Spis treści
Przyczyny demencji w składzie ciała
Demencja to wspólna nazwa chorób degeneracyjnych mózgu, które mają złożone przyczyny rozwoju. Najbardziej znane to najczęściej występujący alzheimer – stanowi nawet 6 na 10 przypadków demencji, rzadziej rozwija się parkinson (do 3 proc. przypadków). Teraz naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chengdu zidentyfikowali ważny czynnik rozwoju tych chorób, jakim jest określony skład ciała.
W badaniu opisanym na łamach „Neurology” uwzględniono aż 412,5 tys. osób w wieku średnio 56 lat. Początkowo wykonano pomiary m.in. obwodu talii i bioder, gęstości kości, zawartości tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała, a także siły chwytu dłoni. Następnie poddano analizie dane z obserwacji ich stanu zdrowia, która trwała ok. 9 lat. W tym czasie u 8224 pacjentów zdiagnozowano co najmniej jedną chorobę neurodegeneracyjną, najczęściej chorobę Alzheimera lub inną formę demencji, a zaraz za nimi chorobę Parkinsona.
– Na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroby Alzheimera i Parkinsona, choruje ponad 60 milionów ludzi na całym świecie – powiedziała dr Huan Song, jedna z autorek badania. – Oczekuje się, że liczba ta będzie rosła wraz ze starzeniem się społeczeństwa, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy zidentyfikowali sposoby modyfikowania czynników ryzyka w celu opracowania narzędzi zapobiegawczych.
Tkanka tłuszczowa a ryzyko rozwoju choroby Alheimera i Parkinsona
Jak wykazała analiza danych, na rozwój chorób neurodegeneracyjnych bardziej (choć nie w tym samym stopniu) narażone są osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz ramionach.
Po uwzględnieniu najważniejszych czynników rozwoju demencji u tych osób (wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie tytoniu i picie alkoholu) przedstawili tę zależność w liczbach. Otóż osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej w okolicach ramion chorowali na demencję o 18 procent częściej niż ci, u których występował niski poziom.
Natomiast w przypadku największego otłuszczenia brzucha ryzyko rozwoju demencji było o 13 proc. większe niż w przypadku najniższej zawartości tłuszczu w tym miejscu.
Zauważono też jednak, że w przypadku dużej siły mięśniowej choroby neurodegeneracyjne występowały o 26 proc. rzadziej. Parametr mierzony na podstawie pomiaru chwytu dłoni odzwierciedla zwykle stan całego ciała. Wskazuje to, że zagrożenie demencją związane z otłuszczeniem ciała można potencjalnie zmniejszyć za pomocą ćwiczeń siłowych.
Autorzy badania zaznaczają, że odbiegająca od norm zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej często współistnieje m.in. z chorobami sercowo-naczyniowymi, a te stanowią znany czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona. To kolejny powód, by zadbać o prawidłowy skład ciała za pomocą aktywności i zdrowej, zbilansowanej diety.
– Nasze badanie sugeruje, że potencjał zmniejszenia ryzyka rozwoju tych chorób ma poprawa składu ciała. Ukierunkowane interwencje mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej w obrębie tułowia i ramion, przy jednoczesnym promowaniu zdrowego rozwoju mięśni, mogą być bardziej skuteczne w ochronie przed nimi niż ogólna kontrola masy ciała – podkreśliła badaczka.
Źródło: