Spis treści
Sok z grejpfruta a leki. Kiedy nie wolno go pić?
Jak podaje brytyjski NHS, jedzenie grejpfrutów lub picie soku grejpfrutowegomoże wpływać na działanie niektórych leków. W większości przypadków zwiększa on stężenie leku we krwi, a niektórych może obniżać jego skuteczność.
Sprawdź też: Te osoby nie powinny jeść grejpfrutów. Zobacz przeciwwskazania
Może to wpłynąć na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub zmienić działanie farmaceutyku. NHS wymienia następujące leki jako mogące wchodzić w interakcje z sokiem z grejpfruta:
- leki obniżające poziom cholesterolu (statyny, takie jak symwastatyna i atorwastatyna),
- leki na ciśnienie krwi i choroby serca (blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina, felodypina, lacidypina, lerkanidypina, nifedypina, nimodypina, werapamil),
- leki zapobiegające zakrzepom krwi (leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna),
- leki przeciwpłytkowe (klopidogrel, tikagrelor),
- leki immunosupresyjne (cyklosporyna, syrolimus i takrolimus),
- leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna (budezonid),
- cytotoksyczne leki na raka.
FDA wymienia dodatkowo:
- leki przeciwlękowe (takie jak buspiron),
- leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (takie jak amiodaron),
- leki przeciwhistaminowe (takie jak feksofenadyna).
Na listach mogły nie znaleźć się wszystkie leki, które wykluczają spożywanie grejpfruta, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dowiedzieć się, czy ich łączenie jest bezpieczne.
Dlaczego grejpfrut wchodzi w interakcję z lekami?
Grejpfrut to owoc bogaty w furanokumaryny oraz flawonoidy (naringeninę i kwercetynę), które według naukowców wpływają na wytwarzanie w wątrobie i jelicie cienkim enzymu, pomagającego rozkładać leki. Skutkuje to tym, że po wypiciu soku dochodzi do zwiększenia stężenia substancji w surowicy krwi.
Wyniki badań pokazują, że już 250 ml soku z tego cytrusa w znaczący sposób wpływa na stężenie substancji aktywnych we krwi. Wypicie jednej szklanki soku podczas przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu, zwiększyło poziom statyn we krwi o 260 procent.
Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, składniki soku grejpfrutowego spowalniają metabolizm niektórych leków przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych) takich jak Hismanal. Skutkiem tego jest wzrost stężenia leku nawet o 300-700 proc. i zaburzenia rytmu serca.
Wśród możliwych skutków ubocznych łączenia soku grejpfrutowego z niektórymi lekami, wymienia się m.in.:
- zwiększone tętno,
- duszności,
- krwawienie wewnętrzne,
- niewydolność nerek,
- zmiany w obrębie szpiku kostnego i tkanki mięśniowej,
NCEŻ zaleca, aby – chcąc uniknąć interakcji leku z sokiem grejpfrutowym – nie pić soku i nie spożywać owoców grejpfruta przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po przyjęciu leku. Szczególną ostrożnością powinny wykazywać się osoby starsze, które często spożywają grejpfruty i przyjmują duże ilości leków, ponieważ są najbardziej narażone na niekorzystne konsekwencje kliniczne.
Źródła:
- Interakcje składników grejpfruta z lekami Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- Does grapefruit affect my medicine? NHS
- Grapefruit juice: potential drug interactions Canadian Medical Association Journal