Spis treści
Udar mózgu u osiemnastolatka? Młody wiek nie chroni przed udarem
Retrospektywne badanie kohortowe przeprowadzili naukowcy z Cleveland Clinic (stan Ohio, USA). Potwierdzają, że udary, które uważa się za występujące u osób starszych, są możliwe u młodszej populacji. W badaniu wzięło udział 1210 osób, w wieku 18-50 lat.
Ostre udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń (LVO-AIS) są uważane za najbardziej wyniszczające udary, które występują na skutek zablokowania dużych tętnic mózgowych, zwykle z powodu zakrzepów krwi lub powstania blaszek miażdżycowych.
Uważa się, że LVO-AIS występuje zazwyczaj u osób starszych, ponieważ wiadomo, że mają one czynniki ryzyka niedrożności dużych naczyń. Jednak nowe badania potwierdzają, że młodsza populacja może mieć czynniki ryzyka tego typu udarów, a udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń krwionośnych występują z podobną częstością jak u osób starszych. Regularne badania i wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej są niezbędne do zapobiegania udarowi.
W większości przypadków leczenie udaru daje dobre wyniki, jeśli zostanie on rozpoznany na czas i zostanie przeprowadzone leczenie rozpuszczające zakrzep (tromboliza dożylna) czy usuwająca go mechanicznie trombektomia.
Udar mózgu w młodym wieku. Czy jesteś narażony? Poznaj pierwsze objawy udaru
Udar mózgu występuje u coraz młodszych Polaków. Szacuje się, że aż 20 procent jego przypadków dotyczy osób poniżej 50. roku życia! Choroba zazwyczaj spada na nas nagle, nie dając wcześniej żadnych syg...
Młodzi ludzie nie rozpoznają udaru, dlatego umierają
W badaniu przeanalizowano populację młodych dorosłych z udarem, podczas gdy większość badań dotyczyła osób starszych. Naukowcy z Cleveland Clinic przebadali ponad 1200 młodych dorosłych pacjentów z Ohio, leczonych w latach 2017–2021. Z tej grupy prawie 20 proc. miało udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń, bardzo podobne do udarów u osób starszych.
Połowa pacjentów nie otrzymała żadnej pomocy medycznej, przy czym 25 proc. z nich nie otrzymało żadnej ostrej interwencji, ponieważ przybyli do szpitala zbyt późno. Gdyby przybyli wcześniej, mogliby kwalifikować się do trombolizy dożylnej, a być może zarówno do trombolizy dożylnej, jak i trombektomii.
– Te badania pomagają nam zwiększyć świadomość na temat wczesnego rozpoznawania objawów udaru u młodych dorosłych i potwierdzają, że szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników – powiedział dr Abbas Kharal, neurolog naczyniowy mózgu z w Cleveland Clinic.
Udary coraz częściej dotyczą nie tylko osób starszych, ale też młodych dorosłych. Wczesne rozpoznanie udaru u młodych ludzi daje dużo większe szanse na uratowanie życia niż ma to miejsce w przypadku osób starszych. Jednak nadal panuje przekonanie, że udar mózgu występuje w podeszłym wieku.
– Konieczne są dalsze badania w celu zidentyfikowania barier, które sprawiają, że młodzi dorośli zwlekają z poszukiwaniem leczenia udaru, zwłaszcza gdy mogą mieć lepsze niż starsi wyniki, jeśli będą leczeni szybko. Wiele osób nadal uważa udar za zdarzenie występujące u osób starszych, ale nie to widzimy w naszej praktyce. Młodsza populacja stoi w obliczu podobnych czynników ryzyka, które należy uwzględnić w rutynowych badaniach klinicznych – zaznaczył [b]dr Abbas Kharal.
Źródło: Effect of stroke etiology on treatment-related outcomes in young adults with large vessel occlusion: Results from a retrospective cohort study Journal of Stroke
Po czym poznać, że żyły są zapchane? Zrób domowy test na zakrzepicę i miażdżycę
Czujesz mrowienie w palcach, masz zimne i blade dłonie? Możesz mieć zatkane tętnice. Wykonaj domowy test, który pozwoli sprawdzić czy nie grozi ci miażdżyca lub zakrzepica. Proste badanie nie wymaga u...
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: