Te poranne nawyki rujnują Ci zdrowie. Zrezygnuj z nich, a będziesz cieszyć się większą energią przez cały dzień. Po pierwsze wyłącz drzemkę

Marta Siesicka-Osiak
Czynności, które automatycznie wykonujemy tuż po przebudzeniu mogą rzutować na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Zobacz na kolejnych slajdach, czego nie powinno się robić o poranku, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czynności, które automatycznie wykonujemy tuż po przebudzeniu mogą rzutować na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Zobacz na kolejnych slajdach, czego nie powinno się robić o poranku, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE stockbroker/123RF
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma nie tylko pora, o której chodzimy spać i wstajemy, ale także to, co zrobimy tuż po otwarciu oczu. Tych kilkanaście porannych minut może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dobre nawyki, pielęgnowane każdego dnia zaowocują dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Sprawdź, co robić każdego ranka, a czego zdecydowanie unikać.

Spis treści

Te nawyki stresują i powodują zmęczenie. Unikaj ich rano

Wielu z nas tuż po przebudzeniu odruchowo sięga po telefon, nie zdając sobie sprawy z tego, jak niekorzystnie działa to na nasz mózg. Także kwestia porannej drzemki, pomijanie śniadania i gimnastyki ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała dalsza część naszego dnia. Sprawdź w galerii, o której godzinie najlepiej jeść śniadanie i dlaczego nie warto czytać wiadomości o świcie.

Tego nigdy nie rób rano!

Co robić rano, aby mieć więcej energii przez cały dzień? Te nawyki wprowadź do swojego życia

Zaplanowanie poranka, który zapewni nam zdrowy i spokojny start, jest możliwe w przypadku każdego. Należy jednak przestrzegać kilku zasad i trzymać się ich codziennie:

  1. Po przebudzeniu poświęć 5 minut na medytację i praktykowanie wdzięczności, a następnie wykonaj proste ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające.
  2. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry – postaw na szybkie oczyszczenie i nie zapomnij o kremie z filtrem. Unikaj gorącej wody pod prysznicem, żeby nie przesuszyć skóry.
  3. Przygotuj dzień wcześniej ubranie i zastanów się co zjesz na śniadanie. Zaoszczędzisz dzięki temu czas rano i energię.
  4. Nie wychodź z domu bez zjedzenia pełnowartościowego śniadania – to ono zapewni ci energię do działania na pierwszą część dnia.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poranek był dla nas przyjemną częścią dnia? Zadbajmy o zdrowe nawyki związane ze snem, takie jak:

  • regularne pory chodzenia spać i wstawania przez cały tydzień,
  • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
  • niekorzystanie z urządzeń elektronicznych minimum godzinę przed pójściem spać,
  • unikanie picia napojów z kofeiną i alkoholowych oraz palenia tytoniu w godzinach wieczornych,
  • jedzenie lekkiej kolacji,
  • odpowiednie przewietrzenie i zaciemnienie sypialni.

Przed udaniem się na spoczynek powinniśmy także unikać przeprowadzania poważnych, emocjonujących rozmów oraz oglądania ekscytujących filmów i programów telewizyjnych. Dobremu nocnemu odpoczynkowi nie służą również intensywne ćwiczenia o późnej porze.

O tym dlaczego higiena snu jest ważna od najmłodszych lat i jak problemy ze snem w dzieciństwie mogą zaszkodzić nam w dorosłym życiu, przeczytasz w artykule: Masz problemy ze snem? Naukowcy odkryli, że bezsenność miewa swoje początki w dzieciństwie, a zbyt krótki sen może mieć poważne skutki

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia