Albumina - czym jest i jakie pełni funkcje?
Albumina to inaczej białko krążące w surowicy krwi. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i ulega procesowi krystalizacji. Albumina osocza produkowana jest w wątrobie, skąd trafia do krwiobiegu. Stanowi 60 proc. wszystkich białek zawartych w surowicy ludzkiej krwi. Zazwyczaj wątroba produkuje tylko jeden rodzaj albumin. Sytuacja, w której w wątrobie jednego człowieka powstają dwa typy albumin, jest nazywana bisalbuminemią i zdarza się stosunkowo rzadko. Jeszcze rzadsze są przypadki analbuminemii, czyli zaburzenia, w którym wątroba w ogóle nie produkuje albuminy. Zaburzenie to ma podłoże genetyczne i w skrajnych przypadkach wymaga regularnego przetaczania albumin.
Albumina ludzka zawarta w osoczu pełni wiele funkcji, które przekładają się na prawidłowe działanie organizmu. Albuminy odpowiadają między innymi za ciśnienie onkotyczne utrzymane na prawidłowym poziomie. Jest to jeden z rodzajów ciśnienia osmotycznego, czyli związanego z przenikaniem płynów i substancji przez błony komórkowe. Dzięki albuminom w osoczu zachowana zostaje równowaga pomiędzy zawartością wody we krwi oraz w innych tkankach. Woda z elektrolitami nie przesiąka w niekontrolowany sposób z krwi do tkanek, dzięki czemu nie powstają obrzęki.
Ważną funkcją albuminy jest przyłączanie i transportowanie substancji. Są to głównie hormony tarczycy (T3, T4), witaminy, tłuszcze, kwasy tłuszczowe, a także leki (antybiotyki). Także niektóre pierwiastki łączą się z albuminami i w ten sposób są transportowane (między innymi potas, sód, magnez).
Albuminy ludzkie pomagają też utrzymać prawidłowe pH krwi, stanowiąc duży procent tak zwanego buforu białkowego. Dzięki obecności albumin w organizmie stale panuje środowisko niezbędne do zachodzenia różnych reakcji metabolicznych.Poziom albumin w osoczu waha się lekko w zależności od warunków, w jakich znajdzie się organizm - wzrasta na przykład wskutek intensywnego wysiłku fizycznego. Nie powinien jednak przekraczać poziomu normy. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom albumin wpływa negatywnie na zdrowie.
Albumina - kiedy należy wykonać badanie?
Albumina to białko produkowane w wątrobie. Jej niedobór wiąże się więc w oczywisty sposób z chorobami i zaburzeniami funkcjonowania tego narządu. Badanie albumin w surowicy krwi wchodzi w skład tak zwanych prób wątrobowych - parametrów, których pomiar pozwala ocenić funkcjonowanie i stan wątroby. Głównym wskazaniem do badania albumin we krwi jest więc podejrzenie chorób wątroby. Oprócz tego badanie zaleca się także przy podejrzeniu następujących zaburzeń:
- Choroby nerek.
- Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego.
- Wyniszczenie lub niedożywienie (np. głodzenie się w przebiegu zaburzeń odżywiania).
- Nawracające i silne obrzęki (zaburzone ciśnienie onkotyczne krwi).
Zbyt wysokiemu poziomowi albumin towarzyszą objawy odwodnienia, natomiast z poziomem zbyt niskim (hipoalbuminemia) wiążą się takie dolegliwości jak ogólne osłabienie, przewlekła biegunka, zawroty głowy, nudności, wodobrzusze, obrzęki kostek.
Badanie albumin polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo przez co najmniej 8 godzin przed wizytą w laboratorium. Badanie albumin wchodzi w skład większego badania o nazwie elektroforeza białek surowicy krwi. Pozwala ono sprawdzić, jakie dokładnie białka znajdują się we krwi pacjenta i jak dużo ich jest, a także określić stosunki procentowe (np. stosunek albumin do globulin różnego typu). Głównym wskazaniem do wykonania elektroforezy są podejrzenia chorób krwi lub wątroby, ale także diagnostyka chorób nowotworowych.
Warto przeczytać także:
Albumina - albuminy we krwi, badania i normy
Albumina to tylko jeden ze składników krwi i niejedyne zawarte w niej białko. Dlatego wyników nigdy nie należy interpretować w oderwaniu od innych parametrów. Co więcej, normy zmieniają się w zależności od stosowanej techniki pomiarowej. Różnią się także w odniesieniu do wieku pacjenta:
- 4,6–7,4 g/dl u dzieci poniżej 7. roku życia.
- 3,7–5,6 g/dl u dzieci i młodzieży pomiędzy 7. a 13. rokiem życia.
- 3,5–5,5 g/dl u osób dorosłych.
Zbyt wysoki poziom albumin we krwi zdarza się dość rzadko i zwykle związany jest ze stanem odwodnienia organizmu. Hipoalbuminemia w pewnym zakresie stanowi normalne zjawisko u kobiet w ciąży (zwiększa się objętość krwi krążącej w naczyniach). Za to u reszty pacjentów może towarzyszyć różnym stanom chorobowym:
- Stany zapalne i utrzymująca się gorączka.
- Niedożywienie i wyniszczenie.
- Celiakia.
- Nowotwory (skrobawica, szpiczak mnogi, białaczka plazmocytowa).
- Choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Analbuminemia (zaburzenie genetyczne).
- Rozległe oparzenia.
- Krwotoki.
Wynik wskazujący na hipoalbuminemię wiąże się z dalszą diagnostyką i poszukiwaniem przyczyn. Gdy już ustali się powód takiego wyniku, leczenie przyjmuje charakter przyczynowy i dotyczy choroby lub stanu, którego objawem są zaniżone białka surowicy krwi.
Zobacz też:
Albumina w moczu - badania i normy
Albumina, jako białko osocza krwi, najczęściej jest oznaczana właśnie w surowicy krwi. Niekiedy wykonuje się także oznaczanie albuminy w moczu (jednorazowe lub z dobowej zbiórki moczu), a dokładnie - wydalania albumin z moczem. Albuminuria to stan, gdy w moczu występują jakiekolwiek albuminy. Ich niewielka zawartość uznawana jest za zjawisko fizjologiczne. Gdy utrata albumin z moczem staje się znaczna, może stanowić sygnał, że w organizmie rozwija się choroba. Utratę ponad 300 mg albumin na dobę nazywa się białkomoczem.
Albuminuria może wiązać się między innymi z następującymi chorobami i stanami:
- Uszkodzenie i choroby (w tym nowotwory) nerek.
- Nadciśnienie tętnicze.
- Cukrzyca typu 1 i 2.
- Choroby tkanki łączniej.
- Śródmiąższowe zapalenia.
- Powiększenie prostaty utrudniające odpływ moczu.
Osoby chorujące na niewydolność nerek, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze powinny regularnie wykonywać badania pod kątem albuminurii. U osób zdrowych warto wykonać je profilaktycznie raz do roku, by w razie potrzeby możliwa była szybka reakcja i podjęcie leczenia.
Albumina - znaczenie w medycynie
Albumina to białko, które wykorzystuje się także w leczeniu wielu chorób. Aktualnie trwają badania nad związkiem albumin z nowotworami oraz RZS. Preparaty albuminowe testuje się na polu onkologicznej oraz hepatologicznej terapii celowanej. Od dawna są też stosowane w przypadku rozległych oparzeń, krwotoków, dużych obrzęków, a także w stanie wyniszczenia organizmu. W niektórych przypadkach podawana dożylnie albumina ratuje życie. Pomaga też zniwelować toksyczność leków stosowanych w ramach chemioterapii lub szybciej usunąć toksyny zatruwające organizm. Niekiedy podczas diagnostyki podaje się pacjentom albuminę znakowaną promieniotwórczo.
Zobacz też:
POLECAMY: Długotrwały stres – dlaczego jest groźny dla zdrowia?