Szczęścia można się nauczyć, ale wymaga to ciągłego treningu. Naukowcy podpowiadają, co robić, by cieszyć się życiem każdego dnia

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie o szczęściu i praktykowali jego zasady, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc.
Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie o szczęściu i praktykowali jego zasady, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc. marymarkevich/Freepik
Naukowcy z University of Bristol twierdzą, że można nauczyć się być szczęśliwym, jednak wymaga to ciągłego wysiłku. Według nich kluczowymi elementami są: trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomaganie innym, kontakt z naturą i medytacja.

Spis treści

Unikalny kurs „Nauka o szczęściu” na University of Bristol

Zespół naukowców z University of Bristol opracował unikalny kurs dla swoich studentów – „Science of Happiness” (nauka o szczęściu). Uczestnicy kursu mają okazję dowiedzieć się, co nowe badania mówią na temat bycia szczęśliwym.

Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie uruchomionym w 2018 roku, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc. Naukowcy zauważyli jednak trwałą poprawę tylko u tych osób, które na stałe wprowadziły w życie zdobytą wiedzę.

Klucz do szczęścia: pozytywne podejście do innych

– To tak jak z siłownią – nie możemy oczekiwać, że po jednych zajęciach będziemy na zawsze sprawni. Podobnie, jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy nieustannie pracować nad naszym zdrowiem psychicznym. Inaczej poprawa jest tylko czasowa – mówi prof. Bruce Hood, autor projektu.

Jak podkreśla, samo ukończenie kursu to dopiero początek. Zdobytą wiedzę trzeba wprowadzić w życie. Według naukowców kluczowym elementem szczęścia jest pozytywne podejście do innych.

– Znaczna część kursu opiera się na interwencjach z zakresu psychologii pozytywnej, które odwracają uwagę od własnej osoby, przez pomaganie innym, spędzanie czasu z przyjaciółmi, wdzięczność i medytację. To działania odwrotne do promowanych przez doktrynę samopomocy, ale niezliczone badania pokazały, że wyjście z własnej głowy odciąga nas od negatywnego rozpamiętywania, które może być podstawą naprawdę wielu psychicznych problemów – wyjaśnia prof. Hood.

Jak być szczęśliwym na co dzień? Praktyki, które pomagają w osiągnięciu szczęścia

Trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomaganie innym, czy medytacja – to wszystko praktyki, które pomagają w byciu szczęśliwym. Ekspert i jego zespół zwracają także uwagę na inne prawidłowości. Rozmowa z obcymi ludźmi czyni człowieka szczęśliwszym, mimo że większość osób ma opory, aby to zrobić.

Media społecznościowe nie są złe dla wszystkich, ale mogą zaszkodzić tym, którzy szczególnie troszczą się o swoją reputację.

Samotność szkodzi zdrowiu, m.in. osłabiając odporność, a optymizm przedłuża życie. Z kolei dawanie prezentów aktywuje w mózgu tzw. układ nagrody, dając zwykle więcej radości, niż wydawanie pieniędzy na siebie. Spacery w otoczeniu natury wyciszają partie mózgu związane z negatywnymi myślami związanymi z depresją.

W nauce o szczęściu nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Każda osoba musi znaleźć swoją własną ścieżkę do szczęścia. Jednak zrozumienie, że szczęście można ćwiczyć i rozwijać, jest pierwszym krokiem na drodze do pełniejszego i satysfakcjonującego życia.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia