Spis treści
Nowy test wykryje demencję w kilka sekund
Naukowcy z ze Szpitala Uniwersyteckiego w Southampton (UHS) i Uniwersytetu w Southampton przeprowadzili badanie, które wykorzystuje lasery do analizy płynów ustrojowych, takich jak krew, płyn rdzeniowy lub śluz, w celu wykrycia wczesnych objawów demencji. Jak mówią, to przełomowy test, który pomoże zidentyfikować różne formy demencji w zaledwie kilka sekund. Może to „zrewolucjonizować” sposób diagnozowania choroby.
Obecnie diagnozowanie demencji może zająć nawet kilka lat. Co ciekawe, naukowcy z Southampton twierdzą, że innowacyjna metoda oparta na laserze jest nie tylko tańsza niż istniejące testy, ale także dostarcza wyniki w ciągu zaledwie kilku sekund.
Jak wykazały wstępne testy, średnia dokładność wykrywaniu choroby Alzheimera jest imponująca – określono ją na ponad 93 proc. Prof. Chris Kipps, neurolog w Szpitalu Uniwersyteckim w Southampton, uznał nową technikę za „przełom w technologii medycznej”, który może „zmienić sposób, w jaki podchodzimy do diagnozowania demencji”.
– Ta innowacja to nie tylko skok w jakości opieki zdrowotnej; to zmiana paradygmatu, redefiniująca nasze podejście do chorób neurodegeneracyjnych w klinice – dodał prof. Kipps.
7 zapachów, które poprawią twoją pamięć. Stosuj je podczas snu
Zapach może poprawić pamięć, a nawet potencjalnie zapobiegać demencji – pokazuje badanie, które ukazało się w czasopiśmie „Frontiers in Neuroscience”. Unoszenie się aromatu jednego z siedmiu olejków e...
Jak diagnozuje się demencję?
W Polsce na demencję choruje ok. 400 tys. osób. Choroba ta występuje w wielu formach, w tym w postaci choroby Alzheimera.
– Początkowa diagnoza jest często dokonywana przez lekarza rodzinnego. Zasadniczo powinna obejmować ocenę specjalisty neurologia, psychiatry i psychoterapeuty, który przeprowadza diagnostykę neurologiczną i psychiatryczną. Konieczne jest szczegółowe badanie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także badanie neuropsychologiczne, aby lepiej sklasyfikować zespół otępienia oraz wprowadzić odpowiednią terapię – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Taki sposób diagnozowania to długotrwały proces, który często wymaga różnych metod, takich jak skany mózgu i testy pamięci. Wielu pacjentów nie zostaje zdiagnozowanych, dopóki choroba nie przejdzie do bardziej zaawansowanego stadium, w którym leczenie nie jest tak skuteczne. Naukowcy podkreślają, że jedną z największych przeszkód jest rozróżnienie między podobnymi typami demencji.
5 sposobów na demencję, które każdy powinien znać
Demencja to nie tylko zapominanie, gdzie leżą klucze. To poważne i uciążliwe schorzenie, które doskwiera też bliskim chorych. Choć nie ma leku na demencję, to pewne zmiany w stylu życia mogą pomóc zap...
Nowoczesna technologia pomoże w dokładnej diagnozie demencji
Rozwój spektroskopii Ramana z wieloma wzbudzeniami (MX-Raman) to najnowocześniejsza technologia, która ma na celu stworzenie tego, co zespół naukowców nazywa „biochemicznym odciskiem palca” poszczególnych osób. Może to znacznie poprawić dokładność diagnoz demencji.
– Nasze zintegrowane podejście ma potencjał zrewolucjonizowania diagnostyki demencji. Istnieje pilne niezaspokojone zapotrzebowanie kliniczne na bardziej precyzyjne, wydajne i opłacalne rozwiązania. Nasza holistyczna technika MX-Raman jest wyjątkowo przygotowana do sprostania tym wyzwaniom i chcemy, aby ta technologia doprowadziła do znacznej poprawy wyników leczenia pacjentów – powiedział prof. Sumeet Mahajan z Uniwersytetu w Southampton.
Warto chronić mózg przed demencją. Te nawyki pomogą zmniejszyć zagrożenie!
Choć demencja dotyka głównie osoby starsze, to proces jej rozwoju zaczyna się dużo wcześniej. Przyczyną zaburzeń kognitywnych i ruchowych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona są zmiany degene...
Źródła:
Pioneering ‘laser test’ could diagnose dementia early in the disease University of Southampton
Demencja Ministerstwo Zdrowia