Co jeść w czasie brania antybiotyku? Dowiedz się, po co warto sięgać w czasie antybiotykoterapii, a czego lepiej unikać

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Choć antybiotyki pomagają w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, to czasami mogą powodować skutki uboczne. Wiele osób doświadczyło np. biegunki, wzdęć czy utraty apetytu w trakcie antybiotykoterapii. Niektóre pokarmy mogą zmniejszyć te skutki uboczne, inne z kolei mogą je pogorszyć. Zobacz, co jeść w trakcie brania antybiotyku, a czego lepiej unikać.

Spis treści

Co jeść w czasie brania antybiotyku?

Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Ich działanie polega na zatrzymaniu infekcji lub zapobieganiu jej rozprzestrzenianiu się. Przyjmowanie probiotyków może wspomóc trawienie i zmniejszyć skutki uboczne (w tym biegunkę). Pomocna może być też odpowiednia dieta.

Osoba wyciskająca z blistra tabletki na dłoń
Co jeść, a czego unikać w trakcie brania antybiotyku? Dowiedz się, po co warto sięgać w trakcie antybiotykoterapii. Aleksandr Zubkov/Getty Images
Antybiotykooporne bakterie, które zagrażają zdrowiu Polaków

Antybiotykooporne bakterie, które zagrażają zdrowiu Polaków

Odporność groźnych bakterii na leczenie antybiotykami to rosnący problem, który grozi pandemią na miarę COVID-19 – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wśród dwunastu najniebezpieczniejszych pat...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czego nie wolno jeść przy antybiotyku?

Tak jak niektóre pokarmy mogą być pomocne w trakcie i po antybiotykoterapii, tak jedzenie i picie innych może zmniejszyć skuteczność antybiotyków. Czego lepiej unikać?

Jedzenie grejpfrutów lub picie soku grejpfrutowego może uniemożliwić organizmowi prawidłowe rozkładanie leków. Badania pokazują, że sok grejpfrutowy może również wpływać na skuteczność niektórych antybiotyków.

Dowiedz się więcej o wpływie soku grejpfrutowego na leki.

Na wchłanianie antybiotyków może też wpływać żywność uzupełniona wapniem, jak np. sok pomarańczowy wzbogacony wapniem.

Czym nie można popijać antybiotyku? Ten sok i alkohol są zabronione. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz leki

Czy podczas przyjmowania antybiotyków można pić alkohol?

Podobnie jak w trakcie przyjmowania innych leków, lepiej jest unikać picia alkoholu podczas antybiotykoterapii. Choć w większości przypadków umiarkowane picie alkoholu nie zakłóca działania antybiotyków, to może wpływać na pogorszenie skutków ubocznych.

Szczególnie odradzane jest picie alkoholu, gdy zażywamy Metronidazol i Tinidazol. Picie alkoholu podczas przyjmowania jednego z nich może spowodować poważną reakcję. Mogą wystąpić następujące objawy:

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • uderzenia gorąca,
  • szybkie lub nieregularne bicie serca,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność.

Nie powinno się pić alkoholu przez kolejne 48 godzin po zakończeniu przyjmowania metronidazolu i przez 72 godziny po zakończeniu przyjmowania tinidazolu.

Naturalne probiotyki mają niezwykłą moc. Znajdziesz je nie tylko w kiszonkach

Naturalne probiotyki mają niezwykłą moc. Znajdziesz je nie tylko w kiszonkach

Bez dobrych bakterii nie ma zdrowia, a nawet życia. Znajdziemy je nie tylko w kapsułkach – głównym i najlepszym źródłem są naturalne produkty, wśród których można wybierać i przebierać. Jedząc je regu...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czy antybiotyk może spowodować biegunkę? Skutki uboczne antybiotyków

Antybiotyki to leki, które leczą infekcje bakteryjne. Mimo wielu zalet mogą powodować skutki uboczne, takie jak biegunka, ból brzucha i utrata apetytu.

Antybiotyki często powodują działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. W czasie brania antybiotyków mogą wystąpić:

  • nudności,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • ból brzucha,
  • utrata apetytu.

Choć te skutki uboczne mogą być nieprzyjemne, to zwykle szybko mijają. Spożywanie określonych pokarmów może pomóc w ich zapobieganiu.

Bierzesz antybiotyk? Możesz sobie zaszkodzić. Jak uniknąć skutków ubocznych?

Bierzesz antybiotyk? Możesz sobie zaszkodzić. Jak uniknąć skutków ubocznych?

Antybiotyki to leki zwalczające infekcje bakteryjne poprzez niszczenie patogenów. Mimo że są one bardzo skuteczne i niejednokrotnie ratują życie, to jednak nawet krótkotrwałe ich stosowanie zmienia sk...

Monika Góralska
Monika Góralska

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia