Spis treści
Kiedy może wystąpić biegunka podróżnych?
Biegunka podróżnych to najpopularniejsza choroba związana z podróżowaniem. Może mieć miejsce wszędzie, choć najczęściej występuje w krajach azjatyckich (z wyjątkiem Japonii i Korei Południowej). Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), biegunka podróżnych jest również powszechna w Meksyku i krajach Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej.
Choć biegunka podróżnych nie zagraża życiu, ale skutecznie może zepsuć najbardziej wyczekiwany i wymarzony wyjazd.
– Biegunka podróżnych może być łagodna lub ciężka; to szeroki zakres i indywidualna sytuacja – powiedziała Everyday Health dr Christine Lee, gastroenterolog z Cleveland Clinic w Willoughby Hills w stanie Ohio. – Jeśli doświadczasz biegunki, która jest bardzo krwawa, powinieneś być bardzo zaniepokojony i natychmiast udać się na ostry dyżur.
Sprawdź również:
Według badań ponad 60 proc. przypadków biegunki podróżnych jest wywoływanych przez następujące bakterie:
- Escherichia coli (E. coli),
- Salmonella,
- Shigella,
- Campylobacter,
- Aeromonas,
- Plesiomonas.
Takie jedzenie wywołuje biegunkę! Zastanów się dwa razy, zanim zjesz
Założę się, że całkiem dobrze znasz swoje ciało. Wiesz, co mu służy, a co niekoniecznie. Pewnie wiesz też, po jakich pokarmach musisz biec do toalety… No właśnie – po jakich produktach jest biegunka? ...
Jak zapobiegać biegunce w czasie podróży? Sposoby na rozwolnienie
Widmo biegunki podczas podróży może zniechęcać do ruszania się z domu. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które pomogą ci uchronić się przed częstymi wizytami w toalecie, kiedy wyjedziesz.
Wskazówki, które pomogą zapobiec biegunce podróżnych:
- Myj ręce. Najprostsze sposoby są często najlepsze. Pamiętaj, żeby myć ręce wodą z mydłem, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Jeśli nie masz dostępu do mydła i wody, użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.
- Uważaj na to, co jesz. Jeżeli przygotowujesz jedzenie na podróż, pamiętaj, żeby produkty były świeże i przechowywane tak, żeby się nie zepsuły. W lokalach jedz tylko żywność, która jest gotowana i podawana na gorąco. Unikaj jedzenia, które leżało godzinami. Pamiętaj też o myciu lub obraniu owoców i warzyw. Pij napoje wyłącznie z fabrycznie zamkniętych butelek i unikaj lodu – mógł on zostać wyprodukowany z zanieczyszczonej wody.
- Nie pij wody z kranu. Kiedy podróżujesz i nie masz pewności, że możesz bezpiecznie pić wodę z kranu, lepiej wybierz wodę butelkowaną i zamawiaj wszelkie inne napoje bez lodu. Uważaj też pod prysznicem i zamykaj usta, kiedy się myjesz. Woda pod prysznicem jest kolejnym sposobem na spożycie szkodliwych bakterii.
- Pij dużo płynów. Jeśli masz biegunkę, pij dużo płynów, aby utrzymać nawodnienie. Jeżeli biegunka podróżnych jest poważna, możesz zastosować doustny roztwór nawadniający w celu uzupełnienia płynów. Jeśli biegunka nie ustępuje po tygodniu lub występuje krwawa biegunka, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
- Weź leki dostępne bez recepty. W aptece może kupić leki na biegunkę bez recepty, takie jak Nifuroksazyd, Laremid, Imodium, Smecta lub Stoperan. Zmniejszają one częstotliwość i pilność potrzeby skorzystania z toalety i mogą ułatwić jazdę samochodem, autobusem, pociągiem czy lot samolotem (np. jeśli czekasz na działanie antybiotyku).
- Zachowaj ostrożność z antybiotykami. Lekarz może przepisać antybiotyki w celu leczenia biegunki podróżnych, ale rozważ ich stosowanie tylko w ciężkich przypadkach. Jeśli zażywasz antybiotyki, przyjmuj je dokładnie z zaleceniami lekarza. Jeśli wkrótce po powrocie z podróży wystąpi u ciebie ciężka biegunka, udaj się do lekarza i poproś o wykonanie badań kału, aby dowiedzieć się, który antybiotyk będzie skuteczny w danym przypadku. Osoby z obniżoną odpornością mogą potrzebować podróżować z antybiotykami.
Kiepski nastrój po urlopie? Nie ignoruj go. Zobacz, jak walczyć z depresją pourlopową
Wyczekiwany urlop zazwyczaj mija zbyt szybko. Choć uczucie zrelaksowania może ci towarzyszyć jeszcze przez chwilę, to powrót do pracy czy na zajęcia może być trudny. Po czym rozpoznać, że dopadła cię ...
Źródła:
- Travelers' Diarrhea Centers for Disease Control and Prevention
- New Developments in Traveler's Diarrhea Gastroenterology and hepatology (New York)
- Trial Evaluating Ambulatory Therapy of Travelers’ Diarrhea (TrEAT TD) Study: A Randomized Controlled Trial Comparing 3 Single-Dose Antibiotic Regimens With Loperamide Oxford University Press
- 4 Tips to Prevent Traveler’s Diarrhea Everyday Health