Spis treści
W obecnych czasach coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później głównie z powodu chęci robienia kariery zawodowej, uzyskania zaplecza finansowego i znalezienia odpowiedniego partnera. Koreańscy naukowcy postanowili sprawdzić czy wiek kobiety, w którym rodzi ona pierwsze dziecko ma wpływ na długość jej życia.
Ciążowy mózg – mniejszy, ale mądrzejszy. Jak długo utrzymują się zmiany w mózgu?
Mózg kobiety będącej w ciąży naprawdę się zmienia! U przyszłych matek zaobserwowano zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za relacje społeczne, przy jednoczesnym wzroście poczucia przywiązania do ...
Płodność kobiety zależy od wieku
Wiek rozrodczy kobiety, czyli jej biologiczna płodność i zdolność do urodzenia dziecka rozciąga się od czasu pierwszej miesiączki aż do menopauzy i mieści się w granicach 15-50 lat. Jednak płodność kobiety zmienia się wraz z wiekiem i osiąga swój szczyt ok. 25. roku życia, po czym zaczyna spadać z powodu starzenia się komórek jajowych. W związku z tym kobietom po 30. czy 40. roku życia jest coraz trudniej zajść w ciążę. Wzrasta również ryzyko powikłań ciąży oraz pojawienia się wad rozwojowych u płodu. Im starsza kobieta tym większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia tętniczego.
Czytaj także: Kobieta po przeszczepie płuca urodziła zdrowe dziecko. To pierwszy taki poród w Polsce
Wiek jest więc bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na płodność. Od wieku w jakim kobieta zajdzie w ciążę zależy też jak ciąża będzie przebiegać oraz jak wpłynie na jej stan zdrowia. Koreańscy naukowcy postanowili więc sprawdzić związek pomiędzy wiekiem matki, w jakim urodziła ona pierwsze dziecko a długością jej życia.
Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy
Planowanie ciąży to świadomość szeregu czynników, które mogą mieć wpływ na płodność i stan zdrowia matki oraz dziecka. Jak się okazuje, spora część kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia. Tymcz...
W jakim wieku najlepiej jest zajść w ciążę, aby dłużej żyć?
Naukowcy z Uniwersytetu w Seulu w Korei Południowej przeprowadzili ankietę wśród kobiet z dwóch regionów Korei Południowej — Ansan i Anseong. W badaniu wzięło udział 4044 matki spośród których:
- 1398 kobiet urodziło swoje pierwsze dziecko w wieku 20-23 lata,
- 1033, które urodziły w wieku 24 i 25 lat,
- 1513, które urodziły dzieci w wieku 26-36 lat.
Akcesoria dla przyszłej mamy
W ciągu 18 lat trwania badania 243 kobiety zmarły. Większość z grupy młodszych matek, a jedna trzecia z nich z grupy matek starszych. Najmniej kobiet zmarło w grupie wiekowej 24-25 lat. Podczas badania wskaźników przeżywalności zarówno w przypadku chorób układu krążenia - zawałów serca, udarów, jak i zgonów z jakiejkolwiek innej przyczyny, najbardziej odporny był wiek od 24 do 25 lat. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że jest to optymalny i najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka, który zapewnia, że kobieta będzie żyła dłużej, niż w przypadku gdyby urodziła dziecko w wieku poniżej 20. roku życia czy powyżej 30 lat.
Matki, które rodziły w młodym lub późnym wieku, były bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe i śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny niż matki, które rodziły w wieku 24-25 lat. Jest to więc najlepszy wiek na zajście w ciążę.
Według naukowców młodsze matki są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym związane z problemami w odnalezieniu się w roli rodzica. Natomiast starsze kobiety mogą mieć więcej problemów fizycznych w czasie ciąży i porodu oraz większe trudności z późniejszą rekonwalescencją.
Macierzyństwo po 50. roku życia? Naukowcy odmłodzili komórki jajowe
Coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później, często jednak konsekwencją takiej decyzji są problemy z płodnością. Nowe odkrycie izraelskich naukowców ułatwi zajście w ciążę i urodzenie dziecka...
Starsi rodzice mają większą satysfakcję z rodzicielstwa
Każdy medal ma jednak dwie strony. Inne badania naukowe przekonują, że urodzenie dziecka po 26. roku życia daje większą satysfakcję z rodzicielstwa. Rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali bowiem w ankietach niższą satysfakcję z posiadania dzieci niż osoby, które zostały rodzicami po 26. roku życia.
Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wykazały, że kobiety decydujące się na dziecko po 35. roku mają lepsze zdolności umysłowe niż ich młodsze koleżanki. W badaniu miały one lepszą pamięć werbalną i umiejętności poznawcze niż młodsze uczestniczki. Naukowcy sugerują, że wynika to z tego, iż są one zabezpieczone finansowo, bardziej pewne siebie i spokojniejsze o przyszłość swojej rodziny i dziecka. Taki stan może znacząco wpłynąć na wydłużenie ich życia.
Naukowcy z Korei zapowiadają dalsze badania nad wiekiem kobiet, w którym po raz pierwszy zostają one matkami a jego wpływem na długość ich życia. Chcą je przeprowadzić na większej liczbie kobiet z różnych rejonów świata.
Czytaj także: Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników. Kofeina może zaburzać rozwój i hamować wzrost dziecka
Źródło:
U-shaped association between age at first childbirth and mortality: A prospective cohort study Maturitas