Jak długo można używać maszynki do golenia? Dermatolodzy mówią, jak często należy wymieniać golarkę

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Maszynka do golenia jest jednym z najpopularniejszych narzędzi używanych do depilacji. Choć efekt gładkiej skóry mija dosyć szybko, to też jest to najszybsza i – teoretycznie – jedna z tańszych metod usuwania owłosienia na ciele. Jak często powinno się wymieniać maszynkę do golenia? Jeżeli nie pamiętamy, kiedy ostatnio to robiliśmy, może to być znak, że nadeszła najwyższa pora na zmianę ostrza.

Spis treści

Jak często powinno się wymieniać maszynkę do golenia?

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość wymiany maszynki do golenia może nie być satysfakcjonująca: to zależy. A zależy od kilku czynników:

  • od częstotliwości golenia ciała
  • od golonych obszarów ciała,
  • od rodzaju i grubości włosów,
  • od jakości ostrza,
  • od dbania o maszynkę do golenia.
Kobieta goląca nogi
Dermatolodzy zalecają wymianę golarki średnio co pięć do siedmiu goleń. Image Source/Getty Images

Kluczem do dokładnego golenia jest ostre ostrze. Po kilku użyciach żyletki się tępią, a używanie takich maszynek nie tylko nie usunie dokładnie włosów, ale też może skończyć się skaleczeniami, zadrapaniami, a nawet infekcjami.

Wiele osób używa maszynek do golenia dłużej, niż powinny. Dermatolodzy zalecają wymianę golarki średnio co pięć do siedmiu goleń. Długo używana maszynka staje się tępa, na ostrzu nagromadzone są resztki włosów, skóry i kosmetyków, a w najgorszych przypadkach – rdza.

Co się stanie, jeśli nie wymienisz maszynki do golenia? Skutki używania starej golarki

Nowa maszynka do golenia ślizga się po skórze i goli włosy z łatwością. Z czasem jednak jej moc słabnie i zamiast gładkiej skóry możemy dorobić się nie tylko skaleczeń, ale też poważniejszych konsekwencji.

Używanie tępej maszynki do golenia może powodować:

  • wrastające włosy,
  • wysypkę i guzy po goleniu,
  • stan zapalny lub urazy skóry.

Sprawdź: Wrastające włoski po goleniu czy depilacji to nie problem

  • Infekcje – używanie starej, nieostrej brzytwy może powodować infekcje. Po pewnym czasie na ostrzu zaczynają się namnażać bakterie, co powoduje podrażnienia na skórze pod pachami, na nogach czy w okolicach intymnych. Najczęściej jest to bakteryjna infekcja skóry. Jej objawami są zaczerwienienie, obrzęk, ból lub ropa. Leczy się je maścią z antybiotykiem. Aby zadbać o depilowaną skórę, należy często zmieniać maszynkę do golenia, używać kremu, żelu lub pianki do golenia, golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów oraz dokładnie płukać ostrze, które jest przechowywane w czystym, suchym miejscu.
  • Podrażnienia – jeżeli podczas depilacji maszynką do golenia czujemy opór, a ostrze szarpie za włosy, zamiast je usuwać, to może się to skończyć podrażnieniami skóry i wrastającymi włoskami, które mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnych, przebarwień i bliznowców.
  • Tężec – rdza na maszynce do golenia to znak, że należy się z nią niezwłocznie rozstać. Skaleczenie zardzewiałą golarką może spowodować zachorowanie na tężec. Odpowiedzialne za to są nagromadzone na niej laseczki tężca (Clostridium tetani), które żyją m.in. w glebie. Jeżeli twoja maszynka do golenia znajdowała się w mokrym środowisku na tyle długo, aby zardzewiała, to mogą się na niej znajdować bakterie powodujące infekcje, a przez skaleczenie mogą przedostać się do organizmu.

Czy można przedłużyć żywotność maszynki do golenia?

Używanie maszynki do golenia może się wydawać tanią metodą usuwania owłosienia, jednak zmieniając golarkę odpowiednio często, koszty rosną (tym bardziej że golarki dla kobiet są droższe niż dla mężczyzn). Jest kilka czynności, które mogą pomóc przedłużyć żywotność maszynki do golenia:

  1. Nie zużywaj maszynki do golenia długich włosów – przed depilacją przytnij włosy nożyczkami.
  2. Przygotuj się do depilacji – zrób delikatny peeling, zmiękcz włosy i skórę w kąpieli, użyj kosmetyku, który ułatwia golenia.
  3. Płucz maszynkę co kilka pociągnięć, aby usunąć włosy, martwy naskórek i inne zabrudzenia, które gromadzą się na niej podczas golenia.
  4. Dokładnie opłucz maszynkę i delikatnie ją osusz po zakończeniu golenia.
  5. Golarkę przechowuj w suchym i chłodnym miejscu – to pomoże ją chronić przed bakteriami i rdzą.

Jak często powinno się zmieniać majtki? Specjaliści rozwiewają wątpliwości. Ich odpowiedź może cię zaskoczyć!

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia