Kapsułka zamiast gastroskopii lub kolonskopii. Polacy idą o krok dalej i opracowują endoskopię kapsułkową opartą o sztuczną inteligencję

Marta Siesicka-Osiak
Kapsułki BioCam mają mieć lepszą rozdzielczości obrazu oraz wydłużony czasu pracy baterii w stosunku do urządzeń dostępnych na rynku.
Kapsułki BioCam mają mieć lepszą rozdzielczości obrazu oraz wydłużony czasu pracy baterii w stosunku do urządzeń dostępnych na rynku. Damian Lickindorf
Najnowsza kapsułka endoskopowa, opracowywana przez zespół polskich specjalistów, może zastąpić tradycyjną gastroskopię i kolonoskopię, umożliwiając bezbolesną, zdalną diagnostykę całego układu pokarmowego podczas jednego badania. Choć technologia endoskopii kapsułkowej istnieje od 2001 roku, do tej pory pozwalała zbadać jedynie konkretne odcinki układu pokarmowego, głównie jelito cienkie.

Spis treści

Endoskopia kapsułkowa – jak przebiega i kiedy może zastąpić kolonoskopię i gastroskopię?

Brak chęci do wykonywania badań gastrologicznych, także tych oferowanych w ramach darmowych programów przesiewowych, a zwłaszcza kolonoskopii, jest obecnie kluczowym problemem społecznym w kontekście zdrowia. Unikanie badań tego typu może przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń, które nieleczone mogą mieć nawet skutek śmiertelny.

Dlatego zespół specjalistów z wrocławskiego startup'u BioCam opracował kapsułki do endoskopii, które umożliwiają bezbolesną, zdalną diagnostykę przewodu pokarmowego.

Rozmiar kapsułki BioCam można porównać do większej tabletki suplementu diety. Jej wymiary to 28 mm x 11,4 mm. Przemieszcza się ona przez układ pokarmowy dzięki ruchom perystaltycznym i jest naturalnie wydalana przez organizm.

Po połknięciu kapsułki można przejść do swoich normalnych, codziennych zadań. Pacjent może pić i przyjmować leki po 2 godzinach i jeść po 4 godzinach po połknięciu kapsułki. Komunikacja kapsułki ze smartfonem odbywa się poprzez Bluetooth, a telefon przesyła dane do platformy telemedycznej, z której będą korzystać placówki medyczne.

– Jeśli nasza kapsułka ma zachęcić do częstszego przebadania się, a następnie do przeprowadzenia dużo bardziej inwazyjnego tradycyjnego badania endoskopowego już z biopsją, to realnie możemy spowodować wzrost wykonywania gastroskopii i kolonoskopii – mówi Maria Kivachuk, specjalista ds. marketingu BioCam.

Innowacje w obrazowaniu układu pokarmowego. Czym wyróżnia się polska kapsułka?

Innowacją w urządzeniu BioCam jest otwarta platforma z dwukierunkową komunikacją z kapsułką. Rozwiązania obecnie dostępne na rynku posiadają interfejs jednokierunkowy – pozwalający na zbieranie danych (głównie – ale nie tylko – obrazów z kamery) do dalszej obróbki.

– Nasza platforma daje możliwość interaktywnej kontroli nad kapsułką. I ten element platformy BioCam daje nieprawdopodobne możliwości diagnostyczne. Ale też terapeutyczne. Szczególne podejście do sposobu pozyskiwania i obróbki danych pozwala również na integrację platformy BioCam z technologią telemedycyny – co z kolei otwiera kolejne obszary zastosowania – tłumaczy Maria Kivachuk.

Obecnie wdrożone na rynek systemy AI używane w kapsułkach endoskopowych, które są certyfikowanymi wyrobami medycznymi to proste algorytmy pokroju złożeń panoramicznych powtarzających się klatek. BioCam idzie o krok dalej umożliwiając identyfikację konkretnych zmian patologicznych i ich lokalizacji.

– Pandemia pokazała, jak ważna jest dostępność do świadczeń, dlatego chcemy, by takie badanie mogło być w przyszłości wykonane całkowicie zdalnie w domu pacjenta. Tworzymy więc system oparty na sztucznej inteligencji, który ułatwi lekarzowi jego interpretację – dzięki temu zajmie ona mniej czasu – co potwierdzają również nasze wstępne badania – opowiada Kivachuk.

Kapsułka będzie też w stanie zobrazować cały układ pokarmowy, nie tylko jelito cienkie. Badania kliniczne pokażą, czy będzie w stanie zastąpić obecne rozwiązania endoskopowe. Jej twórcy wierzą, że odpowiednia technologia może zrewolucjonizować rynek endoskopii przewodu pokarmowego.

Kapsułka przyjazna dla pacjenta i lekarza. Jaki będzie koszt endoskopii kapsułkowej BioCam?

Twórcy BioCam opowiadają, że ich misją było stworzenie nisko inwazyjnego rozwiązania do diagnostyki całego układu pokarmowego oraz którego koszt nie będzie przekraczał kompletu badań tradycyjną endoskopią (kolonoskopia oraz gastroskopia).

– Zaczęliśmy od rozwiązania problemu czasu pracy lekarza (50-70 tysięcy zdjęć), stworzyliśmy oprogramowanie z zautomatyzowaną analityką danych (AI). Postanowiliśmy również stworzyć naszą kapsułkę, aby mieć lepszą kontrolę nad parametrami, które chcielibyśmy odczytywać – mówią.

I dodają, że zaimplementowali min. możliwość określenia dokładnej lokalizacji kapsułki w organizmie człowieka tak, aby krwawienia oraz inne anomalie były dokładnie lokalizowane. Planują również dodać możliwość zatrzymania kapsułki w miejscu wykrycia poważnej patologii.

Autorzy projektu są obecnie na etapie eksperymentów medycznych i udoskonalania produktu poprzez prace badawczo-rozwojowe. Badania kliniczne zakończone certyfikacją CE wyrobu medycznego mają w planach na przyszły rok kalendarzowy. Dostępność kapsułki na rynku jest planowana na rok 2024.

– Naszym celem jest, by badanie kapsułką było szerzej dostępne – dlatego celujemy w koszt pakietu badań gastroskopia + kolonoskopia ok. 1000 zł. Chcemy, by to otworzyło drogę do refundacji naszego rozwiązania – zapowiadają.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia