Spis treści
Od czego jest zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe to infekcja układu pokarmowego, która jest wywoływana przez bakterie lub produkowane przez nie toksyny, jak również przez wirusy, co zdarza się nawet częściej. Zakażenie najczęściej jest skutkiem spożywania skażonych nimi pokarmów, albo braku odpowiedniej higieny dłoni.
Na co trzeba uważać najbardziej? Sprawdź w naszej galerii najgroźniejsze produkty, najczęściej powodują zatrucia pokarmowe.
Do najpowszechniejszych sprawców przykrych objawów takich jak wymioty, biegunki i ból brzucha należą norowirusy oraz bakterie Salmonella, ale także E. coli, Listeria, Yersinia, Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) czy Campylobacter.
Sprawdź: Czy trzeba myć umytą sałatę?
Naukowcy zidentyfikowali ponad 250 chorób przenoszonych przez żywność. Produkty chłodzone i mrożone pochodzenia zwierzęcego, np. ryby, owoce morza i mięso, mogą być nawet źródłem koronawirusa SARS-CoV-2, powodując zakażenie drogą pokarmową i związane z tym objawy. Wiele takich przypadków stwierdzano zwłaszcza na początku pandemii COVID-19, przy czym wirus był aktywny nawet przez 3 tygodnie.
Warto przeczytać również:
Najbardziej niebezpieczne produkty. Tym można się zatruć!
Choć najwięcej zatruć pokarmowych powodują pokarmy roślinne, przyczyną dotkliwszych infekcji pokarmowych i ich powikłań jest żywność pochodzenia zwierzęcego. To właśnie z jej spożyciem wiąże się większa liczba przypadków śmiertelnych. Uważać powinniśmy więc na obie grupy produktów.
Jak chronić się przed drobnoustrojami, które najczęściej wywołują zakażenia? Zadbać o świeżość, pochodzenie z dobrego źródła, higieniczną obróbkę i odpowiednią temperaturę przygotowania żywności.