Naukowcy ostrzegają przed przysmakami. Kiedy frytki i krążki cebuli stają się dla nas niebezpieczne?

Kazimierz Sikorski
Objadając się frytkami warto pomyśleć o tym, jak je przyrządzano, bo jest to ważne dla naszego zdrowia.
Objadając się frytkami warto pomyśleć o tym, jak je przyrządzano, bo jest to ważne dla naszego zdrowia. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Popularne frytki nie raz naukowcy brali pod lupę. Najnowsze badania wykazały, jak ważne jest ich przyrządzanie, bo ma to wpływ na nasze zdrowie. O co dokładnie chodzi?

Najnowsze badanie dotyczące szkodliwości smażenia na głębokim tłuszczu sugeruje, że jedzenie krążków cebuli i frytek może być bardzo groźne.

Ostrzeżenie przed "przepracowanym" olejem

Przyjrzano się wpływowi żywności przygotowanej z użyciem dużych ilości ponownie wykorzystanego oleju spożywczego – co często ma miejsce w restauracjach.

Odkryto, że stary olej może zawierać zanieczyszczenia niszczące mózg, które ostatecznie trafiają do żywności. A to może zwiększyć ryzyko demencji.

Szczury karmione dietą bogatą w ponownie wykorzystane oleje wykazywały oznaki zapalenia organizmu, które uszkadzały naczynia krwionośne i przyspieszały pogorszenie funkcji poznawczych.

Badania na szczurach szokują

Wykryto także więcej oznak uszkodzenia mózgu u szczurów karmionych dietą bogatą w podgrzane oleje w porównaniu z grupą kontrolną.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago ustalili: Smażenie w głębokim tłuszczu w wysokich temperaturach powiązane jest z kilkoma zaburzeniami metabolicznymi.

Według naszej wiedzy długoterminowa suplementacja oleju smażonego w głębokim tłuszczu zwiększa neurodegenerację.
Wyniki zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w San Antonio w Teksasie.

Restauracje i domy regularnie wykorzystują ponownie olej spożywczy do przyrządzania frytek i takich potraw, jak placki, pączki i krewetki w tempurze.

Kiedy wymieniać olej?

Smażącym w głębokim tłuszczu zaleca się wymianę oleju we frytkownicy najlepiej co dwa smażenia, choć w niektórych przypadkach można przechowywać olej dłużej.

Eksperci ostrzegali już wcześniej, że ponownie użyty olej kuchenny może zwiększać ryzyko narażenia na zanieczyszczenia, takie jak nadtlenki, które mogą uszkadzać mózg, oraz kontakt z akrylamidem, związku który może być rakotwórczy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia