Spis treści
Jak się malować mając cerę naczynkową? Najważniejsza jest odpowiednia baza pod makijaż
Osoby ze skórą skłonną do zaczerwienień i pękających naczynek powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na pigment zawarty w używanych przez nie kosmetykach do makijażu. A powinien być on… zielony. Jest to barwa, która znajduje się na kole barw naprzeciwko koloru czerwonego i jest jego barwą dopełniającą. Oznacza to, że wymieszane razem w odpowiednich proporcjach tworzą odcień neutralnej szarości.
Zielona baza i korektor w tym kolorze pomagają zatuszować zaczerwienienia i sprawiają, że skóra ma ładny, jednolity odcień. O ile bazę rozprowadzamy równomiernie na całej twarzy, o tyle korektor stosujemy punktowo, aby ukryć niedoskonałości. Niewielką ilość produktu należy nakładać syntetycznym pędzelkiem lub wklepywać opuszkami palców.
Jak wykonać makijaż dla cery naczynkowej krok po kroku:
- Przygotuj skórę do makijażu, odpowiednio ją oczyszczając i nakładając serum oraz krem na dzień z filtrem UV.
- Równomiernie rozprowadź na twarzy i szyi bazę pod podkład w kolorze zielonym.
- Jeśli nadal widoczne są popękane naczynka lub inne przebarwienia, nałóż na nie punktowo korektor w kolorze zielonym.
- Użyj podkładu dobranego do typu skóry (normalnej, tłustej, suchej, mieszanej). Warto, by był to dobrze kryjący podkład w kremie. Odcień powinien być odpowiedni do koloru skóry.
- Jako ostatnią warstwę makijażu nałóż puder sypki z zielonym lub żółtym pigmentem.
- Konturując twarz, w miarę możliwości, zrezygnuj z różu i postaw na puder brązujący.
- Oczy podkreśl cieniem w ulubionym odcieniu, ale unikaj tych z palety różów, czerwieni i pomarańczy.
- Wytuszuj rzęsy, a usta podkreśl szminką lub błyszczykiem.
Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać i pielęgnować? Nie lubi gorąca i mrozu
Skóra naczynkowa charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowych – rozszerzonych naczynek i plam naczyniowych, głównie w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Mogą mieć one charakter stały lub tymczasowy. Co więcej, osoby z cerą naczynkową mogą skarżyć się na jej:
- nadwrażliwość,
- pieczenie,
- kłucie,
- uczucie ściągnięcia.
Objawy te często nasilają się pod wypływem czynników zewnętrznych, np. pogody, ostrych potraw czy użytych kosmetyków lub czynników wewnętrznych, takich jak stres czy obniżona odporność.
Dowiedz się więcej: Skóra naczynkowa – czym się charakteryzuje, jak ją pielęgnować, jaki krem wybrać i jak usunąć naczynka?
Pielęgnacja cery naczynkowej jest dużym wyzwaniem. Jej podstawą jest dobór dwóch kremów – jednego na dzień, a drugiego na noc. Pierwszy musi koniecznie zawierać filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Ponadto powinien także chronić skórę przed szkodliwym działaniem wiatru, a w chłodniejszych miesiącach – także mrozu. W jego składzie nie powinno zabraknąć substancji uszczelniających naczynia krwionośne np. witaminy C, witaminy K lub ekstraktu z kasztanowca.
Z kolei krem na noc powinien zawierać składniki, które będę wspomagały regenerację skóry, jednocześnie hamując procesy zapalne. Mogą znaleźć się w nich m.in. opuncja figowa, działająca nawilżająco i wzmacniająco czy przeciwzapalna i wzmacniająca arnika górska.
Osoby z cerą naczynkową powinny unikać:
- nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych,
- gorących kąpieli i sauny, mycia twarzy w bardzo ciepłej wodzie,
- drażniących składników kosmetyków, np. mentolu, kwasów AHA,
- ostrych peelingów,
- czerwonych kolorów ubrań.