Spis treści
Czym jest wdowi garb?
Nazwa wdowi garb wiąże się z tym, że schorzenie to pierwotnie występowało głównie u kobiet po 50. roku życia i najczęściej dotyczyło właśnie wdów, które, przygnębione po stracie mężów, przybierały nieprawidłową pozycję ciała z wysuniętą i pochyloną do przodu głową. Obecnie jednak wdowi garb to przypadłość, która może dotknąć każdego. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby spędzające dużo czasu przed komputerem, a więc uczniowie, studenci i pracownicy biurowi.
Na skutek utrzymywania nieprawidłowej pozycji ciała następuje deformacja szyjnego odcinka kręgosłupa i zwykle pomiędzy siódmym kręgiem szyjnym a pierwszym piersiowym tworzy się zgrubienie w postaci tłuszczowej kulki. Oprócz nieestetycznego wyglądu, czyli przygarbionej postawy z wysuniętą do przodu głową, wdowiemu garbowi towarzyszy także ból głowy, szyi, karku, lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz pomiędzy łopatkami.
Sprawdź ponadto:
Przyczyny powstawania wdowiego garbu
Powstawanie wdowiego garbu może mieć podłoże genetyczne, jednak obecnie pojawienie się tej przypadłości jest głownie wynikiem utrwalania nieprawidłowej postawy. Do przyczyn powstawania wdowiego garbu zaliczają się:
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- regularna praca przy komputerze,
- osteoporoza,
- problemy związane z kręgosłupem np. urazy lub kręgozmyk,
- predyspozycje genetyczne,
- przewlekły stres,
- depresja, smutek, żałoba po stracie bliskich,
- nadwaga oraz otyłość.
Te ćwiczenia pomogą zlikwidować wdowi garb
Zastanawiasz się, czy da się pozbyć wdowiego garbu? Da się, ale musisz systematycznie wykonywać poniższe ćwiczenia. Na szczęście wystarczy kilka minut dziennie, aby zniwelować ból karku, przywrócić właściwą postawę ciała i pozbyć się nadmiaru tłuszczu na karku. Pamiętaj jednak, że nie nastąpi to od razu, a ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, codziennie przez długi czas. Każde z nich zajmie ci zaledwie 4-5 minut, warto więc uwzględnić je w planie dnia i wykonywać je seriami.
Ćwiczenie nr 1
Podnieś wyprostowane ręce z dłońmi skierowanymi do przodu do góry, nad głowę. Odepchnij je do tyłu i utrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund. Następnie zegnij łokcie pod kątem 90 stopni, zepnij łopatki i znów pozostań w tej pozycji przez 30 sekund. Teraz rozłóż ręce na boki, aby były w pozycji poziomej i utrzymaj je w niej przez 30 sekund. Następnie przyciągnij łokcie do tułowia tak, aby twoje ręce były zgięte pod kątem 90 stopni. Utrzymaj tę pozycję kolejne 30 sekund.
Ćwiczenie 2
Stań prosto, wyprostuj ręce i złap z tyłu, za swoimi plecami nadgarstek jednej z rąk drugą ręką. Cofnij ramiona do tyłu, zepnij łopatki i spójrz wysoko w górę, odchylając głowę do tyłu. Utrzymaj tę pozycję 30 sekund.
Ćwiczenie 3
Stań przy ścianie i połóż na niej rękę najwyżej, jak potrafisz. Teraz spójrz na swoją dłoń i pozostań w tej pozycji przez 15 sekund. Następnie wykonaj to ćwiczenie tak samo dla drugiej ręki.
Ćwiczenie 4
Podnieś wyprostowane ręce maksymalnie do góry i rozsuń lekko na boki w taki sposób, aby twoje ciało tworzyło literę Y. Zepnij mocno barki i pozostań w tej pozycji przez 30 sekund.
Ćwiczenie 5
Połóż się na plecach, a pod kark połóż wałek do masażu lub niewielką piłkę. Dociskaj kark do wałka i powoli przekręcaj głowę na boki. Wykonuj to ćwiczenie przez 30 sekund.
Oprócz codziennych ćwiczeń pamiętaj także, aby stale kontrolować i poprawiać postawę ciała w czasie pracy przy komputerze, a nawet siedzenia przy stole. Zwróć również uwagę, czy miejsce pracy jest odpowiednio dostosowane, czy monitor komputera nie znajduje się zbyt nisko, czy masz odpowiednie podparcie łokci i nóg, itp. Zmień również poduszkę do spania na taką, która odpowiednio podpiera kręgi szyjne i pomaga zachować prawidłową pozycję kręgosłupa w czasie snu.