Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Sprawdź, czym różnią się te typy osobowości. Czy można mieć je oba naraz?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Zwykle ekstrawertyk jest określany jako tzw. dusza towarzystwa i osoba otwarta, a introwertyk uznawany za człowieka skrytego i nieśmiałego. Jednak nie zawsze tak jest. Często występuje również połączenie tych typów osobowości w postaci ambiwertyka. Przekonaj się, jakie cechy wyróżniają introwertyka, a kim jest ekstrawertyk. Sprawdź, które cechy bardziej pasują do ciebie lub twoich bliskich i znajomych.

Spis treści

Różne typy osobowości. Sprawdź, którą z nich jesteś

Introwersja i ekstrawersja to cechy osobowości, które są związane z kontaktami międzyludzkimi. Do psychologii wprowadził je Carl Gustav Jung w 1920 roku. Obecnie w psychologii osobowość człowieka definiowana jest za pomocą tzw. Wielkiej Piątki, do której należą:

  • ekstrawersja,
  • ugodowość,
  • sumienność,
  • neurotyczność,
  • otwartość na doświadczenia.
Ekstrawertyków uważa się za otwartych na nowe wyzwania i towarzyskich, a introwertycy są postrzegani jako niepewni i zamknięci w sobie.
Ekstrawertyków uważa się za otwartych na nowe wyzwania i towarzyskich, a introwertycy są postrzegani jako niepewni i zamknięci w sobie. sifotography/123rf.com

Według tej teorii stworzonej przez Paula Costę i Roberta McCrae’a nasza osobowość może przybliżać się do ekstrawersji, wtedy jesteśmy ekstrawertykami lub od niej oddalać, co oznacza, że jesteśmy introwertykami. Teoria ta zakłada więc, że są to dwa skrajne typy osobowości.

Jednak mimo to nie zawsze jest je łatwo od siebie odróżnić, ponieważ ekstrawersja może przejawiać się z różnym nasileniem, którego spektrum jest dość rozległe. Wbrew obiegowym opiniom introwertyk nie musi więc być skryty i małomówny, chociaż skrajny introwertyzm wyróżnia się właśnie takimi cechami.

Głównym wyróżnikiem jest natomiast skierowanie się introwertyka do wewnątrz, a ekstrawertyka na zewnątrz swojej osoby. Oznacza to, że ekstrawertyk czerpie energię z zewnątrz, ze swojego otoczenia, od innych ludzi. Natomiast introwertyk pozyskuje ją ze swojego wnętrza, własnych przekonań, uczuć i rozmyślań. Taka postawa determinuje różne cechy i zachowania.

Warto również zaznaczyć, że na osobowość człowieka składa się także temperament, charakter, zdolności, inteligencja, postrzeganie siebie i świata, zainteresowania, potrzeby, wartości. Introwertyzm i ekstrawertyzm nie są również ani negatywne, ani pozytywne, każda z tych osobowości jest inna i ma swoje zalety i wady.

Osobowość – typy osobowości, test osobowości i zaburzenia

Osobowość – typy osobowości, test osobowości i zaburzenia

Osobowość można określić jako zestaw cech i funkcji psychiki danego człowieka, który odróżnia go od innych. Do określenia jej typu stosuje się testy osobowości. Pozwalają one także wykryć wszelkie zab...

Ekstrawertyk czy introwertyk? Czym różnią się te dwa typy osobowości?

Ekstrawertyka wyróżnia otwartość, towarzyskość, chęć kontaktu z innymi. Bardziej więc niż introwertyk ceni sobie współpracę z ludźmi, jest otwarty na nowe wyzwania, a nawet ich potrzebuje, ponieważ czerpie z nich energię, a ich brak go nudzi. Często mówi to, co myśli, łatwiej jest mu rozwiązać problem w czasie rozmowy, podczas gdy introwertyk musi go sam przemyśleć.

Ekstrawertyk często również nie zastanawia się tylko podejmuje decyzje spontanicznie, może być też impulsywny i porywczy. Czasami może wydawać się egoistyczny, ponieważ nie ma problemu z mówieniem o sobie, umie i lubi wyrażać swoje emocje, zdanie i opinie. Nie przejmuje się tym, co na jego temat pomyślą inni.

Według badań przeprowadzonych przez Michaela Cohena w 2005 roku ekstrawersja jest powiązana z poziomem dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik wpływa na obwody mózgowe, które kontrolują ośrodek nagrody, a także obszary odpowiedzialne za uczenie się i reakcje na nowości. Jego badania wykazały, że mózgi ekstrawertyków silniej reagują na czynności wiążące się z ryzykiem, takie jak hazard. Introwertycy natomiast mają mniej receptorów dopaminy w mózgu niż ekstrawertycy.

Zobacz: Horoskop chiński 2023. Co przyniesie nam rok Wodnego Królika? Sprawdź, które znaki będą miały szczęście, a które pecha

Introwertyk jest nieco wycofany, ceni spokój i ciszę. W przeciwieństwie do ekstrawertyka jest bardziej wrażliwy na bodźce, przez co hałas i zainteresowanie innych mu przeszkadzają i odbierają energię. Nie lubi lub nie potrafi zbyt dużo mówić o sobie. Zanim coś powie musi to przemyśleć i skonfrontować ze swoimi wewnętrznymi przekonaniami, często z tego powodu ciężko mu jest podejmować decyzje. Umie jednak słuchać innych i doradzać, jest skupiony i skrupulatny. Te cechy sprawiają, że może być odbierany jako zamknięty w sobie, małomówny czy nieśmiały, jednak nie zawsze są to cechy odpowiednio go określające. Introwertyk po prostu czerpie energię ze swojego bogatego i silnie rozwiniętego wnętrza, z własnej duchowości i inteligencji, które ciągle rozwija. Woli w samotności czytać książki lub rozwiązywać krzyżówki niż wyjść do klubu z grupą znajomych.

Oto 5 zachowań, które zrozumie każdy ekstrawertyk

Oto 5 zachowań, które zrozumie każdy ekstrawertyk

Nasz temperament ma bezpośredni wpływ na styl bycia, podejmowanie decyzji, a także kontakty towarzyskie. Najczęściej ludzi dzieli się na ekstrawertyków i introwertyków. Ich zachowanie znacząco się od ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Nie zawsze łatwo jest określić swoją osobowość. Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk (od łac. ambi – „oba” i vert – „obrócić”) określa osobowość pośrednią pomiędzy ekstrawertykiem a introwertykiem, która łączy cechy ich obu. Utrudnia to przypisanie takiej osoby do tylko jednego z tych typów. Według naukowców ambiwertycy mają dobrze zbalansowane osobowości i z tego powodu uważa się, że ambiwertycy mają pewną przewagę nad introwertykami i ekstrawertykami.

Dodatkowo naukowcy podkreślają, że w społeczeństwie przeważają właśnie mieszane typy osobowości. U ambiwertyków przeważają cechy introwertyka lub ekstrawertyka w zależności od sytuacji życiowej. Dzięki temu są oni bardziej elastyczni, mogą korzystać z danych cech, dostosowując swoje zachowanie do okoliczności. Ta elastyczność może sprawiać im jednak również trudności, ponieważ osobom z zewnątrz trudniej jest ich zdefiniować, np. gdy znajomy, który chętnie wychodził do klubu nagle chce spędzać czas wyłącznie w domu i unika towarzystwa. Ważne jest więc, aby ambiwertycy właściwie odczytywali swoje potrzeby i wyznaczali odpowiednie granice.

Jak osobowość wpływa na rozwój demencji? Te cechy mogą zwiększać ryzyko zachorowania

Jak osobowość wpływa na rozwój demencji? Te cechy mogą zwiększać ryzyko zachorowania

Cechy osobowości warunkują sposób, w jaki człowiek reaguje na różne sytuacje i wydarzenia. Wyróżnia się 16 typów osobowości, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy. W wielu badaniach udowodniono, że n...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
hmm, nie wiem jaki mam typ, wale konia, spuszczam sie, bo mi czesto staje, potem hlam wóde, to tyle o mnie
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia