Spis treści
Cierpisz na zaparcia i ból brzucha? Jedz te owoce regularnie
Aż 60 proc. osób na świecie odczuwa objawy przewlekłego dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, w postaci np. przewlekłych zaparć. Naukowcy poszukując naturalnych metod leczenia problemów trawiennych i zaparć sięgnęli po kiwi, aby sprawdzić czy będzie ono skuteczne w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych u osób cierpiących na czynnościowe zaparcia i zespół jelita drażliwego z przewagą zaparć.
W badaniu opublikowanym w „The American Journal of Gastroenterology” eksperci doszli do wniosku, że regularne spożywanie kiwi łagodzi zaparcia i ułatwia wypróżnienia oraz oczyszczanie jelit równie skutecznie co leki na zaparcia, a z mniejszą ilością skutków ubocznych.
Poszukiwanie naturalnego leku na wzdęcia i zespół jelita drażliwego
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, określane też jako zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych, są powszechne i kłopotliwe. Obejmują one między innymi zaparcia czynnościowe i zespół jelita drażliwego z dominującym zaparciem (IBS-C).
Pacjenci zmagający się z tymi zaburzeniami mogą mieć wiele objawów, w tym wzdęcia i ból brzucha. Do rozwoju objawów czynnościowych ze strony przewodu pokarmowego przyczynia się wiele czynników, w tym wiek, dieta, styl życia, leki, zaburzony skład flory jelitowej, zwiększona przepuszczalność ściany jelita, stany zapalne oraz współistniejące problemy psychiczne, takie jak lęk i depresja.
W leczeniu problemów trawiennych stosuje się zwykle środki przeczyszczające - zmiękczające stolec, stymulanty okrężnicy i środki wypełniające. Skutecznie zwiększają one częstość wypróżnień i sprawiają, że stolec staje się bardziej miękki w konsystencji. Jednak tego typu produkty nie są powszechnie tolerowane przez pacjentów i mają wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Dlatego naukowcy poszukują naturalnych metod walki z tymi dolegliwościami.
Kiwi zamiast leku na zaparcia. Jedz codziennie, a zapomnisz o dolegliwościach
W randomizowanym kontrolowanym badaniu przeprowadzonym we Włoszech, Japonii i Nowej Zelandii dotyczącym osób cierpiących na zaparcia autorzy oceniali skuteczność spożywania dwóch owoców kiwi dziennie w porównaniu z innym naturalnym środkiem - psyllium (błonnikiem pochodzącym z babki jajowatej, w ilości 7,5 grama dziennie). W obydwu przypadkach podawanie środka przeciw zaparciom trwało 4 tygodnie, po czym przerywano je na 4 tygodnie i podawano drugi środek przez kolejne 4 tygodnie.
Jak się okazało, u osób spożywających kiwi znacznie poprawiła się konsystencja stolca, mniejsze były problemy z zaparciami, niestrawnością i refluksem oraz bólami brzucha. Zarówno psyllium, jak i kiwi skutecznie zmniejszały objawy zespołu jelita nadwrażliwego z zaparciami (IBS-C), ale tylko owoce kiwi wykazywały poprawę w zaparciach czynnościowych oraz u pacjentów cierpiących na oba te schorzenia równocześnie. Spożywanie 2 owoców kiwi dziennie wiązało się ze znacznie lepszymi wynikami niż psyllium w zakresie konsystencji stolca i potrzebnego do wypróżnienia wysiłku. Dodatkowo jedzenie kiwi jest bezpieczniejsze i ma mniej skutków ubocznych niż stosowanie leków na zaparcia. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/
Zadbaj o optymalne trawienie
Źródło: