Spis treści
Jedna rzecz, której nie rób w samolocie. Konsekwencje mogą być nieprzyjemne
Niezależnie od tego, czy lubisz latać, czy jest to dla ciebie wielkim stresem, czy twój lot będzie trwać godzinę lub kilkanaście, to jedna rzecz jest pewna: musisz pić. Przez kontrolę bezpieczeństwa nie przeniesiesz żadnego napoju, a ceny na lotnisku i w samolocie często nie zachęcają do zakupów. W takich momentach do głowy mogą ci przyjść różne pomysły. Przed jednym z nich ostrzega stewardesa cytowana przez Mirror. Nieprzestrzeganie tej wskazówki może spowodować chorobę.
Chodzi o niepicie wody z kranu w samolotach. Choć może to nie dotyczyć większości lotów, to warto zachować ostrożność.
– Zbiorniki na wodę w samolotach często nie są odpowiednio czyszczone, co prowadzi do potencjalnego zanieczyszczenia. Badania i raporty wskazują, że woda w tych zbiornikach może być siedliskiem szkodliwych bakterii i patogenów – podają eksperci. – Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdziła, że znaczny odsetek samolotów uzyskał pozytywny wynik testu na obecność bakterii z grupy coli, a w niektórych przypadkach nawet E. coli. Bakterie te mogą powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe i inne infekcje.
Dlaczego nie można pić kawy w samolocie? Można, ale…
Woda nie jest jedynym napojem, którego lepiej unikać na pokładzie samolotu. Załoga pokładowa odradza też picie kawy i herbaty.
Wszystko przez to, że harmonogramy czyszczenia zbiorników wody w samolotach nie zawsze są tak regularne, jakbyśmy sobie tego życzyli. Może to prowadzić do gromadzenia się bakterii i mikroorganizmów, co także wpływa na trudności z czyszczeniem zbiornika.
– Kawa i herbata serwowane podczas lotów są często przygotowywane przy użyciu wody z kranu w samolocie, co oznacza, że wszelkie zanieczyszczenia w zbiornikach wody są również obecne w tych napojach – mówią eksperci.
Jednak w przypadku kawy i herbaty nie tylko zbiorniki na wodę mogą być odpowiedzialne za dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Również sprzęt używany do parzenia tych napojów (ekspresy do kawy i czajniki) nie zawsze jest odpowiednio czyszczony. A to może skutkować obecnością dodatkowych bakterii, a nawet pleśni.
Miej na uwadze, że spożywanie napojów przygotowanych z zanieczyszczonej wody może powodować nudności, biegunkę i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co może być szczególnie nieprzyjemne podczas lotu.
Jak nie kupować wody na lotnisku? Tani trik od stewardesy
Wiesz już, żeby lepiej nie pić wody, kawy ani herbaty na pokładzie samolotu, ale coś pić musisz. Nie chcesz przecież doprowadzić do odwodnienia. Stewardesa, która rozmawiała ze Ski Vertigo, podpowiada, jak zaoszczędzić na wodzie i nie dostać przy tym biegunki.
– Aby zaoszczędzić pieniądze i zachować zdrowie podczas lotu, spakuj pustą butelkę na wodę wielokrotnego użytku do bagażu podręcznego – mówi stewardesa. – Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa uzupełnij wodę w fontannie lub stacji uzupełniania butelek na lotnisku. Zapewni to dostęp do czystej wody bez ponoszenia kosztów zakupu wody butelkowanej od sprzedawców na lotnisku lub w samolocie, gdzie ceny mogą być wysokie.
Stewardesa radzi też, aby rozważyć zabranie ze sobą własnych przekąsek i napojów na pokład samolotu.
– Na wielu lotniskach znajdują się sklepy oferujące różnorodne opcje żywności i napojów, często po niższych cenach niż te, które można znaleźć w samolocie. Co więcej, wybierając własne produkty, możesz zaspokoić swoje preferencje żywieniowe i uniknąć potencjalnego zagrożenia dla zdrowia związanego z napojami i posiłkami oferowanymi podczas lotu.
Pamiętaj, żeby nie pić wody z kranu na pokładzie samolotu. Grozi ci infekcja żołądkowo-jelitowa.
Źródło: