Spis treści
Czym jest mniszek lekarski i jakie ma właściwości?
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest powszechną w naszym kraju rośliną z rodziny astrowatych. O tej porze roku jest on najsmaczniejszy, ponieważ jego młode liście nie mają jeszcze gorzkiego smaku. Są one jadalne, więc można je wykorzystać do przygotowania bardzo smacznej i zdrowej sałatki.
Liście i całe ziele mniszka zawiera laktony seskwiterpenowe, trójterpeny, fitosterole, karotenoidy (wiolaksantyna, luteina, karoten), pektyny, gumy, żywice, kwasy fenolowe (kwas kawowy), glikozydy fenolowe, flawonoidy (glikozydy kwercetyny i luteoliny), kumaryny, inulinę, cholinę. Liście zawierają także witaminy A, C i D oraz kwas foliowy i sole mineralne takie jak potas, magnez, żelazo i krzem.
Liście mniszka lekarskiego działają przede wszystkim odtruwająco oraz moczopędnie. Dzięki temu spożywanie sałatki z mniszka usuwa z organizmu toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Działanie moczopędne pozwala również pozbyć się nadmiaru wody zgromadzonej w tkankach, a więc niweluje obrzęki nóg, worki pod oczami i cellulitu. Mniszek usprawnia również pracę nerek, jest pomocny przy zapaleniu pęcherza czy kamicy nerkowej oraz żółciowej.
Liście mniszka wspomagają także przemianę materii i przyspieszają trawienie oraz ułatwiają odchudzanie. Mniszek wspiera działanie wątroby i regeneruje jej miąższ, działa również żółciopędnie. Liście mniszka warto również spożywać przy anemii, ponieważ zawartość kwasu foliowego wspiera działanie układu krwionośnego i przyspiesza tworzenie się czerwonych krwinek.
Jak zbierać mniszek lekarski? Nie pomyl go z mleczem
Chociaż mniszek lekarski często nazywany jest mleczem, to jednak mlecz polny (Sonchus arvensis L.) jest zupełnie inną rośliną. Zarówno mniszek, jak i mlecz pochodzą z tej samej rodziny roślin astrowatych\, są to jednak dwa różne gatunki. Na pierwszy rzut oka łatwo jednak można je ze sobą pomylić. Pomyłka w przypadku sałatki nie będzie znacząca, ponieważ liście mlecza również są jadalne i w wielu krajach wykorzystuje się je właśnie do przygotowywania sałatek.
Warto jednak wiedzieć jak odróżnić od siebie mniszka i mlecza, a różnice są głównie dwie: łodyga mniszka jest bezlistna, grubsza i rośnie na niej tylko jeden kwiat, a na łodyga mleczu jest rozgałęziona i rośnie na niej kilka kwiatów oraz liście.
Jak zrobić odmładzającą wiosenną sałatkę z mniszka lekarskiego? Wypróbuj prosty przepis
Liście mniszka należy zbierać na łąkach lub polach z dala od dróg (co najmniej 50 m) i tam, gdzie mamy pewność, że nie były używane chemiczne środki ochrony roślin (takie jak pestycydy). Najlepiej jest zbierać jak najmłodsze listki z rozetek, na których nie ma jeszcze kwiatów. Wtedy będą one smaczniejsze, ponieważ im starszy liść tym bardziej gorzki, bo ma więcej mlecznego, gorzkiego soku.
Przed przygotowaniem sałatki liście mniszka lekarskiego dokładnie wypłucz. Możesz je też zblanszować, czyli przelać gorącą, a następnie zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale nie zniszczysz wartości odżywczych rośliny. Aby przygotować wiosenną sałatkę z mniszka lekarskiego potrzebujesz tych składników:
- 3 garści liści mniszka lekarskiego,
- 1/2 filiżanki oliwy,
- sok z 1/2 cytryny,
- sól i pieprz do smaku,
- 2-3 kromki czerstwej bułki,
- twardy ser pleśniowy,
- kwiaty mniszka do dekoracji.
Jak przygotować sałatkę z liści mniszka?
- Przygotowane liście umieść w misce. Większe można podrzeć na kawałki.
- Z oliwy, cytryny, soli i pieprzu przygotowuj sos łącząc wszystkie składniki w oddzielnej miseczce.
- Ser i bułkę pokrój w drobną kostkę.
- Z bułki przygotuj grzanki. Na rozgrzaną patelnię wlej łyżkę oliwy i zrumień na niej kawałki bułki.
- Wymieszaj wszystkie składniki i polej sosem.
- Na wierzch ułóż kwiaty mniszka jako jadalną dekorację.