Rodzaje cery, ich charakterystyczne cechy i zasady pielęgnacji. Jak rozpoznać typ skóry? Jak dbać o cerę naczynkową, trądzikową, mieszaną?

Agata Orzełowska
Skóra twarzy, nazywana też cerą, ma mniejszą grubość i zawiera mniejszą ilość tkanki tłuszczowej niż skóra w innych częściach ciała, przez co jest bardziej delikatna i podatna na działanie czynników zewnętrznych
Skóra twarzy, nazywana też cerą, ma mniejszą grubość i zawiera mniejszą ilość tkanki tłuszczowej niż skóra w innych częściach ciała, przez co jest bardziej delikatna i podatna na działanie czynników zewnętrznych luckybusiness/123RF
Rodzaj cery to podstawowa informacja na temat skóry twarzy, jaką powinniśmy kierować się przy wyborze kosmetyków i metod pielęgnacji. Od tego, jaki rodzaj i typ skóry reprezentujemy, zależy nie tylko wybór bezpiecznych i skutecznych składników kosmetycznych, ale także sposób postępowania przy oczyszczaniu cery czy zabiegach na twarz. Różne rodzaje cery mogą też przysparzać rozmaitych problemów, o czym warto wiedzieć, by móc im zapobiegać.

Rodzaje cery i ich najbardziej typowe cechy

Skóra twarzy, potocznie nazywana cerą, to obszar ciała szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych, a na dodatek bardzo wrażliwy. W tym miejscu naskórek ma bowiem małą grubość, a leżąca pod nim skóra właściwa silnie reaguje na różne czynniki związane ze stanem organizmu, m.in. stres, poziom nawodnienia, gospodarkę hormonalną czy alergie pokarmowe. Jest to źródłem rozmaitych problemów z cerą, które z tego powodu wymagają nie tylko leczenia miejscowego, ale też ogólnoustrojowego – przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów cery:

 • Cera normalna – ma zdrowy wygląd, jest napięta i gładka, miękka i delikatna w dotyku. Nie występują na niej przebarwienia, zmiany skórne (grudki, krostki), a pory są prawie niewidoczne. Nie przetłuszcza się ani nie jest nadmiernie wysuszona. Wśród dorosłej populacji spotyka się ją raczej rzadko, natomiast często występuje u dzieci, co jednak zmienia się w okresie dojrzewania.
 • Cera sucha – skóra jest zazwyczaj cienka, mało elastyczna i szorstka w dotyku. Ma też bladoróżowy lub szarawy odcień. Ze względu na cienki płaszcz hydrolipidowy naskórka jest bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień i przesuszenia, w wyniku których się łuszczy. Mogą pojawiać się na niej zaskórniki i rozszerzone pory. Częstym problemem jest nadmierne przesuszenie skóry – twarz staje się wówczas ściągnięta, piecze i swędzi.
 • Cera tłusta – skóra jest gruba, o ziemistym, szarawo-żółtym odcieniu. Pokryte jest dość grubym naskórkiem, na którym widoczne są rozszerzone pory i zaskórniki. Ma tendencję do przetłuszczania się i powstawania zmian trądzikowych. Nadmierna produkcja sebum (łoju skórnego) sprawia, że wkrótce po oczyszczeniu pokrywa się ponownie tłustą, lepką warstwą.
 • Cera mieszana z przewagą suchej – stanowi połączenie skóry tłustej i suchej. Czoło, nos i broda (tzw. strefa „T”) to skóra tłusta ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum, natomiast policzki i skronie pokryte są skórą suchą, wrażliwą i skłonną do przesuszania się.
 • Cera mieszana z przewagą tłustej – stanowi połączenie skóry tłustej i normalnej. Czoło, nos i broda (strefa „T”) nadmiernie się przetłuszczają, natomiast problem ten raczej nie występuje na policzkach i skroniach, choć może pojawić się w sytuacjach stresowych.

Polecamy również poradniki:

Typy skóry

W różnych miejscach ciała u danej osoby mogą występować różne typy skóry, które wymagają odmiennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyróżnia się następujące typy skóry:

 • Skóra wrażliwa – reaguje bardzo silnie na zmienne warunki i czynniki środowiskowe, takie jak wiatr, niska i wysoka temperatura oraz jaj zmiany, niska lub wysoka wilgotność powietrza czy obecnie w nim zanieczyszczenia. Taka skóra jest skłonna do podrażnień i reakcji nadwrażliwości. W niekorzystnych warunkach może piec, powodować uczucie ściągnięcia, a także pokrywać się uszkodzeniami i zmianami.
 • Skóra problematyczna z niedoskonałościami – pojawiają się na niej grudki, krostki i zaskórniki, widoczne są też rozszerzone pory. Zmiany skórne w postaci wykwitów ropnych pojawiają się zwłaszcza w sytuacjach przewlekłego stresu, obniżenia odporności organizmu, przed miesiączką czy w wyniku stosowania niezdrowej diety. Naskórek jest gruby, produkcja sebum zwiększona, mogą też powstawać przebarwienia.
 • Skóra odwodniona – problem ten może dotyczyć nie tylko skóry suchej, ale także mieszanej i tłustej. Odwodniona skóra staje się napięta, ściągnięta i nadwrażliwa. Może się łuszczyć i piec, pojawiają się na niej podrażnienia i zmarszczki. Koloryt skóry odwodnionej jest zazwyczaj blady i pozbawiony blasku.
 • Skóra naczyniowa – pojawiają się na niej zaczerwienienia, czasami widoczne są popękane naczynka krwionośne. Jest wrażliwa i nadreaktywna w stosunku do czynników środowiskowych. Szczególnie silnie reaguje też na emocje i spożycie gorących i ostrych potraw. Może pojawiać się pieczenie, uczucie ściągnięcia i gorąca.
 • Skóra starzejąca się – brak jej jędrności i elastyczności, pojawiają się głębokie zmarszczki i przebarwienia. Ma obniżoną zdolność do regeneracji, co wynika z upośledzenia procesów tworzenia się nowych włókien kolagenowych.

Dowiedz się również:

Jak rozpoznać rodzaj cery i typ skóry oraz dopasować do nich rodzaj pielęgnacji?

Typ i rodzaj skóry twarzy uwarunkowane są genetycznie, natomiast na jej wygląd mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, słońce), jak i wewnętrzne (dieta, nałogi, ilość i jakość snu, gospodarka hormonalna, choroby), a tylko dodatkowo – rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych bądź ich brak.

Aby rozpoznać, z jakiego rodzaju i typu skórą twarzy ma się do czynienia, warto przeanalizować jej typowe cechy i dopasować je do powyższych opisów. Zwykle jest to łatwe, niemniej jednak w niektórych przypadkach postawienie właściwej diagnozy wymaga wnikliwej obserwacji. Warto zwrócić uwagę na to, jak cera reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (emocje, pikantne i gorące jedzenie) oraz stosowanie różnych kosmetyków, oraz jakie powoduje problemy.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami określić naszego rodzaju bądź typu cery, można w tym celu zasięgnąć porady lekarza dermatologa, kosmetologa lub kosmetyczki.

Zalety i wady poszczególnych rodzajów cery i zasady i pielęgnacji:

 • Skóra normalna nie przysparza w zasadzie problemów i dobrze reaguje na większość kosmetyków. Wystarczy chronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi za pomocą kremów z filtrem UV oraz odpowiednio nawilżać. Do jej oczyszczania można stosować mydła dla dzieci i inne kosmetyki.
 • Skóra sucha ma tendencje do przesuszania się, łuszczenia, a nawet pękania. Z tego powodu szybciej się starzeje, w wyniku czego pojawiają się na niej drobne linie i zmarszczki mimiczne. Najważniejsze to dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Dobrze sprawdzą się w tym celu kosmetyki z kwasem hialuronowym, ceramidami i witaminami, a także typu serum, nakładane pod olejek do twarzy albo bogatszy w konsystencji krem. Skóra sucha raczej nie lubi peelingów ziarnistych, ale toleruje te enzymatyczne i typu gommage. Twarz należy myć delikatnym płynem micelarnym lub mleczkiem i tonikiem, ale nie detergentami. Trzeba też chronić ją przed promieniowaniem słonecznym, które nasila jej przesuszenie, proces powstawania przebarwień i starzenia.
Serum nawilżające do twarzy to kosmetyk do każdego rodzaju skóry, ale najbardziej potrzebuje go ta sucha. Oto najskuteczniejsze składniki kosmetyku. Najlepiej, jeśli zawiera kilka z nich naraz!

Gdy skóra chce pić, sięgnij po takie serum. Najlepszy kosmet...

 • Skóra tłusta starzeje się wolniej od tej suchej i jest bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, przysparza natomiast problemów z wykwitami skórnymi, zaskórnikami i nadmierną produkcją sebum. Skóra tłusta powinna być odpowiednio oczyszczana, ważne jest też jej złuszczanie i nawilżanie. Raz na tydzień warto wykonać peeling, natomiast na co dzień najlepiej stosować kremy przeznaczone do tego rodzaju skóry, na przykład z cynkiem i miedzią oraz antyoksydantami. Nie zaleca się stosowania toników na bazie alkoholu, ponieważ nie tylko podrażniają skórę, ale też nasilają produkcję niechcianego łoju.

Warto wiedzieć również:

 • Skóra mieszana z przewagą tłustej jest dość odporna na warunki zewnętrzne. Na brodzie, nosie i czole mogą jednak pojawiać się zmiany trądzikowe, co wymaga traktowania tych stref dokładnie tak, jak w przypadku skóry tłustej, czyli dokładnego oczyszczania z sebum. Jednocześnie należy dbać o odpowiednie nawilżenie stref skóry normalnej (policzki i skronie). W tym celu przydadzą się dwa rodzaje kosmetyków, zwłaszcza kremów (do skóry tłustej i normalnej).
 • Skóra mieszana z przewagą suchej przysparza najwięcej problemów. Tam, gdzie produkcja łoju jest nadmierna (broda, nos, czoło), często pojawiają się wykwity skórne, natomiast w strefach skóry suchej (policzki, skronie) – uczucie ściągnięcia, łuszczenie i swędzenie, a także wczesne zmarszczki. Ten rodzaj skóry jest najtrudniejszy w pielęgnacji, ponieważ inaczej trzeba dbać o strefy przetłuszczające się, inaczej zaś o te, w których skóra jest sucha. Do mycia twarzy najlepsze są preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej.
 • Cera wrażliwa wymaga pielęgnacji zbliżonej do tej polecanej w przypadku skóry suchej. Dodatkowo należy chronić ją przed słońcem, wiatrem i mrozem, stosując odpowiednie kremy. Skóra wrażliwa źle reaguje na detergenty i peelingi, lepiej więc używać tylko kosmetyków o delikatnym działaniu.

Przeczytaj również na temat:

Czym jest fototyp skóry?

Istnieje jeszcze inny podział rodzajów cery, który uwzględnia jej kolor (a także barwę oczu i włosów) oraz sposób reakcji na promieniowanie ultrafioletowe – są to tzw. fototypy.

 • Fototyp 1 to skóra bardzo blada, najczęściej z piegami, która nigdy się nie opala i zawsze ulega poparzeniu.
 • Fototyp 2 to skóra jasna, trudno opalająca się i zazwyczaj poparzona słońcem.
 • Fototyp 3 to skóra kremowa, która opala się przeciętnie i umiarkowanie często ulega oparzeniu.
 • Fototyp 4 to skóra oliwkowa – zawsze się opala i rzadko oparza.
 • Fototypy 5 i 6 to skóra brązowa, ciemnobrązowa i czarna, które są rzadko spotykane w naszym kraju.

Dowiedz się także:

ZOBACZ: Jak zrobić samodzielnie maseczkę w płachcie? Ekspert: Aneta Suchowierska, kosmetolog

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia