Wibrująca kapsułka na zaparcia. To innowacyjne, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie jest już dostępne w USA. Na czym polega jej działanie?

Marta Siesicka-Osiak
Kapsułka wibracyjna podwaja ilość wypróżnień bez konieczności przyjmowania środków farmakologicznych.
Kapsułka wibracyjna podwaja ilość wypróżnień bez konieczności przyjmowania środków farmakologicznych. zdj. ilustracyjne/svitlanahulko/paylessimages(małe)/123RF
– Kapsułka wibracyjna jest nowatorskim niefarmakologicznym podejściem do leczenia przewlekłych zaparć, powszechnego i trudnego problemu występującego na całym świecie – mówią twórcy innowacyjnej metody, która dostępna jest już w USA. Badania potwierdziły jej skuteczność i bezpieczeństwo. Na czym polega jej działanie?

Spis treści

Wibrująca kapsułka pomoże zwalczyć problem przewlekłych zaparć. Jak działa?

Kapsułka wibracyjna została zaprojektowana do pobudzania naturalnej ruchliwości okrężnicy poprzez wykorzystanie jej zegara biologicznego. Terapia polega na regularnym przyjmowaniu jednorazowej kapsułki, która jest wydalana wraz z kałem.

Pigułka powinna być połknięta przed snem, około godziny 21 lub 22. Wcześniej pacjent umieszcza ją w specjalnej kapsule w celu aktywacji. Zielone światło oznacza, że kapsułka jest gotowa do połknięcia. Należy przyjąć ją natychmiast, popijając szklanką wody.

Do kapsułki dostępnej na rynku amerykańskim, dostępna jest aplikacja, dzięki której można śledzić postępy leczenia i otrzymywać przypomnienia o konieczności przyjęcia pigułki. Kapsułka nie zawiera żadnych substancji aktywnych i nie powoduje biegunek, występują one zaledwie u 1,2 proc. pacjentów.

Badania potwierdzają skuteczność wibrującej kapsułki

Badania wykazują, że wibrująca pigułka może nawet podwoić zdolność dorosłych zmagających się z przewlekłymi zaparciami do wypróżniania się w prawidłowy sposób i bez konieczności przyjmowania leków.

W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma medycznego „Gastroenterology” wzięło udział ponad 300 dorosłych członków. Grupa przyjmująca wibrujące kapsułki przez osiem tygodni miała około dwa razy więcej kompletnych wypróżnień niż osoby przyjmujące placebo.

Do przeprowadzenia badania wykorzystano niewielkie kapsułki o tradycyjnym kształcie, które połyka się jak zwykłą tabletkę. Zostały one zaprogramowane tak, aby wywoływać dwugodzinne sesje wibracyjne dwa razy dziennie i były przyjmowane pięć dni w tygodniu.

Stymulowały okrężnicę przez trzy sekundy, a następnie miały 16 sekund odpoczynku. Po zakończeniu dwóch codziennych sesji wyłączały się i przechodziły naturalnie przez przewód pokarmowy.

Skutki uboczne stosowania kapsułek dotyczyły jedynie łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych i delikatnego odczuwania wibracji zgłaszanego przez 11 proc. pacjentów z grupy testującej kapsułki wibracyjne, ale żaden z badanych nie wycofał się z eksperymentu.

Dostępność kapsułki na rynku. Gdzie i jak można ją kupić?

Na rynku amerykańskim dostępna jest już wibrująca pigułka o nazwie „Vibrant”. Kapsułka została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w sierpniu ubiegłego roku, a od połowy lutego może być przepisywana przez lekarzy w USA.

Kapsułki są dopuszczone do leczenia dorosłych, którym nie pomogły dostępne leki na zaparcia lub nie mogą stosować innych metod walki z zatwardzeniem. Nie są one przeznaczone dla osób, które mają problemy z połykaniem, cierpią na gastroparezę lub wstępuje u nich niedrożność, lub niektóre choroby jelit. Koszt miesięcznej kuracji waha się między 69 a 89 dolarów.

Czym są zaparcia i jak się je leczy?

Szacuje się, że nawet 14 proc. społeczeństwa cierpi z powodu zatwardzenia. O przewlekłych zaparciach mówimy, gdy występują następujące objawy:

  • grudkowate lub twarde stolce,
  • niepełne wypróżnienia,
  • mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo.

Zazwyczaj pojawiają się one w przypadku dwóch dolegliwości. Pierwszym są przewlekłe zaparcia idiopatyczne (o nieznanej przyczynie), które charakteryzują się dodatkowo wysiłkiem przy wypróżnieniu oraz nadmiernym wytwarzaniem gazów.

Drugim częstym powodem zaparć, jest zespół jelita drażliwego z zaparciami, któremu towarzyszą jednocześnie dyskomfort i ból brzucha oraz wzdęcia.

Zobacz: Sięganie po środki na zaparcia to większe ryzyko demencji. Przeczytaj, jeśli je stosujesz

Dotychczasowe metody regulacji wypróżnień, obejmowały – oprócz naturalnych, domowych sposobów – przyjmowanie leków przeczyszczających. Ich problemem jest nie tylko niepełna skuteczność oraz powodowanie biegunek, ale także wypłukiwanie z organizmu mikrobiomu jelitowego, który wspomaga trawienie, odgrywa ważną rolę w pracy układu odpornościowego i pomaga jelitom komunikować się z naszym mózgiem.

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia