Spadam, powoli spadam... To dziwne uczucie, kiedy zasypiasz. Co oznacza wzdrygnięcie podczas zasypiania?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Kładziesz się do łóżka po dniu pełnym wrażeń, przykładasz głowę do poduszki, przykrywasz się kołdrą i już masz wpaść w błogie objęcia Morfeusza, ale nagle przychodzi TO. To, czyli dziwne uczucie szarpnięcia, które pojawia się tuż przed zaśnięciem lub jak już śpisz. Dlaczego szarpie przy zasypianiu? Powodów może być wiele. Sprawdź, co może dotyczyć ciebie.

Spis treści

Co oznacza wzdrygnięcie podczas zasypiania?

Uczucie spadania, szarpnięcia czy drgawki, których możesz doświadczać, kiedy zasypiasz, to tzw. szarpnięcie hipniczne. Takie drżenie ciała to rodzaj mioklonii sennych, czyli szarpiących, niekontrolowanych ruchów ciała podczas zasypiania lub snu. Polegają one na mimowolnych skurczach mięśni, których możesz doświadczać podczas zasypiania. Zwykle występują w stadium 1 lub 2 snu i zanikają w stadium 3 (podczas szybkich ruchów gałek ocznych). Inną znaną ci formą mioklonii jest czkawka.

Niektóre szarpnięcia hipniczne są łagodne i są trudne do zauważenia, inne mogą być intensywne. Te mocniejsze mogą cię obudzić ze snu lub przerwać zasypianie.

Szarpanie przed snem to szarpnięcie hipniczne. Doświadcza do nawet 70 proc. ludzi.
Szarpanie przed snem to szarpnięcie hipniczne. Doświadcza do nawet 70 proc. ludzi. chameleonseye/Getty Images

Uczucie spadania czy szarpania przed snem są powszechnym zjawiskiem – doświadcza ich 60-70 proc. ludzi. Nie występują on zawsze, ale mogą dotknąć ludzi w każdym wieku – także dzieci i niemowlęta.

Przyczyny szarpnięcia hipnicznego nie są do końca wyjaśnione, jednak istnieją hipotezy, co może się do nich przyczynić:

  • zmęczenie i niedobór snu,

  • środki pobudzające (kawa, herbata, nikotyna, narkotyki),

  • stres i niepokój,

  • intensywna aktywność fizyczna.

Czy mioklonie są niebezpieczne? Nie bój się szarpania przy zasypianiu

Szarpanie podczas zasypiania lub snu (czyli drgawki hipniczne) nie są niebezpieczne. Jeżeli ich doświadczasz, nie musisz iść do lekarza. To zjawisko zupełnie normalne. Jeżeli jednak doświadczasz niepokoju, bólu, urazów, nietrzymania moczu lub dezorientacji, zgłoś się po pomoc.

Co oznacza spadanie przed snem? Drgawki hipniczne to nie tylko uczucie spadania

Szarpanie przed snem może mieć różną intensywność i możesz je różnie odczuwać. Możesz mieć świadomość ruchów swojego ciała, ale czasami wie o nich tylko osoba, która leży obok ciebie. Czasami szarpnięcia hipniczne są na tyle silne, że mogą cię przestraszyć i obudzić.

Poza szarpnięciami hipnicznymi możesz zauważyć też inne objawy, takie jak:

  • uczucie spadania lub potykania się,

  • przebłysk sensoryczny (przypomina porażenie prądem),

  • halucynacje lub żywe sny (często dotyczące upadku).

Nie oznaczają one, że coś ci dolega. Jeżeli jednak są one bardzo intensywne, mogą uniemożliwiać zasypianie i prowadzić do bezsenności.

Szarpnięcia hipniczne – co zrobić, żeby nie szarpało podczas zasypiania?

Raczej nie uda ci się całkowicie uniknąć szarpnięć hipnicznych, ale kilka zmian w stylu życia może sprawić, że będą rzadziej występować (albo ich nie zauważysz).

Wskazówki, które mogą ci pomóc w zapobieganiu szarpnięciom hipnicznym:

  1. Nie przemęczaj się – dbaj o to, żeby zapewnić sobie wystarczającą ilość wysokiej jakości snu.

  2. Unikaj kofeiny – nie sięgaj po kawę, herbatę czy czekoladę w późniejszych porach dnia. Mogą nadmiernie pobudzić ciało i mózg, utrudniając zaśnięcie.

  3. Unikaj innych środków pobudzających – alkohol i nikotyna mogą wpływać na twój sen. Wypicie drinka przed snem czy zapalenie papierosa nie jest dobrym pomysłem.

  4. Zarządzaj stresem –  szarpnięcia hipniczne mogą być bardziej intensywne, jeżeli doświadczasz stresu i leków. Wypróbuj techniki relaksacyjne lub zgłoś się do specjalisty.

  5. Zadbaj o rutynę przed snem – ciepła kąpiel, medytacja, wypicie napoju przed snem lub czytanie książki mogą być elementem twojej rutyny, która wprowadzi cię w błogi nastrój i ułatwi zasypianie.

  6. Zgaś światła – światło stymuluje twój mózg do większej czujności, z kolei niebieskie światło ze smartfona, komputera czy telewizora informuje organizm, że jest dzień. Zmniejsz ich ilość przed snem – to pomoże ci się zrelaksować.

Szarpnięcia hipniczne, czyli wzdrygnięcie podczas zasypiania, są typowe i powszechne. Jeżeli ich doświadczasz, jesteś wśród 70 proc. ludzi na świecie. Możesz zastosować pewne zmiany w stylu życia, aby zmniejszyć ich ilość. Jeżeli jednak wzbudzają twoje obawy, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia