Bruce Willis cierpi na poważną chorobę. Otępienie czołowo-skroniowe jest nieuleczalne. Czym jest demencja i jak rozpoznać jej objawy?

Aleksandra Golenia
Otępienie czołowo-skroniowe powoduje powstawanie zmian zanikowych w obrębie płatów czołowych mózgu oraz przednich części płatów skroniowych.
Otępienie czołowo-skroniowe powoduje powstawanie zmian zanikowych w obrębie płatów czołowych mózgu oraz przednich części płatów skroniowych. sudok1, buzzfuss/123rf.com
Stan zdrowia Bruce'a Willisa w ostatnim czasie bardzo się pogorszył, a teraz jego rodzina przekazała informację na temat diagnozy. U aktora stwierdzono otępienie czołowo-skroniowe, które jest jednym z rodzajów demencji. Jest to choroba neurodegeneracyjna, czyli wynikająca z uszkodzeń komórek nerwowych. Efektem zmian w mózgu są zaburzenia funkcji poznawczych takich jak pamięć czy mowa. Choroba stale postępuje i jest nieodwracalna. Obecnie choroby degeneracyjne mózgu rozwijają się w coraz młodszym wieku. Zobacz, jakie są objawy otępienia oraz jakie są przyczyny i rodzaje demencji.

Spis treści

Bruce Willis otrzymał diagnozę. Cierpi na poważną chorobę

Niespełna rok temu, bo na wiosnę 2022 r. rodzina Bruce'a Willisa poinformowała, że aktor choruje na afazję i w związku z ciężkim stanem zdrowia kończy karierę. Afazja to niezdolność do mówienia, która wynika z uszkodzenia struktur mózgu odpowiedzialnych za mowę. Nie jest ona chorobą, ale objawem poważniejszych zaburzeń.

Obecnie córka Bruce'a Willisa i Demi Moore, Rumer Willis zamieściła oświadczenie rodziny aktora w swoich mediach społecznościowych, w którym ujawniła, że otrzymał on diagnozę. Pod oświadczeniem podpisało się jego pięć córek oraz obie żony - była i obecna (Emma, Demi, Rumer, Scout, Tallulah, Mabel i Evelyn). Oświadczenie zostało zamieszczone na stronie amerykańskiego Stowarzyszenia Degeneracji Czołowo-skroniowej, a Rummer zacytowała jego fragment:

Odkąd wiosną 2022 roku ogłosiliśmy diagnozę afazji u Bruce'a, jego stan się pogorszył, a teraz mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD). Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę z powodu otrzymania w końcu jasnej diagnozy – napisała na Instagramie Rummer Willis.

Otępienie czołowo-skroniowe to jeden z rodzajów demencji starczej. Co to za choroba i jakie są przyczyny jej rozwoju?

Demencja starcza (starcze otępienie) jest zespołem objawów wywołanych przez chorobę mózgu, co zostało zdefiniowane przez WHO w 1992 roku. Są to zaburzenia intelektualne związane z uszkodzeniami neuronów, skutkujące nasilającą się z czasem niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania.

Zmiany neurodegeneracyjne w mózgu rozwijają się już po 40. roku życia, a ryzyko rozwoju związanych z nimi chorób wzrasta po pięćdziesiątce. Chociaż występują u co setnej osoby w wieku 60-65 lat, już po 85. r.ż. problem dotyczy nawet 35 proc. osób. Obecnie jednak różne formy otępienia dotykają coraz młodsze osoby. Według szacunków różne postaci otępienia dotykają ok. pół miliona Polaków, z czego połowa cierpi na chorobę Alzheimera.

Różne formy demencji występują w grupie chorób takich jak:

Otępienie może mieć też podłoże genetyczne i być dziedziczne. To również możliwy skutek przebytego urazu, guza mózgu lub infekcji. Objawy otępienia i rozwój chorób neurologicznych może być też ciężki COVID-19.

W grupie podwyższonego ryzyka rozwoju demencji są ponadto osoby nadużywające alkoholu, a także narażone na długotrwały stres, w tym również stres oksydacyjny.

Otępienie czołowo-skroniowe powoduje powstawanie zmian zanikowych w obrębie płatów czołowych mózgu oraz przednich części płatów skroniowych. Choroba może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Chory, w przeciwieństwie do cierpiących na inne rodzaje demencji, ma dobrą pamięć, co może utrudniać diagnozę choroby. Z czasem zaczyna mieć problemy z mówieniem, mówi niewyraźnie, trudno go zrozumieć, a w dalszym przebiegu choroby przestaje mówić. Choroba stale postępuje i jest nieuleczalna. Leczenie polega na spowolnieniu jej rozwoju i przedłuża życie chorego.

Objawy demencji starczej. Jak rozpoznać rozwój otępienia i jakie są jego fazy?

Objawy demencji starczej w początkowym stadium rozwoju choroby nie zawsze są łatwe do rozpoznanie, ponieważ można je interpretować również jako następstwa naturalnego procesu starzenia się organizmu. Im wcześniej jednak demencja zostanie rozpoznana, tym szybciej można wdrożyć leczenie, które spowalnia rozwój choroby i łagodzi towarzyszące jej objawy.

Czytaj również: Nie możesz spać? W przyszłości możesz mieć problemy z pamięcią, uczeniem się i koncentracją. Bezsenność pogarsza zdolności poznawcze

Objawy demencji starczej to m.in.:

 • problemy z zapamiętywanie i nieprawidłowe przyswajanie informacji,
 • zaburzenia funkcji wzrokowych,
 • problemy z poprawnym rozwiązywaniem problemów,
 • zaburzenia osobowości i zachowania,
 • trudności w wysławianiu się,
 • apatia i zmienność nastroju,
 • epizody agresji,
 • lęki i drażliwość.

Objawy demencji starczej zależą w znacznym stopniu od stadium rozwoju otępienia, a czas przeżycia pacjenta zależy od podjęcia leczenia. Od momentu rozwoju łagodnych zaburzeń do późnego stadium choroby mija zwykle 7-9 lat, natomiast odpowiednia farmakoterapia pozwala spowolnić rozwój choroby o 6-12 miesięcy.

Jak rozwija się demencja?

 • W stadium o łagodnym nasileniu występują najczęściej tylko trudności w zapamiętywaniu i niewielkie zmiany w zachowaniu. Ten etap bez leczenia może trwać od 2 do 4 lat.
 • W fazie umiarkowanej objawy narastają, a dodatkowo pojawiają się problemy z rozumieniem słów i mową. Trwa zwykle do 8 lat.
 • W stadium choroby o znacznie nasilonych objawach chory nie pamięta już swoich bliskich, jest apatyczny, nie potrafi zrozumieć drugiego człowieka i samodzielnie wypowiedzieć sensownych słów. Jest też całkowicie uzależniony od opiekunów w podstawowych kwestiach dnia codziennego. W fazie terminalnej schorzenia pacjent jest skazany na leżenie w łóżku. To ostatni, bardzo zaawansowane stadium choroby trwa zwykle od 1 do 3 lat.

Zobacz także: Zażywanie więcej niż 3 leków ma związek z rozwojem demencji w ciągu kolejnych 5 lat.

Zmniejszenie sprawności umysłowej nie musi być nieodłączną częścią starzenia się. W rzeczywistości to proces chorobowy, a nie normalna kolej losu! Jego podłożem jest w znacznej części stres oksydacyjny spowodowany nadmiarem wolnych rodników. Można go ograniczyć za pomocą odpowiednich zmian stylu życia, które najlepiej wprowadzić jak najwcześniej. Sprawdź, co można zrobić, by opóźnić albo zapobiec rozwojowi demencji i dzięki temu zmniejszyć zagrożenie chorobą nawet o 40 procent!

Jak zmniejszyć ryzyko demencji o 40 procent? 12 zaleceń styl...

Na czym polega leczenie demencji?

Objawy demencji u seniorów powinny stanowić wystarczający powód, aby podjąć nie tylko odpowiednie leczenie, ale też zapewnić im właściwą opiekę. Warto jednak mieć świadomość tego, że demencja jest chorobą nieuleczalną, a zmiany w mózgu są nieodwracalne. Leczenie polega zatem na łagodzeniu objawów, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta i pozwolić mu możliwie jak najlepiej funkcjonować.

Czytaj także: Masz wysokie ciśnienie? Możesz mieć demencję w przyszłości. Prawidłowe ciśnienie krwi chroni przed rozwojem chorób degeneracyjnych mózgu

U pacjentów z demencją stosuje się leki, których celem jest zwiększenie poziomu acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który wspomaga procesy pamięciowe. Różne postaci otępienia wymagają też zażywania innych leków.

Równie ważne podczas terapii jest ćwiczenie mózgu. Należy zachęcać chorego na demencję do rozwiązywania rebusów, krzyżówek i zagadek. Bardzo dobrze na pracę mózgu wpływa również gra w szachy i warcaby.

W przypadku demencji nie można zapominać o tym, że dla osoby chorej niezwykle ważna jest obecność bliskich, ponieważ to właśnie ich rozpoznaje najdłużej i darzy zaufaniem. W pewnym momencie pacjent będzie potrzebował też stałej opieki. W takich sytuacjach rodzina często decyduje się na pomoc wykwalifikowanej osoby.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera i zacznij uważnie obserwować swoich bliskich.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą świadczyć o demencji. Sprawdź 10 głównych sym...

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia