Spis treści
GIS wycofuje pieprz. Przekroczony poziom zanieczyszczeń
Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego o wycofaniu pieprzu z Chin to wynik ostrzeżenia na temat tego produktu, otrzymanego poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF). Komunikat dotyczył stwierdzenia wysokiego poziomu obecności zanieczyszczeń w przyprawie.
Decyzja GIS dotyczy jednej partii produktu:
- nazwa – Dried Sichuan Pepper, 300 g,
- marka – Golden Lion,
- numer partii (LOT NR) – 230702,
- data minimalnej trwałości – 31.12.2026,
- kraj pochodzenia – Chiny,
- importer – Asian Food Group B.V., Niderlandy.
Produkt ze wskazanej partii jest wycofywany ze sklepów w Polsce, a proces jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nie należy go spożywać.
Toksyczny pieprz. Zawiera węglowodory aromatyczne i pestycydy
Przyczyną usunięcia z rynku pieprzu syczuańskiego z podanej partii ma związek z wykryciem wysokiego stężenia dwóch grup szkodliwych związków.
Po pierwsze, w przyprawie stwierdzono obecność węglowodorów aromatycznych olejów mineralnych (MOAH), które pochodzą z ropy naftowej. W tej obszernej grupie związków pierścieniowych znajdują się również substancje rakotwórcze. Ostrzegaliśmy przed nimi m.in. w artykule na temat okolicznościowych słodyczy dla dzieci, m.in. czekoladowych figurek.
Podobne zagrożenie wiąże się ze stwierdzeniem w pieprzu przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości nie jednego, a dziesięciu różnych pestycydów. Taki produkt jest szkodliwy dla ludzi.
Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Stwierdzenie węglowodorów aromatycznych olejów mineralnych (MOAH) oraz przekroczenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w partii pieprzu syczuańskiego, pochodzącego z Chin Główny Inspektorat Sanitarny