Spis treści
Czy sen jest nam potrzebny?
Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu ciało i umysł się regenerują, w organach, tkankach i komórkach zachodzą procesy naprawcze, a w mózgu wszystkie informacje są porządkowane. Odpowiednia dawka snu każdego dnia (7-8 godzin) pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała oraz mózgu.
Sprawdź również: Mało śpisz? „Zatruwasz” swój mózg. To grozi demencją i rozwojem alzheimera. Wskazówki ekspertów pozwolą ci zadbać o zdrowy sen
Jednak obecnie coraz więcej osób cierpi na bezsenność głównie z powodu zbyt szybkiego tempa życia oraz towarzyszącego mu stresu. Niestety taka sytuacja zaburza prawidłowe funkcjonowanie mózgu i prowadzi do zaburzeń koncentracji oraz pamięci w przyszłości.
Bezsenność u osób w średnim wieku może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią po przejściu na emeryturę
Raz na jakiś czas można się nie wyspać i nie grozi to zbyt dużymi konsekwencjami zdrowotnymi, poza kiepskim humorem i problemami z koncentracją następnego dnia. Jednak chroniczna bezsenność, niemożność zaśnięcia po położeniu się do łóżka czy wybudzanie się w środku nocy powtarzające się miesiącami, a nawet latami prowadzi do zaburzeń w prawidłowym działaniu mózgu. Dowiedli tego fińscy naukowcy z Helsinek, którzy przeprowadzili badanie trwające aż 17 lat.
Badanie opublikowane na łamach „Journal of Aging and Health” oparte zostało o wypowiedzi z ankiet przeprowadzonych w latach 2000–2017. Na przestrzeni 17 lat naukowcy prześledzili zaburzenia snu występujące u uczestników, aby określić jaki mają one wpływ na ich funkcje poznawcze w późniejszych latach. Uczestnicy wypełniali ankiety co kilka lat. W ostatniej z nich, przeprowadzonej w 2017 roku, wzięło udział 3748 emerytów w wieku 55–77 lat. Naukowcy wykazali, że utrzymujące się objawy bezsenności wiązały się z gorszą funkcją poznawczą.
Leczenie bezsenności pomaga zachować funkcje poznawcze na długie lata
Badanie wykazało, że im dłużej uczestnicy cierpieli na bezsenność, tym bardziej ich problemy z pamięcią, zdolnością uczenia się i koncentracją narastały. Natomiast, gdy objawy bezsenności ustąpiły z biegiem lat, stwierdzono również lepsze funkcjonowanie poznawcze w wieku emerytalnym w porównaniu z utrzymującymi się problemami. Badacze zapowiadają, że chcieliby teraz sprawdzić, czy leczenie bezsenności może spowolnić rozwój zaburzeń pamięci.
Wczesne wykrycie objawów bezsenności byłoby potencjalnym punktem interwencji, który poprawi zarówno jakość snu, jak i zapobiegnie pogorszeniu funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Potrzebne są jednak badania interwencyjne – czytamy w podsumowaniu badania.
W zadbaniu o zdrowy sen pomoże m.in.:
- regularne kładzenie się spać i wstawanie zawsze o tej samej porze,
- odpowiednia temperatura w sypialni,
- zaciemnienie pomieszczenia,
- spożywanie posiłków na 3 godziny przed snem,
- aktywność fizyczna w ciągu dnia.
Źródło:
Trajectories of Insomnia Symptoms Among Aging Employees and Their Associations With Memory, Learning Ability, and Concentration After Retirement - A Prospective Cohort Study (2000–2017) Journal of Aging and Health