Spis treści
Masz stan przedcukrzycowy? Nie musisz być skazany na cukrzycę
Obecnie cukrzyca typu 2 to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która wynika głównie z niezdrowego stylu życia. Rozwija się na skutek niewłaściwej diety, otyłości i braku ruchu. Jej zwiastunem jest stan przedcukrzycowy, który występuje już u jednej piątej dorosłych osób w Europie. Następstwem podwyższonego poziomu cukru we krwi po posiłku może być rozwinięcie się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Osoby chorujące na cukrzycę obarczone są również większym ryzykiem rozwoju chorób serca oraz bardziej narażone na przedwczesną śmierć.
Z tego powodu naukowcy poszukują skutecznych i naturalnych metod na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz cofnięcie stanu przedcukrzycowego, co pozwoliłoby zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2. Najistotniejsze przy tym jest dostosowanie diety i włączenie do niej polifenoli i błonnika owocowego, takiego jak pektyny, które może zmniejszyć poposiłkową glikemię i w dłuższej perspektywie sprzyjać kontroli glikemii. Polifenole spowalniają tempo wchłaniania glukozy do krwi, a błonnik owocowy spowalnia opróżnianie żołądka.
Czarna porzeczka i cytrusy mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2?
Badacze przeprowadzili dwa oddzielne badania między majem 2017 r. a styczniem 2019 r. W pierwszym badaniu naukowcy ocenili wpływ ekstraktów z czarnej porzeczki zawierających polifenole w różnych dawkach na regulowanie poziomu glukozy we krwi po posiłku. W drugim natomiast chcieli sprawdzić czy działanie ekstraktu z czarnej porzeczki na obniżenie poziomu cukru we krwi da się wzmocnić łącząc go z błonnikiem pochodzącym z miazgi cytrusowej ze słodkiej pomarańczy.
Czytaj też: Cały czas miałam ochotę na słodycze. Te przyprawy pomogły mi uporać się z podjadaniem słodkości
W badaniach w sumie wzięło udział 66 zdrowych osób w wieku od 18 do 70 lat, a wskaźnik ich masy ciała (BMI) mieścił się w przedziale od 18 do 35. Do badań wykorzystano ekstrakty polifenolowe z czarnej porzeczki i błonnik ze słodkiej pomarańczy w postaci napojów o różnym stężeniu polifenoli oraz placebo. Po wypiciu napoju osoby biorące udział w badaniu otrzymywały posiłek zawierający 75 g węglowodanów (skrobi i cukrów). U uczestników obu badań sprawdzono poposiłkowy poziom glukozy i insuliny we krwi, apetyt po posiłku i funkcje poznawcze. Uczestnicy wypełnili także kwestionariusze, podając szczegółowe informacje na temat ich nastroju i poziomu sytości.
Polifenole i błonnik obniżają poziom glukozy i insuliny
Naukowcy odkryli, że napój zawierający 800 mg polifenoli z czarnej porzeczki znacząco obniżył poziom glukozy we krwi w porównaniu z placebo w ciągu pierwszych 30 minut po posiłku, ale nie później. Zarówno napój zawierający 800 mg polifenoli, jak i 1600 mg polifenoli obniżył poziom insuliny we krwi i stężenie peptydu C w porównaniu z grupą kontrolną w ciągu pierwszych 30 minut po posiłku, ale nie później.
W drugim badaniu naukowcy odkryli, że napój zawierający tylko 1,5 g błonnika znacznie obniżył poziom glukozy we krwi w ciągu pierwszych 30 minut po spożyciu, a także obniżył poziom insuliny i stężenie peptydu C.
Naukowcy doszli do wniosku, że polifenole obniżają poziom glukozy i insuliny we krwi, jednak ich dawka nie ma znaczenia, tak samo działa niższa, jak i wyższa. Odkryli także, że zarówno polifenole, jak i błonnik pokarmowy stosowane samodzielnie regulują poziom cukru i insuliny we krwi. Nie znaleźli jednak dowodów na to jakoby ekstrakty owocowe bogate w błonnik miały wzmacniać działanie polifenoli.
Do tych wniosków z badań należy jednak podchodzić z ostrożnością, ponieważ były one przeprowadzone na zdrowych osobach, u których usuwanie krążącej glukozy z krwiobiegu jest szybsze niż u osób chorych. Naukowcy zapowiadają dalsze prace nad ustaleniem wpływu polifenoli i błonnika pokarmowego na regulowanie poziomu cukru i insuliny we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym.
Źródło: Acute effects of drinks containing blackcurrant and citrus (poly)phenols and dietary fibre on postprandial glycaemia, gut hormones, cognitive function and appetite in healthy adults: two randomised controlled trials Food & Function