tak często zdarzają się w Wigilię, a ryzyko to nie jest podwyższone w czasie innych świąt np. Wielkanocnych.

Naukowcy we wnioskach do swoich badań podkreślają, że ryzyko ataku serca w okresie świąt występuje głównie u osób starszych, dlatego należy na nie zwrócić w tym czasie szczególną uwagę, aby ochronić je przed takimi następstwami.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia