Spis treści
Czy witamina D w ciąży ma wpływ na układ kostny dziecka?
Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i odgrywa kluczową rolę w równowadze wapnia i wzroście szkieletu szczególnie w okresie płodowym i noworodkowym. Wcześniejsze badania wykazały, że poziom witaminy D u matki ma wpływ na przyszłą gęstość kości niemowlęcia i ogólną wytrzymałość kości dziecka.
Wyższy poziom witaminy D u matki w czasie ciąży wiąże się z większą gęstością kości i zawartością minerałów w kościach u dziecka nie tylko tuż po urodzeniu, ale też we wczesnym dzieciństwie.
W badaniu brytyjskich naukowców brały udział dorosłe kobiety w ciąży pojedynczej od 14. tygodnia ciąży. Ich poziom witaminy D we krwi mieścił się w przedziale 25–100 nmol/l, czyli w ogólnie przyjętej normie. Zostały one losowo przydzielone do 2 grup: otrzymującej 1000 IU witaminy D3 dziennie lub placebo aż do porodu.
Następnie naukowcy zbadali 454 dzieci, kiedy miały 4 i 6-7 lat biorąc pod uwagę szczegółowe dane dotyczące wieku ciążowego, masy urodzeniowej i czasu trwania karmienia piersią. W czasie wizyt kontrolnych oceniano także masę ciała, wzrost i poziom aktywności fizycznej dzieci oraz mierzono powierzchnię kości i ich gęstość mineralną za pomocą badań rentgenowskich.
Suplementacja witaminy D w ciąży zwiększa gęstość kości u dziecka
Badanie wykazało, że suplementacja witaminy D u matek zwiększyła gęstość mineralną kości i zawartość minerałów w kościach u dzieci w wieku od 6 do 7 lat w porównaniu do dzieci matek przyjmujących placebo. Okazało się także, że suplementacja witaminy D w czasie ciąży ma trwały korzystny wpływ na ogólny wzrost szkieletu dziecka już po urodzeniu aż do 7. roku życia.
U dzieci matek przyjmujących witaminę D badania wykazały także zwiększoną masę beztłuszczową, co sugeruje, że prenatalna suplementacja witaminą D miała korzystny wpływ na skład ciała i strukturę kości. Naukowcy zaznaczyli, że wzrost masy beztłuszczowej był niezależny od płci dziecka oraz wyjściowego poziomu witaminy D u matki.
Badacze przyznają jednak, że wyniki dotyczące czasu trwania korzyści z suplementacji witaminy D i dokładnych dawek suplementów są niespójne. Potrzebne są więc dalsze badania, aby ustalić czy suplementacja w czasie ciąży ma również wpływ na kości u ich dzieci w dorosłym życiu oraz jakie dawki witaminy D będą najkorzystniej wpływały na szkielet i strukturę kości.
Źródło: Pregnancy vitamin D supplementation and offspring bone mineral density in childhood follow-up of a randomized controlled trial The American Journal of Clinical Nutrition