Ten zapomniany owoc to letnia bomba witaminowa. Poznaj 5 powodów, dla których warto jeść agrest. Wypróbuj wygładzającą maseczkę z agrestu

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Spotykany w wielu ogródkach, kojarzący się z wakacjami u babci, słodki, ale lekko kwaskowaty w smaku owoc obecnie stał się nieco zapomniany. Warto więc o nim sobie przypomnieć i podkreślić, że ma on wiele niezwykłych właściwości, wśród których można wymienić Poznaj 5 korzyści ze spożywania tego pysznego letniego owocu.

Spis treści

Co zawiera agrest? Ten zapomniany owoc to letnia bomba witaminowa

Agrest, czyli dokładnie porzeczka agrest (Ribes uva-crispa L.), to krzew owocowy, który często spotykamy w przydomowych ogródkach czy na działkach. W stanie dzikim występuje w Europie, Azji i Afryce. Krzew osiąga ok. 1,5 metra wysokości, a jego gałęzie pokryte są drobnymi ostrymi kolcami.

Dlaczego warto jeść agrest? Poznaj 5 korzyści z jedzenia tego letniego owocu.

Agrest zielony i czerwony
Małe, niepozorne owoce kryją w sobie mnóstwo cennych właściwości. Sprawdź w galerii, co daje jedzenie agrestu. azerbaijan_stockers/freepik.com

Agrest owocuje latem od końca czerwca do sierpnia. Owoce agrestu są białe, zielone, zielono-fioletowe lub fioletowo-różowe i mają pionowe prążki na skórce. Agrest należy do owoców jagodowych i odznacza się niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi.

Agrest jest średnio kaloryczny: 100 g to 46 kcal. Owoc zawiera także:

  • 86,7 g wody,
  • 0,8 g białek,
  • 0,2 g tłuszczy (0,02 g kwasu palmitynowego, 0,02 kwasu oleinowego, 0,06 kwasu linolowego, 0,04 kwasu α-linolenowego),
  • 8,8 węglowodanów przyswajalnych (po 2,9 g glukozy i fruktozy oraz 0,7 g sacharozy),
  • 3 g błonnika.

Agrest zawiera także spore ilości potasu (230 mg), a poza tym inne składniki mineralne takie jak fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan i jod. Ma za to bardzo mało sodu (2 mg), dzięki czemu mogą go bez obaw spożywać osoby chorujące na serce i nadciśnienie.

Agrest jest również bogatym źródłem witaminy C (25,9 mg) oraz β-karotenu (160 µg). Zawiera również witaminę A i E oraz aminokwasy takie jak kwas asparaginowy (230 mg) oraz kwas glutaminowy (178 mg).

Agrest zawiera także duże ilości pektyn, które są rodzajem naturalnego, rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. To właśnie one sprawiają, że miąższ owocu ma żelową konsystencję. Dzięki pektynom agrest sprawdza się również idealnie do przygotowywania przetworów takich jak dżem z agrestu czy galaretka.

Jak jeść agrest? Wypróbuj dżem i kompot z agrestu

Owoce agrestu mają twardą, ale cienką skórkę z delikatnymi włoskami, pod którą jest żelowy miąższ z ciemnymi pestkami. Agrest nazywany bywa czasem winoroślą północy, ponieważ jego owoce przypominają wielkością, kształtem i kolorem owoce winogron. Również w smaku agrest przypomina mieszankę słodkich winogron z lekko kwaśnymi porzeczkami.

Owoce można jeść samodzielnie na surowo i w całości ze skórką jako słodką przekąskę lub zrobić z nich ciasto z agrestem, dżem z agrestu, kompot, konfiturę czy nalewkę z agrestu.

Oto 5 korzyści z jedzenia agrestu. Sprawdź, czemu warto po niego sięgać częściej!

Należy również pamiętać, że nie wszyscy mogą jeść agrest. Nie jest on zalecany osobom chorującym na:

Jeśli chorujesz na nie przed spożyciem agrestu, skonsultuj się ze swoim lekarze.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia