Spis treści
Jakie są pierwsze objawy tocznia? To mogą być koszmary
Koszmary i halucynacje mogą być wczesnym objawem tocznia i innych schorzeń związanych z reumatologią – wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie eClinicalMedicine.
W badaniu wzięło udział 676 osób chorujących na toczeń i 400 lekarzy. Międzynarodowy zespół badawczy, kierowany przez naukowców z University of Cambridge i King's College London, przeprowadził szczegółowe wywiady z 69 osobami chorującymi na układowe autoimmunologiczne choroby reumatyczne (w tym na toczeń) oraz 50 lekarzami.
Jeden z pacjentów biorących udział w badaniu porównał swoje zdezorientowanie do bycia jak „Alicja w Krainie Czarów”. Naukowcy chcą, żeby takie objawy psychiczne i neurologiczne były uznawane za „wczesny znak ostrzegawczy” zaostrzenia choroby.
Jak rozpoznać, że to toczeń? Alarmujące mogą być zaburzenia snu
Toczeń jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje własne tkanki i narządy. Naukowcy zapytali pacjentów o 29 objawów neurologicznych i psychicznych (w tym depresji, halucynacji i utraty równowagi), czas ich wystąpienia oraz kolejność, w jakiej objawy zwykle się pojawiały, gdy ich choroba się nasilała.
Jednym z najczęściej zgłaszanych objawów były zaburzenia snu – doświadczało ich trzech na pięciu pacjentów. Mogły się one pojawić nawet rok przed wystąpieniem tocznia. Nieco mniej niż jeden na czterech pacjentów zgłosiło halucynacje, choć u 85 proc. z nich objaw ten nie pojawił się przed wystąpieniem choroby lub później. Z kolei trzech na pięciu pacjentów z toczniem i jeden na trzech z innymi schorzeniami reumatologicznymi zgłaszało coraz bardziej zakłócony sen, zwykle żywe i niepokojące koszmary, w których byli atakowani, więzieni, miażdżeni lub upadali.
– Przerażające, jak morderstwa, jak skóra schodząca z ludzi, przerażające. Myślę, że dzieje się tak, gdy jestem przytłoczony, co może być spowodowane toczniem... Myślę więc, że im większy stres odczuwa moje ciało, tym bardziej żywe i złe są sny – mówił o swoich koszmarach jeden z pacjentów z Irlandii.
Koszmary senne i halucynacje jako system wczesnego wykrywania choroby?
Do tej pory koszmary i halucynacje nie były uważne za związane z zaostrzeniami chorób autoimmunologicznych. Pacjenci też niechętnie dzielili się takimi doświadczeniami.
Lekarze biorący udział w badaniu stwierdzili, że będą rozmawiać ze swoimi pacjentami o koszmarach sennych i halucynacjach, uznając te wczesne objawy zaostrzenia choroby za „system wczesnego ostrzegania”. Dzięki temu może się poprawić opieka nad pacjentem, a także skrócić czas leczenia.
– Ważne jest, aby lekarze rozmawiali ze swoimi pacjentami o tego typu objawach i poświęcali czas na zapisywanie indywidualnej progresji objawów u każdego pacjenta – powiedziała dr Melanie Sloan z University of Cambridge, główna autorka badania. – Pacjenci często wiedzą, które objawy są złym znakiem, że ich choroba wkrótce się zaostrzy, ale zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą niechętnie rozmawiać o zdrowiu psychicznym i objawach neurologicznych, zwłaszcza jeśli nie zdają sobie sprawy, że mogą one być częścią chorób autoimmunologicznych.
Niektórzy pacjenci, którzy brali udział w badaniu, początkowo byli błędnie diagnozowani, a nawet hospitalizowani z powodu epizodu psychotycznego lub myśli samobójczych. Dopiero później okazywało się, że był to pierwszy objaw choroby autoimmunologicznej.
– Przez wiele lat rozmawiałem o koszmarach sennych z moimi pacjentami z toczniem i uważałem, że istnieje związek z aktywnością ich choroby. To badanie dostarcza na to dowodów, a my zdecydowanie zachęcamy większą liczbę lekarzy, aby pytali o koszmary senne i inne objawy neuropsychiatryczne uważane za nietypowe, ale w rzeczywistości bardzo powszechne w autoimmunizacji układowej, aby pomóc nam wcześniej wykryć zaostrzenia choroby – powiedział prof. David D'Cruz z Kings College London, starszy autor badania.
Źródło:
Neuropsychiatric prodromes and symptom timings in relation to disease onset and/or flares in SLE: results from the mixed methods international INSPIRE study eClinicalMedicine