Lepsze zdrowie, radzenie sobie ze stresem i dobre relacje z innymi. Ekspertki mówią, dlaczego warto być optymistą

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jesteś urodzonym optymistą? To wspaniale! A nawet jeżeli nie, to nic się nie martw – możesz nad sobą pracować. Naprawdę warto, to bycie optymistą wiąże się z wieloma korzyściami dla twojego zdrowia i relacji z innymi osobami. Zobacz, co o optymistach mówią ekspertki.

Spis treści

Co to znaczy być optymistą?

Optymiści cieszą się lepszym zdrowiem, lepiej radzą sobie ze stresem i budują prawidłowe relacje z innymi. Psychologowie mówią, że dla pozytywnego myślenia nie bez znaczenia są geny, ale można też nad sobą pracować. Światowy Dzień Optymisty jest obchodzony 21 sierpnia. A co to właściwie znaczy być optymistą?

Uśmiechnięta młoda kobieta na żółtym tle
Optymiści cieszą się lepszym zdrowiem, są mniej podatni na choroby serca i układu krążenia. wayhomestudio/freepik

Wybitny psycholog pozytywny Martin Seligman optymizmem nazywał „optymistyczny styl wyjaśnienia”, czyli sposób, w jaki myślimy o swoich sukcesach i porażkach, jak postrzegamy świat, przyszłość oraz siebie samych.

– Optymizm definiowany jest różnie, najczęściej mówi się o tym, że ma emocjonalny oraz poznawczy aspekt. Emocjonalność to po prostu pozytywne emocje i myślenie oraz odczuwanie przyjemności. Poznawczy aspekt związany jest z myśleniem o teraźniejszości i przyszłości w jasnych barwach – wyjaśnia psycholog i trener biznesu z Uniwersytetu Warszawskiego Dorota Kobylińska.

Dlaczego warto być optymistą?

Eksperci podkreślają, że warto być optymistą. Według nich optymiści cieszą się lepszym zdrowiem, są mniej podatni na choroby serca i układu krążenia. Badania wykazują, że optymistom po prostu żyje się łatwiej.

– Optymizm istotnie wpływa na nasze życie: pozwala lepiej radzić sobie ze stresem oraz trudnymi sytuacjami. Osoby optymistycznie nastawione do świata chętniej dbają o siebie poprzez aktywność fizyczną, odpowiednią ilością snu oraz prawidłowe odżywianie się. Również chętniej angażują się w życie społeczne. To daje sprzężenie zwrotne, bo będąc otwartym i w dobrej formie, przyciągamy inne osoby pozytywnie nastawione do życia – zaznacza filozofka i etyczka z Uniwersytetu Łódzkiego Katarzyna de Lazari-Radek

– Pozytywne myślenie pozwala na bardziej obiektywne podejście do stresujących nas sytuacji. Dzięki niemu z kryzysu wychodzimy szybciej, obronną ręką. Nieprawdą jest, że optymiści nie odczuwają stresu oraz negatywnych emocji. Po prostu nawet w takich okolicznościach do sytuacji potrafią podejść zadaniowo, na chłodno – dodaje ekspertka.

Co oznacza optymistyczne nastawienie do relacji?

Pozytywne myślenie wpływa nie tylko na nas samych, ale także na środowisko pracy – podkreśla Katarzyna de Lazari-Radek. Bycie optymistą sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani przez innych.

– Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi osobami lubimy przebywać. Najprawdopodobniej wolimy współpracować z ludźmi, którzy wierzą, że problemy da się rozwiązać i aktywnie szukają tych rozwiązań. Wpływa to pozytywnie na energię panującą w całym zespole – ocenia de Lazari-Radek.

Bycie optymistą także daje możliwość lepszego funkcjonowania w rodzinie, bo mieszkanie z kimś pod jednym dachem przez dłuższy czas znacząco wpływa na samopoczucie i to, czy w przestrzeni tej jesteśmy w stanie odpocząć.

Optymizm przekłada się także na funkcjonowanie w związkach i pozytywnie wpływa na partnerów, którzy zazwyczaj odczuwają większe szczęście niż przeciętne pary. Taka sytuacja utrzymuje się nawet wtedy, gdy tylko jedna osoba w związku uchodzi za optymistę, bo pozytywny partner potrafi docenić to, co w życiu najważniejsze, uczy, jak cieszyć się nawet małymi sukcesami.

Czy optymizm jest genetyczny?

Zdaniem Katarzyny de Lazari-Radek posiadanie optymistycznych cech charakteru w dużej mierze zależy od tego, jacy się urodziliśmy.

– Możemy nad sobą pracować, ucząc się pozytywnego myślenia. Jednak to, w jaki sposób funkcjonujemy i podchodzimy do naszego życia, zależy również od naszych cech wrodzonych. Fakt genetycznego zdeterminowania naszych zachowań możemy w łatwy sposób zaobserwować na przykładzie dzieci. Mimo tego, że wychowują się w tym samym domu, mają podobne warunki rozwoju i wzorce rodziców, gdy dorastają, ich podejście do życia potrafi różnić się od siebie diametralnie. Dlatego warto poznawać siebie i rozwijać nasze umiejętności świadomie – podkreśla ekspertka.

Jak zaznacza Dorota Kobylińska, bycia optymistą jesteśmy w stanie się także nauczyć.

– Uczymy się na podstawie poprzednich doświadczeń. Badania pokazują, że jest niewielki, genetyczny komponent, większość jednak określona jest na podstawie naszych doświadczeń, tego, czego uczymy się przez całe życie. Tego, co robimy oraz jak myślimy – mówi.

Co ciekawe, wskaźnik dobrostanu i zadowolenie z życia w Polsce ma tendencję wzrostową.

– Polacy są bardziej zadowoleni. Zaskakujące jest to, jak nasze zadowolenie i satysfakcja nie zawsze koreluje z naszym dobrostanem. Są badania pokazujące, że kraje, które są biedniejsze, są jednak dość szczęśliwe – dodaje ekspertka.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia