Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem świata. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jesteśmy szczęśliwsi niż Hiszpanie

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najszczęśliwszy kraj na świecie leży bardzo blisko Polski. Już siódmy raz z rzędu jest nim Finlandia. Dlaczego Finowie są najbardziej zadowolonym narodem na świecie? Raport ONZ „World Happiness Report” uwzględnia wiele kryteriów, m.in. długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Które miejsce w raporcie najszczęśliwszych krajów zajęła Polska?

Spis treści

Najszczęśliwszy kraj na świecie. Co wpływa na szczęście?

„World Happiness Report”, czyli Światowy Raport Szczęścia, to prowadzony od 2012 roku ranking przygotowywany przez grupę ekspertów, który zawiera wyniki badań poziomu szczęścia. Kolejny raz najlepiej wypadły Finlandia i kraje Europy Północnej. Na ostatnim, 143. miejscu, znalazł się Afganistan.

Kobieta całująca uśmiechniętego mężczyznę
W pierwszej dwudziestce najszczęśliwszych krajów nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. Oliver Rossi/Getty Images

Zestawienie raportu szczęśliwości jest oparte na badaniach ośrodka Gallupa wśród mieszkańców 143 państw świata, którzy oceniają jakość życia w skali od zera do dziesięciu.

Ranking uwzględnia sześć czynników:

  1. PKB na głowę mieszkańca,
  2. długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
  3. wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, „Czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”),
  4. postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych,
  5. szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”),
  6. poziom postrzeganej korupcji.

Światowy Raport Szczęścia. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

W 2024 r. w Światowym Raporcie Szczęścia Polska znalazła się na 35. miejscu. To o 4 pozycje wyżej niż w roku ubiegłym. Przed Polską uplasowała się Estonia, a miejsce za nami zajęła Hiszpania.

Spośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyżej uplasowały się:

  • Czechy (18. miejsce),
  • Litwa (19. miejsce),
  • Słowenia (21. miejsce),
  • Kosowo (29. miejsce),
  • Rumunia (32. miejsce).

W porównaniu z Czechami – jak wynika z badania – w Polsce są niższe wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy zaś jest poziom postrzeganej korupcji.

Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko? Dobry nastrój w ciąży jest kluczowy

Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko? Dobry nastrój w ciąży jest kluczowy

Ciąża to dla kobiety zazwyczaj czas znacznych zmian fizycznych i psychicznych. Często towarzyszą jej wtedy lęki, depresja i inne zaburzenia psychiczne wynikające ze stresu. Udowodniono, że takie probl...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Najszczęśliwsze kraje świata. Zaskakujące zmiany w rankingu. USA i Niemcy mniej szczęśliwe?

Pierwsza dziesiątka krajów uznanych za najszczęśliwsze od lat pozostaje raczej stała. Zmiany w raporcie z 2024 r. widoczne są w drugiej dziesiątce, w której teraz znalazły się np. Kostaryka (12. miejsce) i Kuwejt (13. miejsce). Odnotowując wysokie miejsca Czech, Litwy i Słowenii, autorzy badania zauważają „postępującą zbieżność między dwoma częściami Europy”.

Zaskakujące jest, że po raz pierwszy od ponad 10 lat w pierwszej dwudziestce nie znalazły się dwa kraje zachodnie – Stany Zjednoczone (23. miejsce) i Niemcy (24. miejsce). W 2023 r. USA były na 15. miejscu, a Niemcy – na 16.

Ciekawe jest też to, że w pierwszej dwudziestce nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. W pierwszej dziesiątce są tylko dwa państwa liczące ponad 15 mln mieszkańców – Holandia i Australia – zaś w pierwszej dwudziestce są tylko dwa kraje liczące ponad 30 mln mieszkańców – Kanada (15. miejsce) i Wielka Brytania (20. miejsce).

Dlaczego Finowie są najszczęśliwsi na świecie?

Co sprawia, że to Finowie już 7. raz z rzędu są najszczęśliwszą nacją?

– Dla poczucia zadowolenia mieszkańców Finlandii kluczowa jest bliskość natury i równowaga między pracą i życiem prywatnym – powiedziała AFP Jennifer De Paola, badaczka z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wyraziła przypuszczenie, że Finowie mają „bardziej przystępne pojęcie tego, czym jest udane życie” w porównaniu np. z mieszkańcami USA, gdzie pomyślność często kojarzona jest z sukcesem finansowym. Zasadnicze znaczenie ma też zaufanie do instytucji, niski poziom korupcji i dostępność ochrony zdrowia i edukacji.

– Społeczeństwo fińskie jest przepojone poczuciem zaufania, wolności i wysokim poczuciem autonomii – podsumowała badaczka.

Leśna kąpiel to darmowa terapia dla każdego. Możesz praktykować ją przez cały rok!

Leśna kąpiel to darmowa terapia dla każdego. Możesz praktykować ją przez cały rok!

Leśna kąpiel to wywodząca się z Japonii forma odpoczynku i profilaktyki zdrowotnej, która zyskuje coraz większą popularność. Jej skuteczność poparta jest dowodami naukowymi. Hotelarze na całym świecie...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia