Spis treści
Zmiany w medycynie pracy
O planowanych zmianach w medycynie pracy poinformował w poniedziałek 28 października wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Dotyczą pakietu liczby badań, który zostanie poszerzony o dodatkowe testy.
Wśród obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy Konieczny wymienił lipidogram (poziom lipidów we krwi), glikemię (poziom cukru we krwi) i określenie wskaźnika BMI na podstawie pomiaru masy ciała.
– To jest obligatoryjne. Każdy to będzie musiał mieć zrobione – zaznaczył Wojciech Konieczny. Zapytany o program Profilaktyka 40 Plus, który ma przestać działać od 2025 r., wyjaśnił powody tej decyzji. – Nie chcę użyć słowa likwidacja programu Profilaktyka 40 Plus, a zaprzestanie niewydolnego programu.
Dodatkowe badania w medycynie pracy: mamografia, cytologia i PSA
Zgodnie z założeniami dodatkowe badania medycyny pracy będą bezpłatne dla pracodawcy, jeśli dana przychodnia przystąpi do programu. Dotyczy to także drugiego zestawu badań dodatkowych, które mają wspomóc profilaktykę nowotworów. Mowa o mammografii i cytologii u kobiet oraz badaniu antygenu PSA u mężczyzn.
Zapytany o możliwy termin wejścia zmian w życie Konieczny poinformował, że być może uda się to od nowego roku, choć mogą wystąpić opóźnienia do dwóch miesięcy, które wynikną z połączenia systemów NFZ i medycyny pracy. „Jeżeli chodzi o lekarza rodzinnego, to będzie od 1 stycznia” – doprecyzował.
Wiceszef resortu zdrowia przekazał też dodatkowe informacje na temat zmian w prawie dotyczących zdrowia. Jak poinformował, w przyszłym roku rozpoczną się prace nad dyrektywą unijną, która prawdopodobnie całkowicie zakaże jednorazowych e-papierosów „tak, jak się to dzieje w Belgii czy w innych krajach”. Co więcej, „prawdopodobnie również da nam rozwiązania dotyczące innej grupy nowych wynalazków, które służą przyjmowaniu (...) nikotyny doustnie, takie jak saszetki czy inne produkty, które również się szerzą obecnie i naszym zdaniem stwarzają zagrożenie i w tej chwili są nieuregulowane, również w prawodawstwie unijnym”. Obecnie zakazane są jedynie oryginalne snusy, czyli woreczki z tytoniem, a szkodliwe woreczki z nikotyną wciąż pozostają w sprzedaży.
Źródło: