Medycyna pracy a koronawirus. Jak wykonać niezbędne badania w czasie epidemii koronawirusa?

SR
Ministerstwo Zdrowia poinformowało jak, w dobie zagrożenia epidemicznego, wykonać badania medycyny pracy.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało jak, w dobie zagrożenia epidemicznego, wykonać badania medycyny pracy.
Jak wykonać badania medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa? Wiele osób, które stają przed koniecznością zrobienia badań wstępnych czy kontrolnych, zadaje sobie to pytanie. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, które poinformowało jak, w dobie zagrożenia epidemicznego, wykonać badania medycyny pracy.

Realizacja badań medycyny pracy w czasie epidemii koronawirusa - jak to wygląda?

W związku z epidemią koronawirusa niemal każda dziedzina życia uległa zmianie. Zasady i normy, które do tej pory były czymś normalnym, musiały ustąpić miejsca nowym ustaleniom.

Jednym z pytań, które w dobie epidemii koronawirusa zadaje sobie część osób jest to dotyczące realizacji badań medycy pracy. W sieci można znaleźć wiele wpisów dotyczących tego, że w obecnej sytuacji umówienie się do lekarza medycyny pracy graniczy niemal z cudem.

Jak zatem mają sobie w tej sytuacji poradzić pracownicy zobowiązani do przejścia badań wstępnych lub kontrolnych?

Medycyna pracy a koronawirus: Badanie wstępne lub kontrole nie musi być przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy

Zgodnie z wytycznymi podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w obecnej sytuacji, badanie wstępne czy kontrolne, może przeprowadzić inny lekarz, niż ten na co dzień zajmujący się medycyną pracy.

Zgodnie ze znowelizowaną w dniu 31.3.2020 r. ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza. - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Co ważne, lekarz ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Badanie medycyny pracy może być przeprowadzone zdalnie

Sporym ułatwieniem jest także możliwość przeprowadzenia badania medycyny pracy zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy.

Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - podaje resort zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia