Spis treści
- Jak rozpoznać i gdzie najlepiej sadzić niezapominajki?
- Właściwości lecznicze niezapominajki. Na co może pomagać ten niebieski kwiatek?
- Przepis na nalewkę z niezapominajek
- Herbatka z niezabudek. Tak przygotujesz napar z niezapominajek
- Domowe kosmetyki z niezapominajek. Przepis na naturalny tonik!
- Dzień Polskiej Niezapominajki. Kiedy go obchodzimy?
Jak rozpoznać i gdzie najlepiej sadzić niezapominajki?
Niezapominajka (Myosotis sylvatica) nazywana niezabudką lub żabim oczkiem, a w dosłownym tłumaczeniu z greckiego „mysim uszkiem”, to niewielka roślina kwitnąca, należąca do rodziny ogórecznikowatych.
Lubi stanowiska wilgotne i zacienione, spotkać ją można w zaroślach, na mokradłach, a także w lasach i górach. Jednak to nie tylko dzika roślina, z powodzeniem można uprawiać ją także w ogrodzie i na balkonie.
Jak pisze Sławomir Bobbe z portalu RegioDom.pl w swoim materiale „Niezapominajka w ogrodzie i na balkonie”:
W uprawie ogrodowej niezapominajka nadaje się np. jako ozdoba rosnąca wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczka innych, większych kwiatów. Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie bogatej w próchnicę. Zabiegi pielęgnacyjne wystarczy ograniczyć do regularnego podlewania. Niezapominajka to roślina o delikatnym wyglądzie, ale jest silna i wytrzymała. Cięte niezapominajki nadają się do wazonu.
Właściwości lecznicze niezapominajki. Na co może pomagać ten niebieski kwiatek?
Ziele niezapominajki powinno się zbierać w czasie kwitnienia, w okresie od maja czasem aż do września. Zawiera ono m.in.:
- kwas kawowy,
- kwas chlorogenowy,
- kwas romarynowy,
- krzemionkę,
- lecznicze śluzy,
- saponiny triterpenowe.
Niezapominajki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także ściągające, wykrztuśne oraz zmniejszające potliwość.
Przepis na nalewkę z niezapominajek
Najbardziej popularną formą wykorzystania leczniczych właściwości niezapominajek przez naszym przodków było przygotowanie z nich nalewki – Tinctura Myosotis. Jej spożywanie (po pół łyżeczki 4-5 razy dziennie), zalecane było przy:
- uporczywym kaszlu,
- zapaleniu oskrzeli,
- gruźlicy,
- zapaleniu gardła i krtani,
- krwotokach z nosa.
Przepis na nalewkę z niezapominajek
Do sporządzenia nalewki wg przepisu podawanego przez dr Henryka Różańskiego, należy wziąć 1 część rozdrobnionego ziela niezapominajki i zalać 5 częściami alkoholu o zawartości 40-60 proc. Po tygodniu maceracji nalewkę należy przefiltrować.
Herbatka z niezabudek. Tak przygotujesz napar z niezapominajek
Napar z niezapominajek polecany jest na nieżyt układu oddechowego. Aby przygotować napar z niezapominek wystarczy: 1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalewać 1 szklanką wrzącej wody i[/b] parzyć przez ok. 20 minut lub zagotować przez kilka minut na małym ogniu. Przecedzony wyciąg należy pić kilka razy dziennie po pół szklanki. Można dosłodzić go miodem lub sokiem malinowym.
Domowe kosmetyki z niezapominajek. Przepis na naturalny tonik!
Dzięki zawartości krzemu, który uczestniczy w syntezie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, niezapominajki mają regenerujący wpływ na skórę, w szczególności suchą lub skłonną do stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Wykazują także działanie przeciwstarzeniowe, dlatego warto przygotować z nich:
- Tonik z niezapominajek polecany jest dla osób z tendencją do przesuszania się skóry. Aby go przygotować wystarczy 2 łyżki ziela zaparzyć w połowie szklanki wrzątku przez ok. 2 godziny. Po przecedzeniu napar można stosować jako tonik lub do przemywania zmian i wyprysków oraz oparzeń i urazów.
- Odkłady z niezapominajek można przykładać na obrzęki i worki pod oczami.
- Suszone kwiaty lub wywar z nich dodać do relaksującej kapeli – pomogą się odprężyć i lepiej spać. Będą też przepięknie wyglądać!
Dzień Polskiej Niezapominajki. Kiedy go obchodzimy?
Niezapominajka to kwiat o symbolicznym znaczeniu, uważana jest za kwiat zakochanych. Mówi się, że kiedy pary muszą się rozdzielić, powinny obdarowywać się nawzajem niebieskimi kwiatkami, żeby o sobie nawzajem pamiętać i uniknąć zdrady.
Niezapominajka jest też bohaterką różnych legend i opowieści, a w naszym kraju doczekała się nawet swojego święta. Od 2002 r. 15 maja obchodzimy bowiem Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma przypominać o konieczności ochrony naszej rodzimej przyrody i zachowywaniu pamięci o minionych chwilach i osobach, które odeszły.
Źródło:Niezapominajka polna Medycyna dawna i współczesna