Rtęć w tuńczyku w puszce. Limit przekroczony nawet 13 razy! Naukowcy: „kolosalne zagrożenie dla zdrowia publicznego”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tuńczyk w puszce w Europie ma wysokie stężenie rtęci, przekraczające limit dla innych ryb – biją na alarm autorzy raportu. Prawie wszystkie puszki tuńczyka, które były zakupione we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii były zanieczyszczone rtęcią. Rtęć jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.

Spis treści

Toksyczny tuńczyk w Europie. Naukowcy biją na alarm

Tuńczyk sprzedawany w puszkach w sklepach w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii, zawiera szkodliwe poziomy rtęci – poinformowały we wtorek 29 października 2024 r. paryska organizacja pozarządowa Bloom oraz organizacja praw konsumentów Foodwatch. W przeprowadzonym teście ponad połowa próbek tuńczyka w puszce była zanieczyszczona poziomem rtęci wyższym niż 0,3 miligrama na kilogram dopuszczalnym w innych rybach. Metylortęć, która stanowi szczególnie poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i dzieci oraz ma związek z rakiem, została znaleziona w prawie wszystkich ze 148 puszek.

Metylortęć, przedostając się do organizmu, może uszkadzać nerki i układ nerwowy, a takżę powodować problemy ze wzrokiem i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.
Metylortęć, przedostając się do organizmu, może uszkadzać nerki i układ nerwowy, a takżę powodować problemy ze wzrokiem i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. freepik

Testy wykazały zanieczyszczenie metalem, który może upośledzać rozwój mózgu i powodować zagrażające życiu uszkodzenie płuc. Naukowcy twierdzą, że badanie wykazało, że produkt stanowi „kolosalne zagrożenie dla zdrowia publicznego” i wezwali rządy do podjęcia pilnych działań.

– To, co trafia na nasze talerze obiadowe, stanowi kolosalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które nie jest traktowane poważnie. Nie poddamy się, dopóki nie wprowadzimy bardziej ochronnych standardów europejskich – powiedziała Karine Jacquemart, dyrektor generalny organizacji praw konsumentów Foodwatch France.

Czy w tuńczyku jest rtęć? Limit przekroczony nawet 13 razy

Zgodnie z obowiązującym prawem UE i Wielkiej Brytanii limit rtęci w tuńczyku wynosi 1 mg/kg i 0,3 mg/kg dla innych ryb. Foodwatch i Bloom odkryły, że wszystkie 148 przetestowanych puszek zawierało rtęć – około 57 proc. z nich przekroczyło limit 0,3 mg/kg rtęci.

Rekordowo wysoki poziom został stwierdzony w jednej puszce kupionej w paryskim sklepie Carrefour City i wynosił 3,9 mg/kg. To 13 razy więcej niż limit 0,3 mg/kg. Bloom i Foodwatch wezwały kraje europejskie do „aktywowania klauzuli ochronnej”, aby zapobiec sprzedaży i promocji produktów przekraczających ten poziom. Organizacje apelują też do rzędów, aby te usunęły „wszystkie produkty” zawierające tuńczyka ze stołówek szkolnych, żłobków, oddziałów położniczych, szpitali i domów opieki.

Czy tuńczyk z puszki jest zdrowy?

Przeciętny Europejczyk spożywa ponad 2,8 kg tuńczyka rocznie. To około 25 puszek tej ryby. Około czterech piątych rtęci jest wprowadzana do atmosfery z przyczyn naturalnych i ludzkich (np. spalanie węgla) i trafia do oceanu, gdzie część z niej jest przekształcana przez małe organizmy w toksyczny związek – metylortęć – który przemieszcza się w górę łańcucha pokarmowego. W wysokich stężeniach gromadzi się u największych drapieżników (także u tuńczyków).

Metylortęć, przedostając się do organizmu, może uszkadzać nerki i układ nerwowy, a także powodować problemy ze wzrokiem i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Badania wykazały, że niektóre formy rtęci w bardzo wysokich dawkach wywołują rozwój kilku rodzajów nowotworów u szczurów i myszy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kobiety w ciąży i dzieci są szczególnie narażone na wysokie poziomy metylortęci.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz
No rtęć ciężka to dla wagi dodają :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia