Ta tkanka tłuszczowa spala więcej kalorii niż mięśnie. Okryto, co steruje jej działaniem. To może być przełomem w leczeniu otyłości

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tkanka tłuszczowa pomoże w walce z otyłością. Jak to możliwe? Oprócz dobrze znanego białego tłuszczu mamy w organizmach także odmianę, która spala więcej kalorii niż mięśnie. Badacze wiedzą coraz więcej o jej działaniu, a sterowanie nią może pomóc tracić kilogramy bez wysiłku. Odchudzający mechanizm można wykorzystać już teraz.

Spis treści

Czym różnią się biała i brunatna tkanka tłuszczowa?

Ludzki organizm zawiera dwa główne typy tkanki tłuszczowej: białą i brunatną. Biała tkanka tłuszczowa pełni funkcję magazynu energii oraz i narządy wewnętrzne, działając także jako termoizolacja. Ponieważ produkuje hormony i związki zapalne, jej nadmiar wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnych, takimi jak choroby na tle zapalnym czy obciążenie stawów.

Młoda kobieta leży w wannie z kawałkami lodu
Kąpiel w wodzie z lodem działa przeciwzapalnie i kojąco na bóle mięśni, poprawia humor, odmładza, ale także wspomaga spalanie kalorii moodboard/Getty Images

Z kolei brunatna tkanka tłuszczowa (BAT) odgrywa kluczową rolę w produkcji ciepła poprzez spalanie tłuszczów. Wynika to z faktu, że jej komórki zawierają duże i liczne mitochondria, które pełnią rolę centrów pozyskujących energię.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ten rodzaj tkanki, nazywanej też brązowym tłuszczem, znajduje się głównie na karku i wzdłuż dużych naczyń krwionośnych, Najwięcej brunatnej tkanki tłuszczowej mają noworodki, co pomaga chronić je przed wychłodzeniem. Większe ilości mają też dzieci i nastolatki, a z wiekiem zawartość BAT w organizmie spada. To właśnie jej zdolności mogą być kluczem do opracowania nowych metod leczenia otyłości, a to za sprawą przełomowego odkrycia naukowcy z Danii i Niemiec, które opisano na łamach „Nature Metabolism”.

Jak aktywować brązowy tłuszcz?

Badacza z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Bonn odkryli swoisty „wyłącznik” w brunatnej tkance tłuszczowej. Ten mechanizm szybko przerywa proces wytwarzania ciepła po jego aktywacji, co do tej pory było barierą w wykorzystaniu BAT do walki z otyłością. Chodzi o to, by móc uniknąć nadmiernego uwalniania energii i zapobiec przegrzaniu organizmu. Właśnie pod tym kątem powinny być też przebadane nowe leki aktywujące brunatną tkankę tłuszczową.

Sprawdź: Bezpłatny fat burner, który działa na brunatny tłuszcz. Korzystaj z głową

Autorzy wykazali, że mechanizm zużywania energii na produkcję ciepła wyłącza białko AC3-AT. Jego zablokowanie może więc pozwolić na spalanie kalorii bez wysiłku i zrewolucjonizować podejście do leczenia otyłości.

W badaniu wykorzystano szczep myszy z wrodzonym niedoborem AC3-AT, które dzięki stałej aktywacji brunatnej tkanki tłuszczowej wydajniej spalały kalorie. Pomimo wysokotłuszczowej diety myszom pozbawionym tego białka w mniejszym stopniu zagrażała otyłość w porównaniu z grupą kontrolną. Zidentyfikowano ponadto krótszą, nieznaną wcześniej formą tego białka, a także inne wersje genów i odpowiadających im białek, które także reagują na ekspozycję na zimno.

Zanim jednak powstaną nowe rozwiązania, możemy korzystać z działania zimna na organizm np. poprzez zimne prysznice, lodowe kąpiele, krioterapię, a zimą takżei morsowanie. To sposób na wyszczuplanie ciała, ale także pobudzenie jego regeneracji.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia