Wrastające włoski to nie powód, by rezygnować z depilacji. Są na to sposoby! Tak unikniesz czerwonych wyprysków i krost na skórze ciała

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrastanie włosków na ciele to częsty problem przy goleniu i depilacji. Sprzyjają mu ponadto pewne zaburzenia w skórze, a także nasze nawyki. Czerwonych kropek i krost, a także pozostających po nich blizn można pozbyć się na dobre – zobacz najlepsze domowe sposoby.

Spis treści

Jak wygląda wrastający włos?

Wrastający włos zwykle wygląda jak wypukła, przebarwiona zmiana na skórze, która z czasem może zamienić się w ropną krostę albo torbiel. W drugim przypadku włos jest głęboko i tworzy opuchnięty, zaczerwieniony guzek. Nawet po niewielkich zmianach mogą pozostawać blizny i plamy na skórze.

Wykwity skórne na skórze nogi bez włosów
Wrastanie włosów na ciele może mieć związek z nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych Ocskaymark/Getty Images

Objawy związane z wrastaniem włosów to zwłaszcza:

  • swędzenie skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • wypryski,
  • ból,
  • obrzęk,
  • przebarwienie, np. na czerwono, brązowo lub fioletowo.

Najczęstszym problemem jest wrastania włosów na nogach, a także w okolicach bikini po depilacji włosów łonowych. Nieestetyczne, a często bolesne zmiany mogą tworzyć się też na twarzy (a zwłaszcza na brodzie) i pod pachami.

Od czego wrastają włoski na ciele?

Wrastanie włosów na ciele to najczęściej wynik ich golenia lub wyrywania (depilacji skóry albo wyrywania pęsetą), a także naturalnego wypadnięcia włosa. Gdy w mieszku włosowym powstaje nowy, zamiast wyrosnąć ponad powierzchnię skóry może się zwinąć i skręcić, wbijając się w nią i powodując stan zapalny. Sprzyja temu zwłaszcza posiadanie mocnych, kręconych włosów. Powodem zapalenia w mieszkach włosowych może być też zakażenie skóry bakteriami po usunięciu owłosienia, np. na skutek nieprzestrzegania zasad higieny.

Czytaj też: Jak często wymieniać maszynkę do golenia?

Częstą przyczyną wrastania włosów jest też ich osłabienie, a także zbyt gruba warstwa rogowa naskórka, która uniemożliwia ich przebicie się. Ta może zdarzyć się u osób, które cierpią na nadmierne rogowacenie naskórka, zwłaszcza okołomieszkowe, zwane też przymieszkowym. Ten typ dotyczy partii ciała o największej liczbie mieszków włosowych, czyli rąk i nóg. Występuję wtedy zmiany podobne do gęsiej skórki, szorstkość i dyskomfort skóry.

Co na wrastające włoski i krosty?

W większości przypadków wrośnięty włos w końcu uwolni się sam (zwykle w ciągu 1-2 tygodni) lub wypadnie wraz z ropnym czopem, jednak z niektórych przypadkach może dojść do infekcji i powstania powiększonej torbieli, gdy konieczne może być zwrócenie się do lekarza.

W przypadku rozwoju stanu zapalnego można użyć:

Wypryski i ropne zmiany na skórze wyglądają też nieestetycznie, dlatego wiele osób chce się ich jak najszybciej pozbyć. Jeżeli zmiana nie jest opuchnięta i włos jest blisko powierzchni skóry, można go wyjąć samodzielnie za pomocą sterylnej jednorazowej igły z apteki i zdezynfekowanej pęsety. Natomiast żadnym razie zmian ropnych nie należy wyciskać.

Skórę należy odkazić przed i po zabiegu, a także poprzedzić go ciepłym kompresem (np. z naparu rumianku lub zielonej herbaty). Należy nałożyć go na 10-15 min, by rozszerzyć pory skóry.

Jak pozbyć się wrastających włosków raz na zawsze?

Masz skłonność do wrastania włosków na ciele? To nie przeszkadza w ich regularnym usuwaniu. Musisz tylko zadbać o skórę w nieco inny sposób.

Co robić, gdy włosy wrastają? Tak unikniesz zmian na skórze:

  • pozwól włosowi odrosnąć, a zapaleniu wygoić się, zanim znowu będziesz go usuwać,
  • zamiast golić skórę, stosuj inne metody depilacji, np. epilację niedrogim urządzeniem elektrycznym,
  • regularnie złuszczaj skórę tak często, jak to konieczne (np. 1-2 razy w miesiącu), a koniecznie przed samym usuwaniem włosów,
  • przed goleniem lub depilacją umyj skórę,
  • regularnie płucz, susz i wymieniaj maszynkę do golenia, dezynfekuj depilator,
  • po usunięciu owłosienia nie smaruj jej niczym przez kilka lub kilkanaście godzin, ew. użyj dedykowanych kosmetyków przeciw wrastaniu włosków,
  • nawilżaj i natłuszczaj skórę, by zapobiec nadmiernemu rogowaceniu naskórka,
  • w przypadku golenia włosów łonowych dbaj o higienę podwójnie i unikaj ciasnej bielizny.

Do złuszczania skóry można używać szczotki albo ostrej rękawicy (także do szczotkowania na sucho), peelingu cukrowego lub solnego, a także kosmetyków z mocznikiem i/lub kwasami kosmetycznymi. Te ostatnie, a zwłaszcza kwas traneksamowy, pomogą też pozbyć się przebarwień po wrośniętych włoskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia