Poranne ćwiczenia to mniejsze zagrożenie udarem mózgu zwłaszcza u kobiet. Tak aktywność obniża ryzyko rozwoju chorób układu krążenia

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Aby zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nie trzeba uprawiać wyczynowego sportu. Wystarczy półgodzinny spacer, jogging lub jazda na rowerze – albo ćwiczenia w domu.
Aby zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nie trzeba uprawiać wyczynowego sportu. Wystarczy półgodzinny spacer, jogging lub jazda na rowerze – albo ćwiczenia w domu. Mikhail Nilov/123RF
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia. Wystarczy 30 minut dziennie, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zawału serca lub miażdżycy. Jednak to nie wszystkie korzyści. Regularny ruch obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także reguluje ciśnienie tętnicze. Jeśli natomiast chodzi o poranne ćwiczenia, one mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób krążenia, w tym udaru niedokrwiennego mózgu. Są przy tym szczególnie pomocne w przypadku kobiet! Poznaj szczegóły nowego badania.

Spis treści

Poranne ćwiczenia zmniejszają ryzyko udaru mózgu, szczególnie u kobiet

Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do najczęstszych powodów hospitalizacji w Polsce. Szacuje się, że rocznie z przyczyn kardiologicznych w naszym kraju umiera blisko 175 tys. osób, z czego aż 30 tysięcy stanowią zgony z powodu udaru mózgu. To pokazuje, jak poważnym problemem są schorzenia układu krążenia.

Kardiolodzy od lat podkreślają, że jednym z elementów zapobiegających rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego jest umiarkowana aktywność fizyczna, która wzmacnia naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca, a także zmniejsza ryzyko odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach – jednej z głównych przyczyn rozwoju niedokrwiennego udaru mózgu.

Dowiedz się więcej: Czy umiesz rozpoznać udar mózgu? Sprawdź objawy przepowiadające udar

W najnowszej analizie wyników dostępnych badań naukowcy postanowili sprawdzić, jak poranny wysiłek fizyczny wpływa na ryzyko chorób krążenia, w tym zawału serca i udaru mózgu – zarówno krwotocznego, jak i niedokrwiennego.

Eksperci zaobserwowali, że u osób ćwiczących o godzinie 8:00 rano występowało o 11 proc. niższe ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Natomiast ochotnicy podejmujący aktywność fizyczną o 11:00 wykazywali obniżone ryzyko rozwoju tych chorób aż o 16 proc. w porównaniu do osób ćwiczących po południu lub wieczorem. Dodatkowo zauważono, że w przypadku ćwiczeń ok. godz. 11 ryzyko pierwszego udaru mózgu było niższe o 17 proc., natomiast pierwszego udaru mózgu o charakterze krwotocznym – niższe o 21 proc.

Naukowcy podkreślają, że największe korzyści prewencyjne zaobserwowano u kobiet ćwiczących rano i przed południem, ponieważ ryzyko rozwoju chorób krążenia było niższe kolejno o 22 proc. i 24 proc., w porównaniu do kobiet ćwiczących późniejszą porą.

– Nasze dane wspierają poranne ćwiczenia u kobiet w celu poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a tym samym zmniejszenia ryzyka incydentów chorób sercowo-naczyniowych – skomentował dr Gali Albalak, główny autor badania.

W jaki sposób aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia?

By zbadać związek między godziną podejmowania aktywności fizycznej a rozwojem chorób układów sercowo-naczyniowych, eksperci poddali analizie dane z brytyjskiego Biobanku pochodzące od ponad 8,6 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 42 do 72 lat.

Przeczytaj również: Po czym poznać, że serce choruje? Objawy, które mogą zwiastować zawał serca

Badani przez 7 dni nosili na nadgarstku specjalne urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej, z których dane na bieżąco były przesyłane do organizatorów. Na podstawie danych tygodniowych oszacowano średnią dzienną dawkę aktywnością, by ocenić ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia.

W ciągu 6 lat u blisko 3 tysięcy osób rozwinęły się różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, natomiast 796 z nich doświadczyło pierwszego udaru mózgu. Zaobserwowano, że najniższe ryzyko tych schorzeń występowało u osób podejmujących aktywność fizyczną w godzinach porannych.

Naukowcy podkreślają, że każdy wysiłek przynosi korzyści zdrowotne, niezależnie od pory, w której się ruszamy. Eksperci podkreślają jednak, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych badań, które pozwoliłyby dokładnie ustalić zalecenia dotyczące aktywności dla kobiet i mężczyzn.

Jak zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych powikłań miażdżycy?

W profilaktyce chorób układu krążenia ważna jest przede wszystkim zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie używek. Jak zadbać o układ krążenia? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad:

  1. Stosuj zbilansowaną dietę, z ograniczeniem nasyconych kwasów tłuszczowych, w które obfitują dania fast food, smażone w głębokim tłuszcz, boczek, słonina, tłuste kiełbasy, słodkie kremy do smarowania pieczywa.
  2. Włącz do jadłospisu produkty będące źródłem kwasów omega-3, które wzmacniają naczynia krwionośne i regulują pracę serca. Powinny znaleźć się w nim: tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, pstrąg, tuńczyk, makrela. Warto również spożywać olej rzepakowy, orzechy, pestki i nasiona oleiste.
  3. Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną. Naukowcy w licznych badaniach wykazali, że wystarczy 35-45 minut wysiłku dziennie, aby wzmocnić układ krążenia i zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
  4. Wysypiaj się. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu na dobę, aby mógł zregenerować się układ nerwowy i cały organizm. Należy jednak pamiętać, że spanie powyżej 9 godzin dziennie może przynieść odwrotny efekt. Jak wykazali naukowcy, taka ilość snu zwiększa o 14 proc. ryzyko chorób serca, a powyżej 10 godzin – o 30 proc.
  5. Zrezygnuj z palenia tytoniu. W badaniach wykazano, że palenie tylko jednego papierosa dziennie wiąże się z prawie dwa razy większym ryzykiem ostrego zawału serca, a wypalanie całej paczki podnosi to zagrożenie aż dziewięciokrotne.
  6. Unikaj nadmiernego stresu. Silne emocje zwiększają ciśnienie tętnicze oraz czynność akcji serca. Dodatkowo stres nasila opadanie płytek krwi, a to może powodować rozwój zakrzepów, następnie blokowanie naczyń krwionośnych i zawał.
  7. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia lub wyryć zaburzenia we wczesnym stadium, należy regularnie badać ciśnienie tętnicze krwi w obu rękach, poziom glukozy, cholesterolu całkowitego i z podziałem na frakcje.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia