Ta witamina może obniżyć ciśnienie krwi u osób starszych i otyłych. Duże dawki nie są jednak lepsze od zalecanych. Ile witaminy D3 brać?

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Suplementy witaminy D mogą obniżać ciśnienie krwi u osób starszych i otyłych, jednak przyjmowanie dawki wyższej niż zalecana nie przynosi dodatkowych korzyści – informuje „Journal of the Endocrine Society”.

Spis treści

Suplementy witaminy D na nadciśnienie?

Nawet zbilansowana i zróżnicowana dieta nie jest w stanie zapewnić całkowitej dziennej dawki witaminy D3. Dla organizmu głównym źródłem tej witaminy jest synteza skórna, która zachodzi przy udziale promieniowania UV (290-320 nm). Jednak nie w każdej strefie geograficznej i o każdej porze roku jest to możliwe. Dlatego zaleca się suplementację witaminy D – w przypadku osób dorosłych zalecana dawka wynosi od 800 do 2000 jednostek dziennie, przy czym nie należy długotrwale przekraczać dawki 4000 jednostek.

Badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i z niskim poziomem
Badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i z niskim poziomem witaminy D3. jcomp/freepik.com

Powszechny na całym świecie niedobór witaminy D ma związek z chorobami serca, chorobami immunologicznymi, infekcjami i nowotworami. Wcześniejsze badania powiązały niedobór witaminy D z wyższym ryzykiem nadciśnienia, jednak nie było jednoznacznych dowodów, aby suplementacja tej witaminy obniżała ciśnienie.

Więcej nie znaczy lepiej. Taka dawka witaminy D obniży ciśnienie krwi

Naukowcy z Libanu, USA i Arabii Saudyjskiej przebadali 221 starszych osób z otyłością (BMI powyżej 30) w wieku powyżej 65 lat przyjmujących suplementy witaminy D w dawce 600 IU/dzień lub 3750 IU/dzień i odkryli, że suplementacja obniżyła ich ciśnienie krwi. Obie grupy przyjmowały także cytrynian wapnia w dawce 250 mg. Uczestnicy byli obserwowani przez rok.

– Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D3 – powiedział dr Ghada El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center w Bejrucie (Liban).

Czytaj też: Od ciebie zależy czy twoje dziecko będzie miało mocne kości. Witamina D w ciąży zwiększa gęstość kości u dziecka

U osób w obu grupach zaobserwowano spadek ciśnienia krwi: ciśnienie skurczowe obniżyło się o 3,5 mm Hg, a rozkurczowe o 2,8 mm Hg. Okazało się przy tym, że osoby z otyłością i osoby z niskim poziomem witaminy D odniosły największe korzyści. Natomiast wyższe dawki witaminy D nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych.

– Wysokie dawki witaminy D w porównaniu z zalecaną dawką dzienną nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych – zaznaczył dr El-Hajj Fuleihan.

W jaki sposób witamina D reguluje ciśnienie krwi?

Witamina D może wpływać na ciśnienie krwi poprzez regulację wchłaniania wapnia, który uczestnicy również suplementowali:

– Jednym z głównych sposobów jest pomoc w regulacji wapnia, co jest kluczowe dla skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych. Poprzez poprawę funkcji naczyń krwionośnych witamina D może pomóc obniżyć ciśnienie krwi – wyjaśnia Reimas Geiga, lekarz medycyny i dietetyk kliniczny.

Witamina D działa też przeciwzapalnie i likwiduje przewlekły stan zapalny, który występuje u osób otyłych. Jednak suplementacja powinna być częścią większej strategii zdrowotnej.

– To badanie dostarcza zachęcających spostrzeżeń, ale najlepiej jest postrzegać witaminę D jako część większego planu wpływającego na dobre samopoczucie, szczególnie w przypadku osób zmagających się z otyłością i wysokim ciśnieniem krwi. Ciśnienie krwi dobrze reaguje na łączone podejście – regularne ćwiczenia, dieta zdrowa dla serca i skuteczna kontrola masy ciała są ważne dla długoterminowych korzyści – podkreśliła dr Rita Hawle, dietetyk kliniczny i specjalista ds. żywienia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia