Olej z kryla zmniejsza utratę masy i funkcji mięśni po 65. roku życia. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć stosowanie tego suplementu diety

Agata Siemiaszko
Według najnowszych doniesień, korzystne działanie na mięśnie i stawy wywiera stosowanie 4 g oleju z kryla dziennie.
Według najnowszych doniesień, korzystne działanie na mięśnie i stawy wywiera stosowanie 4 g oleju z kryla dziennie. Prostock-Studio/Getty Images
Utrata masy i siły mięśni to fizjologiczne zjawisko, występujące powszechnie u osób powyżej 65. roku życia. Aby temu zapobiec, należy dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę, która będzie źródłem witamin i związków mineralnych, a w szczególności, wapnia, magnezu, potasu i kwasów omega-3. Najnowsze badania naukowe sugerują, że stosowanie oleju z kryla przez osoby starsze również może poprawić pracę mięśni oraz zapewnić lepszą mobilność. Sprawdź szczegóły najnowszej analizy.

Spis treści

Stosowanie oleju z kryla zwiększa siłę mięśniową oraz poprawia mobilność stawów

Aby zapobiec pojawiającym się wraz z wiekiem ubytkom masy kostnej i mięśniowej, należy zadbać o wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Na rynku farmaceutycznym dostępne są również specjalne preparaty wzmacniające siłę mięśni oraz poprawiające mobilność stawów. Naukowcy z całego świata postanowili natomiast bliżej przyjrzeć się jednemu ze składników suplementów wzmacniających – olejowi z kryla.

W tym celu eksperci poddali dwuletniej analizie grupę dorosłych osób powyżej 65. roku życia. Wyniki prac opublikowano na łamach czasopisma „Clinical Nutrition”.

Wykazano, że sześciomiesięczna suplementacja olejem z kryla zwiększyła u uczestników masę mięśni na zewnątrz ud oraz poprawiła siłę chwytu i siłę wyprostu kolana.

Badanie wykazało, że 6 miesięcy suplementacji 4 g oleju z kryla dziennie znacznie zwiększa siłę prostowników kolana, siłę uchwytu i grubość mięśni szkieletowych u zdrowych mężczyzn i kobiet po 65. roku życia. Dane te pokazują, że suplementacja kwasami PUFA może być skuteczna jako terapia, mająca na celu utrzymanie masy i funkcji mięśni szkieletowych, tym samym łagodząc związane z wiekiem spadki masy i siły mięśni, czyli sarkopenii – oznajmili autorzy badania.

Co to oznacza? Według ekspertów regularne przyjmowanie suplementów z oleju z kryla przez osoby po 65. roku życia wzmacnia mięśnie i stawy, a tym samym pozwala na dłużej zachować mobilność i ułatwia swobodne poruszanie się.

Jak olej z kryla wpływa na organizm?

Zależność między przyjmowaniem suplementów z krylem a zwiększeniem siły mięśni i mobilności nie jest w pełni poznana, autorzy badania sugerują jednak, że znaczną rolę odgrywają tu wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Pełnią one kilka funkcji w organizmie. Przede wszystkim:

  • wykazują działanie przeciwzapalne,
  • wzmacniają naczynia krwionośne,
  • poprawiają siłę mięśniową,
  • wpływają na prawidłowy skład mazi stawowej, dzięki czemu poprawiają mobilność.

Naukowcy sugerują również, że stosowanie suplementów z olejem z kryla może wykazać więcej korzyści niż przyjmowanie tradycyjnego tranu. Dlaczego? Ponieważ w porównaniu z innymi olejami, ten z kryla zawiera cholinę i astaksantynę. Związki te zwiększają wytrzymałość mięśni oraz zmniejszają ból stawów w przebiegu artretyzmu.

Eksperci podkreślają jednak, że istnieje konieczność dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć odkryte zależności.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia