Jest jedna rzecz, której lepiej nie robić w samolocie. Nie chodzi o seks. Zobacz, co mówią eksperci

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podróżowanie samolotem może nie jest najwygodniejsze i najbardziej ekologiczne, ale pozwala pokonać duże odległości w krótkim czasie. W Internecie możesz znaleźć wiele rad o tym, co zrobić, żeby lot był jak najbardziej komfortowy. Eksperci odradzają noszenia jednej rzeczy, która może skończyć się nieprzyjemną infekcją. Sprawdź, czego lepiej unikać na pokładzie samolotu.

Spis treści

Jedna rzecz, której lepiej unikać w samolocie. Eksperci ostrzegają

Komfort i wygoda to podstawa w podróży. Bez tego wiele godzin w drodze na lotnisko, oczekiwanie na samolot i w końcu sam lot byłyby męką. Zakładasz wygodny dres, buty, na szyję poduszkę podróżną i soczewki na oczy… STOP! Właśnie przed noszeniem soczewek na pokładzie samolotu ostrzegają eksperci z kanadyjskiej firmy Clearly, która zajmuje się produkcją okularów i soczewek kontaktowych.

Twoje oczy po locie będą zmęczone, ale możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym możesz zapobiec uszkodzeniom lub infekcjom oczu.
Twoje oczy po locie będą zmęczone, ale możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym możesz zapobiec uszkodzeniom lub infekcjom oczu. freepik

– Przedłużone korzystanie z soczewek kontaktowych podczas lotów, w połączeniu z ograniczonym dostępem do odpowiednich urządzeń higienicznych, może stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii lub grzybów – wyjaśniają eksperci na łamach Wales Online.

Noszenie soczewek kontaktowych w samolocie może zwiększać ryzyko infekcji oczu. Dlaczego? W kabinie samolotu oddychasz recyrkulowanym powietrzem. W połączeniu ze współpasażerami, którzy potencjalnie przenoszą patogeny w powietrzu, jest gotową receptą na infekcję.

Dlatego jeśli planujesz gdzieś lecieć, soczewki lepiej spakuj do plecaka lub walizki i załóż, dopiero kiedy wylądujesz i będziesz na miejscu, z dostępem do świeżego powietrza.

Soczewki czy okulary – co zabrać do samolotu?

Skoro specjaliści odradzają noszenie soczewek kontaktowych w samolocie, to czy lepiej jest wybrać okulary na czas lotu? Okazuje się, że problem dotyczy także osób noszących okulary.

Suche powietrze, jakie panuje w kabinie, to coś, co może sprawić, że twoje oczy będą się czuć niekomfortowo w soczewkach kontaktowych. Wszystko przez niską wilgotność, która może prowadzić do parowania łez. Jednak zamiana na okulary niekoniecznie będzie odczuwalna jako zmiana na lepsze.

Suche oczy mogą zaostrzyć istniejące problemy ze wzrokiem i sprawić, że noszenie okularów będzie niewygodne – mówią eksperci Clearly.

Poza suchym powietrzem podczas lotu wpływ na oczy i zatoki mogą mieć też zmiany ciśnienia podczas wznoszenia i opadania samolotu.

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, możesz odczuwać dyskomfort, a nawet ból z powodu ciśnienia gromadzącego się za soczewkami. Jeżeli nosisz okulary, możesz również zauważyć zmiany w widzeniu lub odczuwać dyskomfort, gdy oprawki naciskają na skronie lub nos. Mimo wszystko lepszym wyborem na czas lotu są okulary.

Co zrobić, żeby zapewnić oczom komfort podczas lotu samolotem?

Twoje oczy po locie będą zmęczone, ale możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym możesz zapobiec uszkodzeniom lub infekcjom oczu.

  1. Przed lotem ściągnij soczewki i zamień je na okulary.

  2. Zadbaj o nawodnienie.

  3. Stosuj nawilżające krople do oczu.

  4. Rób regularne przerwy od okularów – zamykaj oczy, często mrugaj i wykonuj proste ćwiczenia oczu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia