Rtęć w suplemencie diety. Niemal 1300 proc. przekroczenia normy! Sklepy wycofują go ze sprzedaży

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Suplement diety stosowany m.in. przez sportowców jest wycofywany ze sprzedaży. Po badaniach w laboratoriach stwierdzono w nim przekroczenie norm metali ciężkich, jakie są dopuszczalne dla tego typu produktów. O sprawie na swoim Instagramie poinformował Bartłomiej Szkutnik, prowadzący kanał Fit Recenzje.
Przycięte zdjęcie młodego sportowca trzymającego witaminy i tabletki dla sportowców
Partie wycofanej kreatyny można zwracać w sklepach bez konieczności okazywania paragonu. drobotdean/freepik

Spis treści

Suplement diety dla sportowców z rtęcią. Fit Recenzje na tropie

Kreatyna, popularny suplement diety stosowany przez sportowców, powoduje zwiększenie energii gromadzonej w mięśniach. Bartłomiej Szkutnik, który zajmuje się recenzowaniem produktów spożywczych (w tym suplementów diety) jako Fit Recenzje, sprawdził kreatynę znanego sklepu z branży fitness – SFD. Produkty zakupione w hipermarketach i sklepach SFD w różnych miejscach w Polsce w sierpniu 2023 r. zostały wysłane do laboratorium GBA POLSKA. Wyniki badań wskazywały na przekroczenia dopuszczalnych poziomów metali ciężkich (m.in. próbka z Piaseczna wskazywała niemal 1300 proc. przekroczenia dopuszczalnego poziomu rtęci).

23 sierpnia sanepid pobrał próbki ze sklepu i przekazał je do własnego laboratorium. Wyniki z 1 września wskazały 1100 proc. przekroczenia dopuszczalnego poziomu rtęci. Sprawa kreatyny z SFD została przekazana do opolskiego sanepidu, pod który bezpośrednio podlega sklep z branży fitness.

– W poniedziałek 4 września niemal wszystkie kreatyny SFD zniknęły ze stanu bez żadnej oficjalnej informacji od SFD – relacjonuje Szkutnik.

Rtęć jest najbardziej znana ze swoich skutków neurologicznych. Agencja Żywności i Leków (FDA) podaje, że zbyt duża ilość rtęci może powodować:

 • niepokój,
 • depresję,
 • drażliwość,
 • problemy z pamięcią,
 • drętwienie rąk, stóp lub ust,
 • drżenie.

Wycofana kreatyna. Stanowisko SFD i numery partii wycofanych produktów

Sklep SFD, którego kreatyna okazała się być zanieczyszczona metalami ciężkimi, odniósł się do sprawy 7 września. Jak napisali w swoim stanowisku w tej sprawie, kreatyna, w której stwierdzono wadę jakościową, została wyprodukowana na ich zlecenie przez jednego z zewnętrznych dostawców.

– Podjęliśmy natychmiastowe działania wyjaśniające, sprawdzeniu podlegały m.in. certyfikaty jakości przedstawione przez dostawcę kreatyny, poświadczające, że surowiec został przebadany i jest wolny od jakichkolwiek wad. Przeprowadzone przez sanepid badania laboratoryjne potwierdziły jednak, że w kilku partiach naszych kreatyn przekroczone zostały normy metali ciężkich (rtęć) dopuszczalne dla suplementów diety – pisze SFD.

Przyczyną zanieczyszczenia miało być użycie przez producenta wadliwego surowca (monohydratu kreatyny).

– Surowiec okazał się wadliwy, pomimo że posiadał certyfikat poświadczający, że substancja ta jest pełnowartościowa i niezanieczyszczona.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wskazane przez sanepid parte zostały wycofane ze sprzedaży w sklepach SFD, prowadzona jest też akcja wycofywania produktów z rynku. Już wcześniej zrobiły to m.in. sieci sklepów Auchan i Decathlon.

Produkty wycofane ze sprzedaży to:

 • SFD Creatine 200 cap – numer partii 1E3.T00 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
 • SFD Creatine 200 cap – numer partii 4E2.T00 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
 • ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 1E5.T24 – data przydatności do spożycia: wrzesień 2024
 • ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 4E2.T24 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
 • ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 3E4.T24 – data przydatności do spożycia: sierpień 2024
 • SFD Creatine 250 g natural – numer partii 2E3.T24 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
 • SFD Creatine 200 cap – numer partii PE1.T00 – data przydatności do spożycia: czerwiec 2024

Rtęć w kreatynie. Co zrobić, jeśli mam zanieczyszczoną kreatynę?

SFD informuje o możliwości zwrotu zanieczyszczonej kreatyny.

– Jeżeli posiadają Państwo produkt wymieniony w powyższej tabeli, prosimy o zwrot w miejscu zakupu lub dowolnym sklepie stacjonarnym SFD (bez konieczności okazywania paragonu). Otrzymają Państwo zwrot pieniędzy za zakup – podaje SFD.

Została też uruchomiona specjalna infolinia dla klientów. Jeżeli konsumenci mają pytania związane z wycofaniem, konsultanci są dostępni pod numerem telefonu 77 544 60 96 w godzinach od 8:00 do 20:00.

Sklep wstrzymał też prewencyjnie sprzedaż wszystkich produktów z kategorii kreatyn. Próbki, które pochodzą od różnych producentów, są badane w akredytowanych laboratoriach.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia