To pozwoli odróżnić polskie truskawki od owoców importowanych. Zobacz, na co zwrócić uwagę! Krajowe odmiany mają najlepszy smak

Anna Rokicka-Żuk
Truskawka kaszubska jest tradycyjnym produktem z listy slow food z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.
Truskawka kaszubska jest tradycyjnym produktem z listy slow food z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Karolina Misztal/Polska Press
Sezon na truskawki rozpoczęty, a my już wypatrujemy polskich owoców. Choć jednak sprzedawcy mogą przekonywać, że ich towar jest krajowy, w rozpoznaniu owoców z Polski pomoże kilka rad. Truskawki z importu nie są bowiem tak smaczne i zdrowe, jak lokalne i zbierane w stanie dojrzałości. Jak więc rozpoznać polskie truskawki? Zwróć uwagę na te cechy!

Spis treści

Kiedy są pierwsze truskawki z Polski?

Pierwsze polskie truskawki krajowe w okresie wiosennym pochodzą ze szklarni, ale mają smak tych z pola. Jednak obecnie owoc ten jest do kupienia przez cały rok, a jego sprzedaż nasila się jeszcze przed wiosną.

Dostępne na rynku pierwsze truskawki truskawki to często owoce importowane z Hiszpanii, Turcji, Grecji, Niemiec, Niderlandów, Serbii, a nawet Afryki. Na pierwszy rzut oka trudno je od siebie odróżnić, a wymagana przepisami informacja o kraju pochodzenia nie zawsze pomocna.

Czytaj także: Nie wyrzucaj, wykorzystaj. Są dobre na trawienie i ból stawów. Od teraz będziesz prawidłowo jadł truskawki

Zagraniczne truskawki są nagminnie sprzedawane jako krajowe. Według kontroli UOKiK przeprowadzonej w 2020 roku co dziesiątą partię warzyw i owoców oznaczono błędnie lub nie podano informacji o jej pochodzeniu. Obecnie szacuje się, że skala tego zjawiska jest jeszcze większa. Pod koniec maja 2022 r. minister rolnictwa zapowiedział interwencję do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i UOKiK w sprawie fałszowania tych owoców.

Przy zakupie warto więc upewnić się, że wybieramy truskawki pochodzące z Polski – nie tylko dlatego, by wspierać rodzimych rolników oraz próby ratowania klimatu. Również dlatego, że rodzime owoce są najlepsze.

Dowiedz się więcej na temat truskawek:

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Polskie truskawki i ogólnie te uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego uznaje się za wyjątkowo smaczne. Warto wybierać sztuki dojrzałe. Dostarczane są do sprzedaży w ciągu doby, więc można liczyć na ich świeżość.

Jak więc odróżnić polską truskawkę od zagranicznej? Warto zwracać uwagę na następujące cechy:

  • zapach – powinien być intensywny, a najbardziej przy szypułce,
  • kształt – polskie truskawki mają kształt stożkowaty lub sercowaty,
  • kolor – jest jasnoczerwony, a delikatna skórka – błyszcząca,
  • wygląd szypułki – to właśnie zielona część bez ogonka mówi najwięcej o świeżości truskawki! Szypułka powinna być świeża, sztywna i w soczyście zielonym kolorze, a przy tym delikatnie odstawać od owocu.
  • konsystencja – krajowe owoce są soczyste i średnio jędrne,
  • smak – mają typowy, lekko poziomkowy i kwaskowaty.

Natomiast importowane truskawki mają bardziej podłużny kształt i jaśniejszy kolor przy szypułce, która jest zwiędnięta i nie odstaje od owocu. O tym, że były zbierane zanim osiągnęły dojrzałość, świadczy właśnie nierównomierny kolor i obecność ogonków (nawet bardzo długich, jak w przypadku truskawek z Maroko).

Polecamy też:

Dlaczego krajowe truskawki są najlepsze?

Choć ceny krajowych owoców są wyższe zwłaszcza na początku sezonu, w odróżnieniu od tych importowanych są one zbierane w dojrzałym stanie. Dzięki temu mają nieporównanie lepszy aromat i smak oraz wyższą zawartość cennych składników, głównie przeciwzapalnych antyoksydantów, między innymi witaminy C i roślinnych pigmentów.

Warto wiedzieć, że krajowa truskawka kaszubska została wpisana na listę tradycyjnym produktów slow food z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Polskie truskawki są promowane w ramach akcji „Czas na polskie superowoce!” – projekt, który ma na celu integrację producentów i przetwórców, a także edukację konsumentów. W jego ramach wspierana jest też uprawa i konsumpcja owoców takich jak aronia, borówka, agrest, jeżyny, porzeczki, jagoda kamczacka i miniaturowe kiwi.

Pij zdrowe koktaile

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

mam gdzieś patriotyzm, liczy się smak i cena.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia