Spis treści
Właściwości liści malin
Malina właściwa (Rubus idaeus) oprócz pysznych i zdrowych owoców, które zbieramy na jesieni, posiada inną część, której zwykle nie doceniamy, a która to również ma wiele właściwości leczniczych. Liście malin (Folium Rubi idaei) zawierają bowiem garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy, cytrynowy, salicylowy, szczawiowy, winowy), flawonoidy, karoten, triterpeny, śluzy, żywice, witaminy z grupy B, witaminę C i składniki mineralne takie jak żelazo, miedź i wapń.
Zobacz także: Te tajemnicze leśne owoce to skarbnica witamin. Pomogą w odchudzaniu, odmłodzą i obniżą poziom cukru we krwi
Zawarte w liściach malin polifenole, takie jak garbniki i flawonoidy mają właściwości przeciwutleniające, co sprawia, że chronią one komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez działanie wolnych rodników. Napary z liści malin działają antybakteryjnie, są pomocne w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Mają również właściwości rozkurczające m.in. na mięśnie gładkie macicy i jelit, dzięki czemu łagodzą bóle miesiączkowe oraz wspomagają trawienie i zwalczają problemy gastryczne takie jak niestrawność czy biegunka.
Liście malin mają działanie:
- przeciwzapalne,
- odkażające,
- rozkurczające,
- przeciwgorączkowe,
- moczopędne,
- napotne,
- przeciwbiegunkowe,
- lekko żółciopędne.
Liście malin, a także liście jeżyn na herbatkę zbiera się wiosną lub na początku lata i suszy w cieniu, w przewiewnym miejscu. Nie można ich suszyć na słońcu, bo stracą swoje cenne właściwości. W sklepach zielarskich można również kupić gotowe, suszone i rozdrobnione liście malin lub jeżyn.
Jakie właściwości mają liście jeżyn?
Liść jeżyny zawiera garbniki, które działają bakteriobójczo, a także kwas kawowy, proantocyjanidyny i triterpeny. Dzięki temu wyciągi i napary z liści jeżyn stosowane są głównie jako środek ściągający i przeciwzapalny do picia, a także przemywania skóry i płukania jamy ustnej czy gardła. Wykazują właściwości antybakteryjne i grzybobójcze oraz przeciwzapalne dzięki czemu mogą być wykorzystywane do płukania jamy ustnej i gardła przy zapaleniu, aftach i pleśniawkach.
Wyciągi z liści jeżyny wspomagają trawienie, łagodzą bóle brzucha, biegunki i niestrawność, obniżają poziom glukozy we krwi, działają ściągająco na błony śluzowe, wspomagają leczenie przeziębień, grypy i innych infekcji. Liście jeżyn, podobnie jak liście malin, mają również działanie rozkurczowe, co sprawia, że można je stosować w czasie bolesnych miesiączek do złagodzenia napięcia i bólu brzucha. Więcej na temat liści i owoców jeżyny znajdziesz tutaj: Jeżyny na anemię, wysoki cukier i rany.
Przepis na herbatę z liści malin lub jeżyn
Składniki:
- 1-2 łyżki suszonych, rozdrobnionych liści malin lub jeżyn,
- 1 szklanka wrzącej wody.
Przygotowanie:
Suszone liście zalać szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Po odcedzeniu pić często małymi porcjami, 2-3 szklanki naparu dziennie.
Czy herbata z liści malin ułatwia poród?
Herbatka z liści malin jest ogólnie polecana kobietom, ponieważ ze względu na działanie rozkurczowe pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz pojawiające się w trakcie miesiączki takie jak bóle w podbrzuszu, wymioty, nudności czy biegunka.
Wiele przyszłych mam słysząc o ułatwiających poród właściwościach herbaty z liści malin chce ją wypróbować w czasie ciąży, ale obawia się, że wywoła ona przedwczesny poród lub spowoduje inne komplikacje. Jednak ich obawy są nieuzasadnione. Herbata z liści malin pomaga tonizować i napinać mięśnie w okolicy miednicy, w tym ściany macicy, co może ułatwić poród. Udowadnia to jedno z badań przeprowadzone na 108 kobietach, z których 57 spożywało produkty z liści malin w trzecim trymestrze ciąży. Kobiety te miały krótszą pierwszą fazę porodu, czyli fazę rozwierania się szyjki macicy.
Jednak kolejne badanie przeprowadzone dwa lata później wykazało, że u kobiet spożywających wyciąg z liści malin w postaci tabletek pierwsza faza porodu nie była skrócona, za to skróciła się jego druga faza, nazywana fazą parcia. Zaobserwowano również niższy wskaźnik porodów kleszczowych oraz mniejsze prawdopodobieństwo porodu przed i po terminie.
Mimo, że wnioski co do przyspieszenia faz porodu z obu badań okazały się rozbieżne to jednak oba z nich wykazały, że liście malin w ciąży mogą być bezpiecznie stosowane. Ułatwiają także poród i mogą zapobiegać wystąpieniu w jego trakcie komplikacji oraz interwencji medycznych takich jak użycie kleszczy czy wywoływanie porodu za pomocą oksytocyny. Herbata z liści maliny może więc pomóc wzmocnić ściany macicy, skrócić czas porodu i zmniejszyć liczbę zabiegów porodowych.
Jak bezpiecznie stosować herbatę z liści malin w czasie ciąży i tuż przed porodem?
Jednak tak, jak każde inne zioło, w czasie ciąży herbata z liści malin powinna być spożywana ostrożnie, a najlepiej po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zaleca się również spożywania jej w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ działanie rozkurczające może doprowadzić do poronienia. Herbata z liści malin ma również działanie moczopędne, co może nasilać już występującą w czasie ciąży silniejszą i częstszą potrzebę oddawania moczu.
Badania potwierdzają, że najbezpieczniej jest rozpocząć stosowanie herbaty z liści malin od początku 32. tygodnia ciąży i kontynuować aż do porodu. Najlepiej jest pić 1-3 filiżanki dziennie. Na wcześniejszym etapie ciąży należy ograniczyć jej spożycie do 1 filiżanki dziennie, ale pomijając pierwszy trymestr. W przypadku wystąpienia plamienia lub skurczów w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży natychmiast przerwać jej stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się również picia herbaty z liści malin w czasie ciąży zagrożonej, bliźniaczej oraz gdy planowane jest cesarskie cięcie oraz gdy u kobiety występuje nadciśnienie.
Herbatę z liści malin można również pić już po porodzie, ponieważ ułatwi ona obkurczanie się macicy i jej powrót do właściwych kształtów, a zawarte w liściach żelazo oraz inne składniki mineralne i witaminy odżywią i zregenerują organizm mamy po porodzie.
Źródła: