Spis treści
- Jak wygląda pokrzywa zwyczajna?
- Jakie związki aktywne zawiera pokrzywa?
- Właściwości pokrzywy wykorzystywane w lecznictwie
- Czy pokrzywa na odchudzanie naprawdę działa?
- Jak stosować pokrzywę na włosy?
- Dawkowanie pokrzywy i preparatów zawierających wyciąg z tej rośliny
- Przeciwwskazania do kuracji pokrzywą i wymagane środki ostrożności
Jak wygląda pokrzywa zwyczajna?
Pokrzywa to jednoroczna bylina należąca do rodziny pokrzywowatych, która występuje na całym świecie w ponad 50 gatunkach. W Polsce najpowszechniejsza jest pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), która jest popularnym chwastem. Pokrzywę można znaleźć na łąkach, podczas spacerów w lesie i przy rzekach. Spotkanie z nią jest zwykle niezapomniane, ponieważ roślina pokryta jest parzącymi włoskami. Powodują one silne i uporczywe swędzenie oraz bąble podobne do tych, jakie powstają po ugryzieniu komara.
Liście pokrzywy będące głównym surowcem zielarskim są bardzo cenionym ziołem w fitoterapii ze względu na działanie moczopędne, a także bogactwo witamin i składników mineralnych. Zbiera się je przed kwitnieniem rośliny.
Dawniej traktowano pokrzywę jako „roślinę dla ubogich” – rosła wszędzie, a gospodynie wiejskie wykorzystywały jej właściwości w stanach osłabienia organizmu. Współcześnie pokrzywa do picia polecana jest jako element zdrowej diety.
Dowiedz się także na temat:
Jakie związki aktywne zawiera pokrzywa?
Lecznicze właściwości pokrzywy znane były już w starożytności. Roślinę polecał między innymi Hipokrates, który wskazywał na jej nieocenioną wartość we wspomaganiu sił witalnych organizmu.