Spis treści
Suplement diety dla sportowców z rtęcią. Fit Recenzje na tropie
Kreatyna, popularny suplement diety stosowany przez sportowców, powoduje zwiększenie energii gromadzonej w mięśniach. Bartłomiej Szkutnik, który zajmuje się recenzowaniem produktów spożywczych (w tym suplementów diety) jako Fit Recenzje, sprawdził kreatynę znanego sklepu z branży fitness – SFD. Produkty zakupione w hipermarketach i sklepach SFD w różnych miejscach w Polsce w sierpniu 2023 r. zostały wysłane do laboratorium GBA POLSKA. Wyniki badań wskazywały na przekroczenia dopuszczalnych poziomów metali ciężkich (m.in. próbka z Piaseczna wskazywała niemal 1300 proc. przekroczenia dopuszczalnego poziomu rtęci).
23 sierpnia sanepid pobrał próbki ze sklepu i przekazał je do własnego laboratorium. Wyniki z 1 września wskazały 1100 proc. przekroczenia dopuszczalnego poziomu rtęci. Sprawa kreatyny z SFD została przekazana do opolskiego sanepidu, pod który bezpośrednio podlega sklep z branży fitness.
– W poniedziałek 4 września niemal wszystkie kreatyny SFD zniknęły ze stanu bez żadnej oficjalnej informacji od SFD – relacjonuje Szkutnik.
Rtęć jest najbardziej znana ze swoich skutków neurologicznych. Agencja Żywności i Leków (FDA) podaje, że zbyt duża ilość rtęci może powodować:
- niepokój,
- depresję,
- drażliwość,
- problemy z pamięcią,
- drętwienie rąk, stóp lub ust,
- drżenie.
Wycofana kreatyna. Stanowisko SFD i numery partii wycofanych produktów
Sklep SFD, którego kreatyna okazała się być zanieczyszczona metalami ciężkimi, odniósł się do sprawy 7 września. Jak napisali w swoim stanowisku w tej sprawie, kreatyna, w której stwierdzono wadę jakościową, została wyprodukowana na ich zlecenie przez jednego z zewnętrznych dostawców.
– Podjęliśmy natychmiastowe działania wyjaśniające, sprawdzeniu podlegały m.in. certyfikaty jakości przedstawione przez dostawcę kreatyny, poświadczające, że surowiec został przebadany i jest wolny od jakichkolwiek wad. Przeprowadzone przez sanepid badania laboratoryjne potwierdziły jednak, że w kilku partiach naszych kreatyn przekroczone zostały normy metali ciężkich (rtęć) dopuszczalne dla suplementów diety – pisze SFD.
Przyczyną zanieczyszczenia miało być użycie przez producenta wadliwego surowca (monohydratu kreatyny).
– Surowiec okazał się wadliwy, pomimo że posiadał certyfikat poświadczający, że substancja ta jest pełnowartościowa i niezanieczyszczona.
Wskazane przez sanepid parte zostały wycofane ze sprzedaży w sklepach SFD, prowadzona jest też akcja wycofywania produktów z rynku. Już wcześniej zrobiły to m.in. sieci sklepów Auchan i Decathlon.
Produkty wycofane ze sprzedaży to:
- SFD Creatine 200 cap – numer partii 1E3.T00 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
- SFD Creatine 200 cap – numer partii 4E2.T00 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 1E5.T24 – data przydatności do spożycia: wrzesień 2024
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 4E2.T24 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural – numer partii 3E4.T24 – data przydatności do spożycia: sierpień 2024
- SFD Creatine 250 g natural – numer partii 2E3.T24 – data przydatności do spożycia: lipiec 2024
- SFD Creatine 200 cap – numer partii PE1.T00 – data przydatności do spożycia: czerwiec 2024
Rtęć w kreatynie. Co zrobić, jeśli mam zanieczyszczoną kreatynę?
SFD informuje o możliwości zwrotu zanieczyszczonej kreatyny.
– Jeżeli posiadają Państwo produkt wymieniony w powyższej tabeli, prosimy o zwrot w miejscu zakupu lub dowolnym sklepie stacjonarnym SFD (bez konieczności okazywania paragonu). Otrzymają Państwo zwrot pieniędzy za zakup – podaje SFD.
Została też uruchomiona specjalna infolinia dla klientów. Jeżeli konsumenci mają pytania związane z wycofaniem, konsultanci są dostępni pod numerem telefonu 77 544 60 96 w godzinach od 8:00 do 20:00.
Sklep wstrzymał też prewencyjnie sprzedaż wszystkich produktów z kategorii kreatyn. Próbki, które pochodzą od różnych producentów, są badane w akredytowanych laboratoriach.
Źródła: